Döntő év volt 1966 a magyar járműipar történetében: hosszú, kínkeserves tárgyalássorozat után megállapodás született a nyugatnémet MAN motorok licencének megvásárlásáról, a gyártás helyszínéül pedig a győri Rába-üzemet szemelték ki. De miért volt ez fontos több millió utas, és az Ikarusok kormát szívó megszámlálhatatlan városlakó szempontjából?
A régi, 145 lóerős Csepel dízelek, amelyek becsülettel végigdolgozták a hatvanas-hetvenes éveket, túl hangosak és gyengék voltak a modern távolsági és a nehéz csuklós buszokhoz. Előtte végigpróbáltak egy sor nyugati (és egy meglehetősen megbízhatatlan magyar kísérleti) motort is, és végül a 192 lóerős, hathengeres, „suttogósnak” becézett MAN-re esett a választás.
Ugyanebben az évben döntöttek egy új buszcsalád, a 200-as fejlesztéséről. E típust ön is jól ismeri, csak az elmúlt években kezdték el intenzíven selejtezni a Volánok, a BKV-nál pedig kivárják vele a 3-as metró sok pótlóbuszt igénylő felújítását. A nagy ablakai miatt „panorámának” nevezett busz okos és takarékos konstrukció volt,
egy kaptafára épültek városi, elővárosi és távolsági változatai,
így komoly gyártási és javítási költségeket lehetett spórolni.
Ötven éve eljött tehát az új nyugati motor és a modern kockakarosszéria ígérete, amiből aztán több prototípus lett, 1970-ben pedig ontani kezdte Mátyásföld és Székesfehérvár a 200-as sorozatot. Addigra rég érvényben volt a KGST-direktíva, amiben a többi keleti ország a magyarok javára lemondott a 11 méter feletti buszok fejlesztéséről (nálunk cserébe a személyautó volt tabu). Egy-egy példányáért Mogürt-barterben 20-23 (a csuklósoknál 25-28) Zsigulit, majd Ladát adtak az oroszok.
Elindult az új busz diadalmenete, és egészen 2003-ig, az anyacég csődjéig kísérte az Ikarus történetét. Mint ahogy a hallatlanul népszerű Bogár majdnem a sírba vitte a Volkswagent, úgy a 200-as is végzetesen elodázta az új típusok fejlesztését az Ikarusnál, hiszen minden keleti vevő a megbízható és olcsó alapmodellt kereste. Ahhoz, hogy tisztán lássuk jelentőségét, hasonlítsuk össze a világ egyik legnépszerűbb buszának eladási számait a korábbi és későbbi Ikarusokéval.
Gyártási időszak: 1951-1959
Darabszám: 1891
Kevesebb mint négy évvel az Uhri Testvérek Karosszéria és Járműgyár államosítása után már Ikarus néven készültek buszok Mátyásföldön: a kisebbiket 30-asnak, a nagyobbat 60-asnak keresztelték el. Utóbbit már 14, főleg szocialista országba exportálták, és klasszikus, alvázas felépítésű trambusz (azaz orrmotoros típus) volt.
Szoros rokonságban állt a Csepel teherautókkal,
így meg sem kottyantak neki a pocsék utak, és könnyű volt javítani, viszont tágasnak vagy kényelmes rugózásúnak jóindulattal sem lehetet nevezni. Távolági és helyközi változata is volt, de leginkább városban volt népszerű. A sofőr mellett hathengeres, Steyr-licenc dízelmotor ordított, de a 60-asból Ganz-féle elektromos hajtással is több száz darab készült. Aztán jött egy utasítás a Szovjetunióból, hogy a szóló trolikat inkább a ZIU-tól kellene beszerezni, és három évtizedes kényszerpihenőre tért a program.
Gyártási időszak: 1982-2007
Darabszám: 2594
Eléggé meglepődtem, amikor Helsinkiben néhány éve egy Ikarus érkezett a buszmegállóba, aztán kiderült, az egész városban szép számmal járnak 300-asok.
Sőt a svéd piacon is jól ismert a márka,
évtizedeken át Volvo- vagy Scania-technikával készültek ide mindenféle csodabogarak, még akkor is, amikor nálunk a 395, majd később E95-re átkeresztelt intercity sorozatra a tömeges Volán-beszerzések után kifújt az érdeklődés. A buszcsalád története egészen a hetvenes évek végéig nyúlik vissza, amikor nekiálltak kifejleszteni az emelt utasterű, ragasztott üveges, légkondicionált távolsági modellt. Elegáns vonalvezetésével nyugati szalonokon is csodálták a 386-osokat és társait (konferenciabusz is készült belőlük), az egész Ikarus-paletta csúcsa pedig szó szerint az E99 nevű emeletes volt.
