A legnépszerűbb zöldségek, gyümölcsök és fűszernövények egészségre gyakorolt hatásairól készített cikksorozatot a Medical News Today szakportál, amelyben részletesen ismertetik, hogy miért érdemes egyik-másik növényt rendszeresen beiktatni az étrendbe. A felsorolásban szó esik a gombafélékről is, amelyek az amerikai dietetikus szakemberek szerint méltatlanul kis szerepet kapnak az egészségtudatos táplálkozásban.
A gombaféléknek igen alacsony a szénhidrát-, zsír- és nátriumtartalmuk, ugyanakkor B-vitaminokban (riboflavin, folsav, pantoténsav, niacin, tiamin) és ásványi anyagokban, például szelénben, káliumban és vasban gazdagok. Emellett a gomba az egyetlen növényi eredetű D-vitamin-forrás. A gombafélék azért is fontosak, mert kolint és béta-glükánokat tartalmaznak: előbbinek főként az izomműködésben és a memóriafolyamatokban, utóbbinak pedig a vér koleszterinszintjének csökkentésében és az immunrendszer erősítésében van szerepe.
Számos kutatás megerősítette, hogy a rendszeres zöldség- és gyümölcsfogyasztás csökkenti az elhízás, a diabétesz, a szívbetegségek és a daganatok kialakulásának kockázatát. A gombák zöme antioxidánsban legalább annyira gazdag, mint a répa, a paradicsom, a paprikafélék vagy a cukkíni, ráadásul a legtöbb zöldséggel és gyümölccsel ellentétben a gomba kiváló szelénforrás is. A szelén antioxidáns hatása révén gátolja egyes daganatok kialakulását, és erősíti az egészséges sejtek védekezőképességét.
A gombafélék a cukorbetegség elleni harcban is bevethetők: tanulmányok igazolták, hogy a diabéteszben szenvedőknél a rostban gazdag étrend csökkenti a vércukorszintet és pozitívan hat a szervezet zsírháztartására is. A rostok mellett a gomba magas kálium- és alacsony nátriumtartalma révén a vérnyomást is csökkenti, így hosszú távon a szívbetegségek kockázata is csökken. Nem szabad továbbá megfeledkezni arról sem, hogy a gombák alacsony energiatartalmú élelmiszerek, amelyek gyorsan eltelítenek és hosszan tartó jóllakottság érzést okoznak, így a normál testsúly megtartásában is fontos szerepet játszanak.
A gomba jótékony hatása elsősorban akkor érvényesül, ha párolt vagy grillezett formában kerül az asztalra - emeli ki a cikk. Rántás helyett inkább grillezzük a gombát, vagy hirtelen süssük meg egy kis hagymával minimális zsiradék hozzáadásával. A nagyobb gombafejeket meg is tölthetjük, majd a sütőben készre sütve fogyaszthatjuk. Szeletelve tehetjük rántottába, omlettbe vagy quiche-be is. Gombavásárláskor ügyeljünk arra, hogy megbízható forrásból származó, sérülésmentes, kemény darabokat vásároljunk (ha nyálkás vagy megnyomódott, ne vegyük meg), és a hűtőben tárolva a lehető leghamarabb használjuk fel.
Bár a vadon termő ehető gombák évszázadok óta az ember táplálkozásának részét képezik, a biztonságosan fogyasztható fajták egyértelmű felismerése elengedhetetlen a gombamérgezések megelőzéséhez - ezért csak bevizsgált gombát vásároljunk!
Közismert, hogy a mérgező gombák komoly betegségeket, sőt akár halált is okozhatnak, de az ehető gombák is rejthetnek bizonyos veszélyeket: a bennük lévő béta-glükánok az autoimmun betegségben (pl. asztma, szklerózis multiplex, lupus vagy sokízületi gyulladás) szenvedőkre nézve kockázatot jelenthetnek, így ők a gombafogyasztásról feltétlenül kérjék ki orvosuk véleményét.