Frissdiplomásként a telekommunikációban
Fiam értékesítői munkakörben szeretne elhelyezkedni a telekom területen. Ön szerint milyen képességekre van szüksége a sikeres helytálláshoz? Hol lehet ezeket a képességeket elsajátítani a felsőoktatáson kívül? Mennyibe kerülnek az ilyen tanfolyamok? A BGF-en most végzett, de néhány sikertelen interjú után úgy látja, az iskolapadban szerzett tudás kevés az érvényesüléshez. (Péter)
Tisztelt Érdeklődő Szülő! Ahhoz, vagy valakit felvegyenek a megpályázott munkakörbe, a munkáltató által támasztott munkaköri követelményeknek kell megfelelni, mai, divatos kifejezést használva, meghatározott kompetenciákkal kell rendelkezni. A munkaköri követelmények és a kompetenciák több elemet foglalnak magukba:
Elméleti szakmai tudást, amelyet oktatási, szakképzési intézményekben, tanfolyamokon vagy autodidakta módon, tanulással lehet elsajátítani.
Gyakorlati szakmai tudást ritkább esetben intézményesen, még az iskolaévek alatt, szakmai gyakorlaton, általában a szakterületen, a munkavégzés során, évek alatt lehet elsajátítani.
A munkakör eredményes ellátásához szükséges kompetenciák harmadik csoportja olyan összetett pszichés tényezőket foglal magába, amelyek ugyancsak több tényezőre bonthatók, ezek
a) velünk született képességek,
b) tanulás, gyakorlás során elsajátított készségek
c) a személyiség irányultságát és dinamizmusát meghatározó érdeklődés, motivációs és érzelmi struktúra,
d) értékrendet és érzelmi hozzáállást kifejező attitűd, amelynek kialakítására a társas, nevelő környezetnek van befolyásoló hatása,
e) a személyiségnek olyan önszabályozó struktúrái, amelyek nehéz, váratlan, stresszt okozó és konfliktusos helyzetek kezeléséhez szükségesek, amelyek az egyéni törekvések, érdekek érvényesítése, a társas környezettel és az élet nagy kihívásaival való sikeres megküzdések során alakulnak, fejlődnek.
A megpályázott munkakörben való, több éves, sikeres működést munkaköri beválásnak nevezzük. A munkáltatóknak az az érdekük, hogy olyan munkavállalókat vegyenek fel, akik az általuk támasztott követelményeknek megfelelnek, azaz feltehetően hosszú távon be fognak válni.
Az Ön fia esetére visszatérve: szerintem a telekom területén is alkalmaznak pályakezdőket, és az értékesítés területén általában nem kizáró tényező a főiskolai végzettség, de kellő önismeret is szükséges ahhoz, hogy valaki olyan állásra pályázzon, amely követelményeinek megfelel.
Szerintem biztos, hogy el fog tudni helyezkedni a fia, ha megfelelő önismerettel rendelkezik, és olyan állásra pályázik, amelyhez megfelelő kompetenciával rendelkezik. A sikeres pályázáshoz szükséges önismeretet tréningen lehet fejleszteni.
Könyvelők iránt mindig van kereslet
Szeretném megkérdezni, hogy lesz-e lehetőségem állást változtatni a közeljövőben? 36 éves könyvelő vagyok, és szeretnék munkahelyet váltani. Mennyi esélyem van erre Szombathely környékén?
Tisztelt Kérdező! A munkaerőpiacon a könyvelők iránt mindig van kereslet! Várja meg, hogy a munkáltatója mondjon fel, vagy csak akkor kezdeményezze Ön a munkaviszony megszüntetését, ha már talált állást. Ha a munkáltató mondana fel, és nem sikerülne azonnal állást találni, akkor használja ki a lehetőséget, és regisztrált álláskeresőként fejlessze elméleti szakmai tudását államilag támogatott tanfolyamon.
Stewardess szeretnék lenni
Valószínű túl korainak tartja majd levelem. Stewardess szeretnék lenni külföldön. Az általános iskola után egy budapesti gimnázium magyar-francia kéttannyelvű szakán folytatom tanulmányaimat. A képzés 5 éves, és egy évet külföldön szeretnék tölteni angol nyelvterületen, mert eddig angolul tanultam. Valószínű itthon majd évet kell ismételnem. Ezért valószínű 20 évesen ballagok a gimiből. A szüleim és én is szeretnénk ha egyetemre is járnék, hogy legyen valamilyen diploma a kezemben, mégse lehetek 50 éves koromig légiutas-kísérő. Azt hallottam, hogy a 24évesek öregnek számítanak ebben a szakmában. Az lenne a kérdésem, hogy hány év a korhatár, Ön szerint belevágjak e majd, vagy mondjak le róla, ha ennyit szeretnék tanulni, és egyáltalán hogyan kezdjek hozzá? (Martina)
Kedves Martina! Sokrétű információt kaphat, ha a www.google.com keresőn, a "legiutaskisero" szóval rákeres a munkakörre, és mind a hazai, mind a külföldi lehetőségekről tájékozódhat.
Hazánkban azok lehetnek légiutaskisérők, akik betöltötték a 19. életévüket, középfokú iskolai végzettséggel rendelkeznek, angol nyelvből középfokú C típusú állami, vagy államilag elismert középfokúval egyenértékű nyelvvizsgával rendelkeznek, orvosilag alkalmasak a légiutas-kísérő munkakör betöltésére. Előny, ha az angolon kívül legalább még egy világnyelvet társalgási szinten beszél. A tanfolyam önköltséges, de a részletfizetés is megoldható.
A sikeres vizsgázók a Malév Rt. 100%-os tulajdonú cégével, a Malév Utasszolgálati Kft.-vel köthetnek munkaszerződést. További információt a 0036-1-296-7320-as telefonszámon lehet megtudni.
A www.palya.hu lapon most éppen a stewerd(ess) témáról chat-elnek, cserélnek véleményt hozzáértők és érdeklődők. Szerintem, még ha évvesztes is, és ha 19 évesen egy főiskolára nappali tagozatára felveszik, akkor 22 évesen, ha levelezőre, akkor 23 évesen végez, és még mindig lehet légiutas-kísérő. A külföldi munkavállalásról dönteni mindig az adott ország lehetőségeit, követelményeit figyelembe véve lehet, így, nagy általánosságban erről Önnek többet nem tudok mondani.