Gyártási időszak: 1979-2002
Darabszám: 3082
Pontosan látták az Ikarusnál, hogy a multifunkciós 200-as sorozat felett eljárt az idő, ezért a hetvenes években külön távolsági (300-as) és városi (400-as) típuscsalád fejlesztésébe kezdtek. Utóbbiakat jó szokás szerint a BKV-nál tesztelték élesben, de mivel a bevált kocka-Ikarusokat világszerte vitték, mint a cukrot, nem kapkodták el a dolgot. Csak 1992-ben indult a 415-ös szóló buszok gyártása, amikorra a két fő exportpiac, a Szovjetunió és az NDK neve lekerült a térképről. A késés egyetlen előnyeként a homlokfalról lekerültek a béna kocka Lada lámpák, sőt két évvel később kijöttek az impozáns 435-ös tolócsuklósok is, és
még modern trolik is készültek belőlük.
Megjelentek ugyan a 400-asok a környező országok több nagyvárosában, de a múlté volt a tömeggyártás, a nem éppen kiforrott konstrukciójú midik (405) és alacsonypadlósok (412) pedig rombolták a gyár hírnevét.
Gyártási időszak: 1951-1957
Darabszám: 3175
Amikor a Rákosi-korszak közepén bemutatták a 30-ast, nagyon jól tudták a mátyásföldi mérnökök, hogy börtön vagy internálás vár rájuk, ha valamit rosszul csinálnak. A még nem Ikarus márkanéven gyártott TR 3,5 előd egyik (jócskán túlterhelt) példánya ugyanis 1949-ben fékhiba miatt halálos balesetet szenvedett, ezért le is állt a gyártása, hosszú szünet után pedig a meglévő buszokat gyér forgalmú, sík vidéki vonalakra csoportosították át. A 30-asnál tehát
az egyik alapkövetelmény a jó fék volt,
a másik pedig a régi benzinesnél takarékosabb dízelmotor - a 95 lóerős, jellegzetes hangon zakatoló négyhengerest a Csepel teherautókból vették át. Szerencsére megmaradt a TR 3,5 önhordó felépítése, ami a világ buszgyártásában forradalmi, később általánossá vált vívmány volt. A szűk 30-as utastere elég rosszul szellőzött, hamar rá is ragadt a „nejlon” becenév.
Gyártási időszak: 1979-1999
Darabszám: 3168
Irak, Angola, Tanzánia, Nigéria - néhány ország azok közül, ahová az Ikarus építőkészleteket szállított. Mivel Magyarországon kívüli összeszerelésűek voltak ezek a dobozbuszok, nem számítanak bele a darabszámokba sem, de már 500-as jelzéssel készültek, és előkészítették a terepet a nyolcvanas évektől nálunk készülő midibuszoknak.
Kiránduló úttörők és kisebb kollektívák utaztak
legismertebb változatával, a csehszlovák Avia technikájára épülő 543-assal, ami teherautós örökségként laprugós futóművet és orrmotort (kemény 80 lóerőset) kapott. Sokféle más, részben IFA vagy ZIL-technikás szerzet is készült még a rendszerváltás előtt, sőt Isuzu, Mercedes és Renault furgonok orra mögé is gyártottak az eredeti mikrobuszokénál nagyobb kasztnikat. A ma török járművek uralta várbusz vonalára 1989-ben szenzációként Volkswagen LT-alapú, vicces formájú Ikarus 521-esek érkeztek.
Gyártási időszak: 1956-1972
Darabszám: 6728
Prototípusait még a forradalom előtti hónapokban tesztelték, és amikor október végén megalakultak a munkástanácsok, az Ikarus gyár éppen a 31-es exportjának beindításával volt elfoglalva. Nem nehéz a nevéből kitalálni, hogy ez volt a 30-as utódja, jókora tökre emlékeztető lámpa-index foglalattal, tágasabb és világosabb utastérrel, de továbbra is négyhengeres Csepel orrmotorral. Lármájával és szervó nélküli kormányával nem igazán kényeztette a sofőrt, mégis kedvelték megbízhatósága és fordulékonysága miatt.
A mai midibuszoknak megfelelő 8,5 méteres hosszával
nem igazán vált be a főváros zsúfolt vonalain, inkább az Aköv (majd Volán) vállalatoknál, téeszeknél, állami üzemeknél és külföldön rendszeresítették, távirányítós harmonikaajtós városi-elővárosi, vagy kézi csapóajtós távolsági kivitelben. Műszakilag továbbfejlesztett változata volt a 311-es.
