Idén nyáron jelent meg az Orvosi Hetilapban az a több mint tíz orvosi társaság közös összefogásával megfogalmazott ajánlás, amely szerint a magyar lakosságnak novembertől - márciusig napi 2000 Nemzetközi Egység D-vitamint lenne ajánlott fogyasztania.
A D-vitamin elsődleges forrása a bőrt érő napsugárzás, annak is UV-B spektruma (ezért nem alkalmas a döntően UV-A sugarakat tartalmazó szolárium a D-vitamin pótlására). Mivel azonban itthon késő ősztől kora tavaszig a napsugárzás nem elegendő a szükséges mennyiségű D-vitamin termelődéséhez, hiányállapot lép fel, ami számos betegség kockázatát növeli.
"A téli időszak után a magyar lakosság 70 százaléka D-vitamin-hiányos, az idősek körében ez az adat még nagyobb, eléri a 90 százalékot. De az idősek többségét a nyári időszakban is hiányállapot jellemzi, a bőr D-vitamin szintetizáló képessége ugyanis a korral csökken" - mondja dr. Lakatos Péter a Semmelweis Egyetem I. Sz. Belgyógyászati Klinika endokrinológusa.
Az orvosok tehát egészséges felnőtt embernek megelőzésre napi 2000 Nemzetközi Egységet ajánlanak, ha azonban már kialakult a hiányállapot, először ennek a mennyiségnek többszörösére van szükség. (D-vitaminszint mérést ezzel foglalkozó laboratóriumokban lehet kérni.) "Súlyos hiányállapot esetén heti 50 ezer egységet is szükség lehet néhány hétig. Túlsúlyosoknak is nagyobb mennyiségre, a testtömegtől függőn 3-8 ezer egységre van szüksége naponta" - mondja Lakatos. Várandósoknak 2000, kis gyerekeknek 4-500, nagyobb gyerekeknek 6-800 egységet ajánlanak.
Háromhavi dózis 700 Forintért
A tavalyi télhez viszonyítva idén már sokkal könnyebb recept nélkül is hozzájutni D-vitaminhoz is. A gyógyszerminőségű D-vitamint azonban még mindig fel kell íratni a háziorvossal. A készítmények különböző kiszerelésekben léteznek (400 NE, 1000 NE, 2000 NE, 10000 NE), egy száz darabos, 2000 egységes doboz ára a tb-támogatással nem éri el a 700 forintot.
Ennél kicsit drágábbak a táplálék kiegészítő formájában kapható termékek. "Ezek közül érdemes a kellő referenciával rendelkező, nagy múltú cégek termékeit választani" - tanácsolja az endokrinológus. "Fontos az is, hogy interneten nem ajánlott gyógyszert vásárolni. Sok a probléma a nem megfelelő mennyiségű, minőségű hatóanyag miatt, illetve az esetleges szennyezőanyagok miatt" - teszi hozzá Lakatos.
A piacon kapható D-vitamin-készítmények között található olyan, amelyen a D2, míg másokon a D3 felirat szerepel. Az előbbi a D-vitamin növényekből kivont formája, az utóbbi állati eredetű. "Korábban úgy vélték, hogy mindkettő egyformán hatékony, az utóbbi évek kutatásai szerint a D3, azaz az állati eredetű jobban hasznosul a szervezetben. A D2-készítmények egyébként jellemzően amerikai eredetűek" - mondja az orvos.
A D-vitamin egyébként megtalálható az élelmiszerekben is, de a hagyományos magyar konyhát követők legfeljebb 80 egységnyi D-vitamint fogyasztanak naponta. A vitamin nagyobb mennyiségben fordul elő a tengeri halakban, a csukamájolajban, kis mennyiségben pedig a tojásban, májban fordul elő. Kapható már D-vitaminnal dúsított joghurt, növényi tej is. Táplálékkal azonban annyit bevinni, ami a napi szükségletet fedezi, szinte lehetetlen (például legalább egy szakajtónyi tojás kéne hozzá naponta, ez viszont többek között a magas koleszterintartalom miatt semmiképpen nem javasolt).
Sok betegség kialakulásában szerepe van a D-vitamin-hiánynak A D-vitamin-hiány csontvesztéshez, csontritkuláshoz vezet, súlyos hiány esetén pedig csontlágyulás is felléphet. D-vitamin-hiányosoknál megnő a csonttörések kockázata, a csontritkulásra szedett készítmények hatásossága csökken. Az autoimmun betegségek közül az alacsony D-vitamin-szint növeli a reumás ízületi gyulladások, az inzulinfüggő cukorbetegség és a sclerosis multiplex kialakulásának esélyét. A kutatások szerint a D-vitamin hiánya hozzájárul a szívelégtelenség kialakulásához, súlyosbodásához, megnöveli a magas vérnyomás és az érelmeszesedés kockázatát. Vesebetegségek esetén a D-vitamin-hiány kockázata fokozott, ezért a megfelelő D-vitamin-pótlás kiemelt jelentőségű. A D-vitamin-hiány kedvezőtlenül befolyásolja a teherbe esést. A policisztás ovárium szindróma esetén a D-vitamin-szint normalizálása feltétlenül javasolt. Magzati és csecsemő-, illetve kisgyerekkori D-vitamin-hiányban az 1-es típusú cukorbetegség kockázata fokozódik. Felnőttkorban a D-vitamin-hiány növeli a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. A máj- és epeúti betegségek fokozzák a D-vitamin-hiány kockázatát. |