Magas vérnyomásról (hipertónia) az általánosan elfogadott nézet értelmében akkor beszélünk, amikor felnőtt korban az artériás vérnyomás felső (szisztolés) értéke tartósan meghaladja a 140 Hgmm-t, alsó (diasztolés) értéke pedig a 90 Hgmm-t. Nem árt azonban tudni, hogy újabban már a 120/80 Hgmm-es vérnyomást tekintik a normál tartomány felső határának, a 120/80 és 140/90 Hgmm közti értékek pedig prehipertóniás (a magas vérnyomást megelőző) állapotnak számítanak.
A magas vérnyomás jelentős kockázati tényezőnek minősül a szív- és érrendszeri betegségek szempontjából. Életmódbeli változtatásokkal, például testsúlyunk kordában tartásával, a konyhasó (nátrium) bevitelének csökkentésével, rendszeres testmozgással vagy az alkoholfogyasztás minimalizálásával sokat tehetünk az alacsonyabb vérnyomásért, ráadásul léteznek olyan természetes „szupernövények”, amelyek bizonyítottan vérnyomáscsökkentő hatásúak. Ezek közül a fokhagymát, a galagonyát vagy a fagyöngyöt sokan ismerik, de vannak még hasznos élelmiszerek, amelyek bevethetők a magas vérnyomás ellen.
Lenmag
A Food Technology szakfolyóiratban megjelent cikk szerint a lenmag és a belőle készült olaj rendszeres fogyasztása például csökkenti a vérnyomást. A kutatásban résztvevőknél fél éven keresztül napi 30 gramm őrölt lenmag elfogyasztása a szisztolés értéket 10, míg a diasztolést 8 Hgmm-rel csökkentette.
Mazsola
Egy 12 hétig tartó kis mintaszámon elvégzett kutatás igazolta, hogy prehipertóniás pácienseknél a rágcsálnivalók (snackek) azonos energiamennyiségnek megfelelő mazsolára cserélésével az első, második és harmadik hónap végén is mérhetően csökkent a vérnyomás szisztolés értéke. A mazsola emellett a fogak barátja is, így érdemes rendszeresen rágcsálni belőle!
Dió, pisztácia
Egy tavalyi tanulmány megállapította, hogy naponta 5 dekagramm dió elfogyasztása - a testsúly gyarapodása nélkül - csökkenti a vérnyomás szisztolés értékét. Hasonló eredményre jutott egy másik kutatás is, amely a szisztolés érték csökkenését napi egy adag (2,5 - 3 dkg) pisztácia elfogyasztásával kapcsolatban igazolta.
Céklalé
A céklalé a benne lévő nitrátnak köszönhetően javítja a vérkeringést, és napi 2,5 dl elfogyasztása 10 Hgmm-rel is csökkentheti a szisztolés és diasztolés értékeket - derült ki egy idei kutatásból.
Szőlőmag-kivonat
A szőlőmag-kivonat vérnyomáscsökkentő hatását több kutatás is igazolta: a szőlőmag-kivonat rendszeresen fogyasztva a placebo-szerekhez képest már 8 hét alatt jelentősen csökkenti a vérnyomás mindkét értékét.
Tejtermékek
Bár a tejtermékek vérnyomáscsökkentő hatását folyamatosan vizsgálják, az eddigi eredményekből arra lehet következtetni, hogy a húsfogyasztás csökkentésével párhuzamosan a tejtermékek fogyasztásának növelése a vérnyomásra is jótékony hatással van.