A közigazgatásban évek óta kérdés, hogy hogyan tudnának hatékonyabban bánni a erőforrásokkal - mondta az [origo]-nak Déri Tamás, a Magyar Távmunka Szövetség koordinációs igazgatója. Noha költségtakarékos lenne, nehézséget jelent, hogy a hierarchikus viszonyok miatt gyakran a vezetők nyitottságán, adott esetben elzárkózásán múlik, hogy felmerül e lehetőségként a távmunka.
Katasztrófaesemények esetén a központi közigazgatás működtetésére, az állam működőképességének fenntartására ez lehet az egyik megoldás Déri Tamás szerint; az Egyesült Államokban ennek kidolgozott protokollja van. A magyarországi BKV sztrájk idején a tapasztalatok szerint több közüzem, minisztérium is megszervezte, hogy munkavállalói otthonról dolgozzanak - mondta a koordinációs igazgató.
Távmunkás pedagógus, villanyszerelő
A polgármesteri hivatalokban betöltött munkakörök jó része elvégezhető lenne távolról történő munkavégzés keretében: egy pénzügyi vagy egy családügyi előadó otthon is el tudja végezni a sarokszámok kialakítását. Az adatvédelmi aggályokkal kapcsolatban Déri elmondta: a bizalmas adatok védelmére megvan a maximális biztonság lehetősége, miközben egy papír az irodából is könnyen kikerülhet.
A pedagógusoknál is adott ez a lehetőség. Szakköröket, korrepetálási feladatokat, közösségi programokat jó hatékonysággal meg lehet szervezni az interneten. Déri szerint ez a klasszikus osztott munkaidő esete: a munkaideje egy részében hagyományosan végzi a munkáját a tanár, kiáll az osztály elé, míg többi feladatát munkahelyétől távol végzi el. Alternatív távmunkásként egy villanyszerelő vagy egy vízvezetékszerelő is dolgozhat. A normál munkavégzése során elvégzi a fizikai munkát, míg az ajánlatkészítés, a nap végi összesítés, vagy az elektronikus levelek megválaszolása munkaszervezési módszerként távmunkának minősülhet.
Új távmunka-ház Nagykőrösön
A távmunka-ház kínálta lehetőségekkel élő cégek vidékre helyeznek bizonyos részmunkákat, például adminisztratív tevékenységeket, adatfeldolgozást, adatrögzítést, telefonos piackutatást vagy call centert. A ház a gyakorlatban egy nyilvánosság elől elzárt munkahely, amely független a munkaadó vállalat földrajzi helyétől és szervezeti felépítésétől, és ahol a munkavállalók informatikai eszközön keresztül tartják a kapcsolatot munkáltatójukkal.
Az osztott, (vagy alternatív) távmunka az, amikor a munkavállaló munkáját a teljes munkaidő nagyobb részében - egy héten több napot, vagy egy hónapban összességben több hetet - otthon végzi el, és a napi kapcsolatot is zömében elektronikus eszközökkel tartja, de bizonyos rendszerességgel megjelenik munkáltatójának munkahelyén is. |
Örkényben működik Magyarország első távmunka-háza, ahol egyszerre harminc fő tud munkát végezni. A koncepció úgy épül fel, hogy egy önkormányzat vagy egy kistérség összefog, épít egy házat, ahol létrehoz különböző munkavégzésre helyiségeket, melyeket azután felkínál bérlésre a cégeknek. A munkaadónak megéri, mert egy budapesti iroda fenntartási díjához képest lényegesen olcsóbban tud irodához jutni, emellett a bérek is elmaradnak a fővárosi bérszínvonaltól. A tapasztalatok szerint a távmunkát alkalmazó cégeknél mind költségmegtakarítás, mind hatékonyság szempontjából 20-30 százalékos javulásról érhető el.
A munkavállalók számára a legnagyobb könnyebbséget a lakóhely-munkahely közötti földrajzi távolság minimalizálása vagy megszűnése, valamint az utazásra szánt idő drasztikus csökkenése jelenti. Az Országos Távmunka-ház Program segítségével két új két új távmunka-ház létesülhet a Közép-Kelet-európai régióban. Az egyik Nagykőrösön, a másik a szlovákiai Szőgyénben alakulhat, összesen 45 új távmunkahely kiszolgálásával.