Külföldön dolgoz(t)unk - Projekt managerként Londonban

Vágólapra másolva!
Papp Berta egy évet dolgozott Londonban projekt managerként egy non-profit kutató cégnél. Ismeretség nélkül szerzett állást, megismerte a kinti viszonyokat. A kvalifikált munkaerő elhelyezkedési esélyeiről, a kinti állásvadászatról, az állásinterjúról és a londoni munkavállalói mindennapokról osztja meg tapasztalatait olvasóinkkal.
Vágólapra másolva!

Forrás: jobpilot.hu2002-ben utaztam először külföldre, Londonban egy évet dolgoztam. Mivel a párom az angol fővárosban élt, Tavaly júniusban úgy döntöttem, utána megyek, és megpróbálok munkát vállalni kint. A megérkezésemet követően rögtön elkezdtem az álláskeresést - kizárólag az internet segítségével.

Állásszerzés néhány hét alatt

Szerencsére Londonban számos lehetőség közül válogathat a jól képzett kvalifikált munkaerő - főleg a számítástechnikusok, a tanárok és a pénzügyi terület képviselői a keresettek -, ráadásul nemzetiségtől függetlenül minden munkavállaló számára nyitottak az állások. Ha a magyar pályázó rendelkezik diplomával - a magyar felsőoktatási intézményben szerzett diplomát is elfogadják - , illetve 1-2 éves multinacionális vállalatnál szerzett szakmai tapasztalattal, valamint kiválóan beszéli az angol nyelvet, gyakorlatilag néhány hét alatt találhat állást.

Nekem egy hónap alatt sikerült. A cég, amelynél projekt managerként elhelyezkedtem, egy állami non profit szervezet volt, úgynevezett szektorális képességfejlesztő tanács (sector skill council), ahol különböző kutatásokat végeztek az oktatás munkaerő-piaci igényekhez való igazításával kapcsolatban.

A vállalathoz úgy kerültem be, hogy írtam hozzájuk egy levelet, amelyben érdeklődésem fejeztem ki tevékenységük iránt. Mivel eddigi munkáim során is ezzel a témával foglalkoztam, feltehetően szakmai tapasztalatomnak köszönhetően megkerestek.

Három interjú a munkakezdésig

Először egy telefonos beszélgetés keretében a nyelvtudásomat tesztelték. Ezt követte a személyes interjú, ahol az összevont pénzügyi és HR-osztály vezetője, valamint a leendő csoportvezetőm tette fel a hazai interjúkról már ismert kérdéseket. A különbség csak annyi volt, hogy számos kérdést intéztek felém a magyar oktatási, politikai, stb. helyzettel kapcsolatban is. A harmadik interjú pedig az ügyvezető igazgatóval zajlott, ezen a munkavégzéshez szükséges gyakorlati dolgokat beszéltük meg.

Sötét, konzervatív nadrágkosztüm az interjúra

Az állásinterjúkon ajánlott ultrakonzervatív, sötét nadrágkosztümben megjelenni. Az angolok a konzervatív öltözködés hívei. A hölgyek elsősorban a komolyságot sugározzák magukból, és csak másodsorban a nőiességet. A kiutazóknak azt tanácsolom, ne vigyenek túl sok ruhát, inkább vásárolják meg Londonban a ruhadarabokat. Másként kezelik az embert, ha olyan öltözéket visel, amilyet ők.

A nyelvtudás megléte a legfontosabb

Tapasztalataim szerint Angliában az álláskeresés sikerességének kulcsa a kiváló angol nyelvtudás és a hibátlan önéletrajz - a nyelvi tévedésektől mentes cv ugyanis az első bizonyíték arra, hogy a nyelvet tekintve várhatóan nem lesznek problémák a jelölttel. Ettől tartanak a legtöbbször a munkáltatók, de ha az önéletrajz tartalmában és formájában egyaránt a profizmust sugározza magából, illetve meggyőzi a munkáltatót arról, hogy a pályázó mind nyelvileg, mind szakmailag elég képzett a pozíció betöltéséhez, akkor nagy az esély a személyes interjún való részvételre.

A hazai munkakeresőknek mindenképp előnyös, ha önéletrajzukban szerepel egy londoni cím vagy telefonszám. Ez ugyanis azt jelenti, hogy meg tudnak jelenni az állásinterjún, akár azonnal munkába tudnak állni, és hogy komolyan és hosszú távon gondolják a kinttartózkodást.

Kezdjék el itthon az álláskeresést

Az álláskeresést egyébként már itthon ajánlott elkezdeni: hívjon fel angol cégeket, érdeklődjön a lehetőségekről, beszélgessen velük angol nyelven. Miután pedig kiutazott, olyan vállalatokhoz is menjen el interjúra, amelyek annyira nem keltették fel az érdeklődését. Így rövid idő alatt hozzászokhat az interjúkhoz, és a nyelvet is gyakorolhatja. A reakciókból pedig előbb-utóbb rájöhet, milyen viselkedéssel válthat ki szimpátiát a szemben ülőkből, és hogy az angolok mely személyiségjegyek meglétét várják el a külföldi pályázók esetében. Véleményem szerint mind az álláskeresés mind a munkavállalás során nem ajánlott túl magabiztosnak lenni, mivel az visszatetszést kelthet.

A munkavállaláshoz egyébként szükséges egy bankszámlaszám, és egy úgynevezett National Insurance Number - ami az otthoni társadalombiztosításnak felel meg. A bankszámlanyitáshoz kell két közüzemi számla, egy útlevél, és egy kérelem, hogy nyitni szeretne egy bankszámlát. Emellett szükséges beszámolni az előző lakcímekről, valamint arról, milyen bankokkal lépett kapcsolatba az utóbbi időben.