"A kutatás szerint a gép belsejében élő mikroorganizmusok további mosások vizébe kerülnek, két evőkanálban akár egymillió is lehet belőlük. Az alacsony mosási hőfok ideális szaporodási körül-ményeket teremt nekik" - magyarázta a brit Daily Mail-nek Lisa Ackerley higiéniai szakértő, aki "kórokozó mosógépprogramnak" nevezi az új divatot.
"A magasabb hőfok azért tisztít jobban, mert forró vízben a textilszálak megdagadnak, és kitaszítják a szennyeződést. Harminc fokon ez nem történik meg. A zsíros bőr faggyúját, amely a ruhák gallérján is nyomot hagy, a legtöbb mosószer ilyen langyos vízben nem távolítja el, pedig ebben a fehérjében kitűnően szaporodnak a mikroszkopikus élőlények" - hangsúlyozta a szakértő.
A bacilusokat mikroszkopikus spórák, vagyis csírák terjesztik. A legtöbb antibiotikumnak ellenálló Clostridium difficile (C. diff), illetve a sokáig állni hagyott ételen, például a rizsen megtelepedő Bacillus cereus, de a rettegett biológiai fegyver, a lépfene halálos fertőzést okozó baktériuma is jó túlélési rátákat mutat minden hőmérsékleten - a legmagasabb, 90 fokosat kivéve. Az egész-ségügyi fertőtlenítő rendszerek ezért használják a 150 fokos gőzzel dolgozó autoklávot.
A Which? fogyasztóvédelmi brit lapban megjelent kutatás szerint a 60 fokos program sem elég a kórokozók elpusztításához.
A szakértők a kényes anyagokra, amelyek tönkremennek a nagyon forró vízben, az antibakteriális mosószereket ajánlják.
"A biológiai tisztítóanyagok irtják leghatékonyabban a csírákat alacsony hőmérsékleten. Enzimjeik azonban 60 fok fölött elpusztulnak, így forró vízben már kevésbé hatásosak" - hangsúlyozta Mairwen Jones textiltechnológus.