Gyártási időszak: 1961-1974
Darabszám: 13 490
Bár ez a típus lépte át először a tízezres darabszámot, mégsem lehet rámondani, hogy egyértelműen sikertörténet, viszont több, a nagy sikerű 200-as sorozatban alkalmazott műszaki megoldást is ebben próbáltak ki. Az ósdi trambuszokkal ellentétben például itt
középre, a padló alá építették be a motort,
ami jobb helykihasználást eredményezett, leszámítva a csomagtér híján hamvába halt távolsági változatokat. Sajnos a cikk elején említett probléma ezt a típust sújtotta leginkább: nem volt hazai gyártásból elég erős (180-200 lóerő körüli) motor hozzá, a kísérleti JÁFI-dízelekkel rengeteg baj volt. Sokkal finomabban mozgott, mint a régi laprugós típusok, de a Taurus-féle légrugók is zűrösek voltak kezdetben. Ebből készült az Ikarus első gyári csuklósa (a 180-as típusnév a férőhelyek számára utal), egy nyugati típus, a német Henschel HS 160 hosszas tanulmányozása után.
Gyártási időszak: 1958-1971
Darabszám: 14 733
Csuklya alá bújtatott dupla kerek fényszóró, óriási hűtőrács és osztott ablakos farrész, a távolsági 630-as változatoknál létrával, amin a sofőr felmászhatott a tetőre dög nehéz bőröndöket pakolni, ha épp nem fenti rakodószintes buszpályaudvarhoz volt szerencséje: igazán nem gyanúsítható az utolsó nagy Ikarus trambusz azzal, hogy ne lett volna karaktere. Ebben is Csepel-dízel kerregett, hat hengerrel, erejéből
váltótól függően 58-78 km/h-s végsebességre futotta.
Igen ám, de sok viszonylatra szűkös volt az utastere. Elődjénél, a 60-asnál eleinte még pótkocsis szerelvényekkel próbáltak úrrá lenni a zsúfoltságon, de azok iszonyú nehézkesek voltak, hamar csuklósok váltották fel őket. A 620-asokat a MÁVAUT tömegével csuklósította, főleg vidékre, Pesten a 60-asok maradtak. Cserébe három városnéző Ikarus 620 kabriót is építettek a Fővárosi Autóbuszüzemnél.
Gyártási időszak: 1952-1973
Darabszám: 16 726
Magánszemélynek az ötvenes évek elején nem lehetett saját autója, az utazások elviselhetetlen zsúfoltsággal jártak együtt. A sztahanovista Népköztársaság viszont ország-világ előtt bizonyítani akart, és új tömegközlekedési eszközök gyártásával két legyet ütött egy csapásra. Ekkor születtek meg az UV villamosok, a Dunán és Balatonon ma is járó vízibuszok, és még az Ikarusnak is megengedték, hogy megvalósítsa a titokban fejlesztett új, merész típus terveit, a műfajban újdonságnak számító farmotoros elrendezéssel. Így javult a helykihasználás, és csökkent a zajszint - terebélyes hátsó árán, amiért
a nép rá is ragasztotta a Bözsibusz nevet.
Extravagáns, rejtett első lámpákkal és fényűző utastérrel hódítottak az első távolsági 55-ösök, de aztán egyszerűsödött a forma, bemutatkozott a remek helyközi és az ügyetlen városi 66-os is. A Faros pedig az ország egyik legjobb exportcikke lett.
Gyártási időszak: 1967-2003
Darabszám: 208 853
A nagy ablakai miatt panorámának nevezett típussal a hetvenes évekre a világ legnagyobb buszgyártói közé emelkedett az Ikarus (1984-ben már negyedik volt a ranglistán). Az egész járműipar a 200-as gyártásának volt alárendelve, a Rába motort és futóművet, a Csepel fenéklemezt és kormányművet, a Taurus gumit szállított be hozzá, de még az ülés- és üveggyártás is teljes üzemeket kötött le.
Budapest mellett Székesfehérvár is bekapcsolódott a termelésbe,
a nagy részben azonos elemekből midik (az IFA-féle 211-es), padló alatti motoros városi szólók (260) és csuklósok (280-as, kormányzott hátsó tengellyel) készültek, míg a távolsági forgalmat a farmotoros 256-osok és az impozáns, 11 méteres 250-esek szolgálták. A világ legkülönbözőbb piacain jelentek meg a Finta László tervezte kortalan formájú buszok, és a mára csődbe ment gyár teljes termelésének a kétharmadát ez a széria tette ki.