Vágólapra másolva!
A munkanélküliségi ráta 5,9 százalék volt az idén a júniustól augusztus végéig tartó időszakban, hasonlóan a májustól júliusig regisztrált értékhez, míg az egy évvel korábbinál 0,2 százalékponttal volt magasabb - közölte honlapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Vágólapra másolva!

Az említett időszakban a foglalkoztatottak száma 3 millió 904 ezer fő volt, a munkanélküliek száma pedig 247 ezret tett ki. A foglalkoztatottak száma a májustól júliusig 3,894 millió fő volt, a munkanélkülieké 245 ezer.

[origo] biztosítás/biztositas/index.htmlVálassza a legjobb biztosítási ajánlatot!

Az idén a június és augusztus közötti időszakban a 15-74 éves népesség 53,8 százaléka volt jelen a munkaerőpiacon. A nemzetközi összehasonlításban használt, 15-64 évesekre számított foglalkoztatási ráta 56,8 százalék, a hazai nyugdíj-szabályok szerinti 60,1 százalék volt.

2003-ban a 15-64 éves népesség foglalkoztatási rátája az EU-15-ben 64,4 százalék, az EU-25-ben 62,9 százalék volt, mely utóbbi csoporton belül Magyarország 57 százalékos értékénél csak Lengyelország, Olaszország és Málta hasonló mutatója alacsonyabb.

Az idén az év eddig eltelt időszakát a foglalkoztatottság stagnálása jellemzi a jelentés szerint. Az év első nyolc hónapjában a foglalkoztatottak létszáma átlagosan 3 millió 894 ezer fő volt, lényegében megegyezett a tavaly azonos időszakival.

A munkanélküliek száma az éven belül összességében kismértékben csökkent, a változás azonban nem volt nagyobb a szezonális hatással indokolhatónál. A munkanélküliségi ráta a régi uniós tagállamokban az időszak középső hónapját jelentő 2004. júliusban 7,9 százalékot, a bővített unióban 8,8 százalékot ért el.

A KSH szerint a munkanélküliség vizsgált időszaki alakulása részben a munkaerőpiacra újonnan belépő fiatalok álláskereséssel töltött idejének meghosszabbodásával hozható összefüggésbe, amit jelez, hogy a 15-24 éves fiatalok munkanélküliségi rátája 3,1 százalékponttal 16,3 százalékra nőtt.

A munkanélküliek 44,5 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást, arányuk 1,6 százalékponttal több az előző év azonos időszakinál. A munkanélküliség átlagos időtartama 16,5 hónapnak felelt meg - derül ki a KSH közleményéből.