Vágólapra másolva!
Véget ért a több mint négy hónapos böjt, vasárnap (illetve már péntek hajnalban, az első szabadedzésen) ismét felbőgnek a Forma-1-es motorok az ausztráliai Melbourne-ben. Új szabályok, új pilóták - összeállításunkból garantáltan megtudja a legfontosabb információkat.

Nem kis népvándorlás zajlott le a legutóbbi szezon befejezése óta, a Ferrari (Michael Schumacher, Rubens Barrichello) és a BAR-Honda (Jenson Button, Szato Takuma) kivételével minden csapatban új arcokkal találkozhatunk. A Williams-BMW-t például mindkét pilótája elhagyta, Ralf Schumacher a Toyotához, Juan Pablo Montoya a McLarenhez igazolt, helyükre a Jaguartól (azóta Red Bull Racing) Mark Webber, illetve a Jordantől Nick Heidfeld érkezett. Utóbbi hosszú hónapokig harcolt a helyért a tesztpilóta Antonio Pizzoniával, csak az utolsó pillanatban, az új autó bemutatásakor tudta meg, hogy ő lett a kiválasztott.

A McLaren Montoya leigazolása mellett megtartotta Kimi Räikkönent, a Sauber viszont Jacques Villeneuve-re cserélte Giancarlo Fisichellát. A kanadai világbajnok hosszú kihagyás után már tavaly megpróbálkozott a visszatéréssel, a Renault-val azonban kissé kiábrándító eredményeket ért el. Azóta elárulta, nem volt elég edzett a versenyzéshez, mostanra azonban (állítólag) fittebb, mint valaha. A Jaguar-utód Red Bullnál a McLarentől elküldött David Coulthard az új arc, csapattársa Melbourne-ben Christian Klien lesz. Azért kell külön hangsúlyozni az idénynyitót, mert a tulajdonos Dietrich Mateschitz tervei szerint az osztrák Vitantonio Liuzzival felváltva vezetheti az üditőital-gyár második számú autóját. Ilyenre korábban nem volt példa, így a Red Bull történelmet írhat.

A 2004-es idény közben történt még, hogy Jarno Trulli a Toyota kedvéért elhagyta a Renault-t (mondjuk, Flavio Briatore sem marasztalta, sőt...), helyén a már említett Fisichella folytatja Fernando Alonso oldalán. A kölniek másik versenyzője a Williamstől megszerzett Ralf Schumacher lesz, a vezetőség végre eredményeket, mi több, dobogós helyeket vár a duótól. Baumgartner Zsoltnak idén nem jutott hely a száguldó cirkuszban, négy újoncnak viszont igen az orosz kézbe került Jordannél és a Paul Stoddart dirigálta Minardinál. Tiago Monteiróról, Narain Karthikeyanról, Christijan Albersről és Patrick Friesacherről a mezőnyt bemutató oldalunkon minden lényegeset megtudhat.

A 2005-ös szezon nemcsak új pilótákban, hanem új szabályokban is bővelkedik, a legfontosabb változások a következők. A vasárnapi futam rajtsorrendje az eddigi gyakorlattól eltérően a két időmérő edzés átlaga alapján alakul ki, mégpedig úgy, hogy az első kvalifikációt szombaton, míg a másodikat vasárnap, négy órával a verseny előtt rendezik. Hiába lázadozott a televíziós társaságok nagy része az új módi ellen, a csapatok nem tudtak megállapodni jobb szisztémában.

Ami a lebonyolítást illeti, a szombati edzésen az előző nagydíj győztese indul utolsóként (és így tovább), vasárnap pedig természetesen az első gyakorlás legjobbját illeti meg ez a privilégium. Mindkét kvalifikáció egykörös, a második után a futamig már nem lehet tankolni. Egyértelmű, túl bonyolult a rendszer, ráadásul a vasárnapi időmérő edzés szinte biztosan nem kerül majd az írott sajtó anyagaiba. Okos változtatás volt.

A motorokat az eddigi egy helyett csak két nagydíjhétvége után lehet kicserélni, ellenkező esetben szankciók következnek. Ha valaki az első időmérőt megelőzően cserél új erőforrást, tíz hellyel hátrébb kerül a rajtrácson, egyébként viszont a végére sorolják. Mindkét esetben ugyanazzal a motorral kell indulni a következő nagydíjon is. Ha valaki nem ér célba egy futamon, akkor a következőre új motort kaphat, ennek viszont sokak szerint az lehet az eredménye, hogy a nem pontszerző helyen álló autók az utolsó körben tömegesen állnak a pálya szélére, így szinte mindig csak nyolcan érkeznek célba. Az FIA reméli, hogy másként gondolkodnak a csapatok, hiszen az összetett versenyben pontegyenlőség esetén az egyéb helyezéseket is beszámítják.

A közönség már lázban, a szerdai, utcai parádéra 150 ezren látogattak ki. (Fotó: EPA)

Senna a legjobb

Rekordszámú kattintást hozott az elmúlt húsz év legjobb F1-es pilótájáról szóló szavazásunk: összesen 104 ezren voksoltak, kissé meglepő végeredményt kialakítva. Az rendben van, hogy Ayrton Senna 52 százalékot (54077 voks) begyűjtve toronymagasan nyert, nincs baj Michael Schumacher 33,6 százalékos (34937) második helyével sem, az viszont meghökkentette szerkesztőségünket, hogy Nelson Piquet lenyomta a négyszeres bajnok Alain Prostot. Előbbire 7,8 (8143), utóbbira 4,7 (4857) százalék klikkolt, a finn Mika Häkkinen két százalékával (2050) csak asszisztálni tudott ehhez a versenyhez.