A cukorbetegeknek ajánlott minél több olajos magvat fogyasztani

Vágólapra másolva!
Az olajos magvak rendszeres fogyasztása kedvezően befolyásolja a 2-es típusú cukorbetegek állapotát, akár a betegség szövődményeinek kialakulását is megelőzheti - állítják a Torontói Egyetem és a St Michael's Kórház kutatói egy közelmúltban végzett vizsgálat eredményei alapján.
Vágólapra másolva!

Azok a cukorbetegek, akik szénhidrát helyett naponta elfogyasztanak körülbelül 6 dekagramm olajos magvat, számíthatnak rá, hogy csökken a koleszterinszintjük, és stabilizálódik a vércukorszintjük is - derült ki egy új kanadai kutatásból.

A vizsgálat során 117 önkéntes, cukorbeteg résztvevőt véletlenszerűen három csoportra osztottak, majd étrendjüket más-más ételekkel egészítették ki. Voltak, akik a magkeveréket kapták, mások egy egészségesnek mondható muffint fogyaszthattak el, a harmadik társaság pedig az előző két "menüt" ette vegyesen, fele-fele arányban.

A magkeverék sótlan és többnyire pörköletlen mandulából, pisztáciából, dióból, pekándióból, amerikai mogyoróból, földimogyoróból, kesudióból és makadámdióból állt. A muffinok tésztáját egészséges összetevők alkották: teljes kiőrlésű lisztből készült, cukor helyett pedig almakoncentrátummal édesítették. Proteintartalma a hozzáadott tojásfehérje és zsírszegény tejpor miatt szinte megegyezett a csonthéjasokéval, míg a magkeverék egyszeresen telítetlen zsírsavaiból származó kalóriatartalma nagyjából a sütemények szénhidrátjainak kalóriatartalmával volt egyensúlyban.

Ezt követően a résztvevőket 90 napos, diabéteszeseknek ajánlott diétára fogták, amely mellett folyamatosan szedniük kellett a gyógyszerüket is.

Olajos magvakkal jobban kordában tartható a kór

Az étrendkiegészítőként magokat fogyasztóknál jobb eredményeket mutattak ki mind a vércukor, mind az LDL-koleszterin (az ún. "rossz koleszterin") szintjében, mint a másik két csoport tagjainál.

A kutatók a vizsgálat során elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogyan változik a vérben a hemoglobin glükózzal kapcsolt formájának mennyisége. Az úgynevezett glikohemoglobin szintjének csökkenése a magkeveréket fogyasztó csoportban jelentősen nagyobb volt, mint a másik két csoportban. Az LDL-koleszterin szintjének csökkenése ugyancsak látványosan nagyobb volt azoknál, akik magvakat ettek sütemény helyett.

"Nem kétséges, hogy a sótlan, nyers, esetleg pörkölt magvak mind a vércukor, mind a vérzsír szintjének szabályozására kedvezően hatnak. Jelentőségük az lehet, hogy a 2-es típusú cukorbetegek diétájában a növényiolaj- és proteinbevitel növelésével súlygyarapodás nélkül (esetleg súlycsökkenést elérve) lehet hatékonyabban kontrollálni a betegséget" - olvasható a Torontói Egyetemnek a vizsgálatról szóló sajtóközleményében.

A kutatás eredményei a Diabetes Care című szaklap augusztusi számában jelennek meg.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!