Utolsó blues - film és kiállítás

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Gárdos Péter eredeti ötlete a Féktelenül címet viselte. Egy férfi történetét mesélte el, aki kettős életet él, és egy megállíthatatlan autó addig viszi, míg a hazugságai, öncsalása le nem lepleződik. A cím később megváltozott, a két alapmotívum azonban megmaradt, ezekből született az Utolsó Blues.

A filozofikus témáról így nyilatkozott a rendező: "Régóta foglalkoztat az a kérdés, vajon az ember élhet-e másik életet, mint amit kiszab rá a sors, a saját sorsa. Vajon az embernek élete egy pontján van-e lehetősége más úton elindulni, mint amelyiken eddig eljutott?" A történet hőse, Andris Magyarországon családos üzletember, Lengyelországban bohém festőművész, egy kitartó barátnővel. A barátnő terhes lesz, Andrisnak el kell vennie. Elindul Krakkóba az esküvőjére, amelyről tudja, hogy kivitelezhetetlen, de nem tudja, hogy kerülje el. Az autója tudja: egyszerűen nem áll meg.

Forrás: MTIAndris szerepére tucatnyi színészt közül válogatott Gárdos, míg végül Kulka János mellett döntött. "Kulkában hirtelen megéreztem azt a többrétegűséget, amit kerestem. Az arca titkot hordoz, amely mögött mindig felsejlik egy másik jelentés is. Ilyen embert írtam meg a könyvben: egy pali, akinek folyamatosan kattog az agya, de keveset beszél."

Kulka a 20 forgatási napjából 18-at töltött az autóban, de - állítása szerint - nagyon élvezte. Próbára tette a koncentrációs készségét, mivel folyton úgy kellett tennie, mintha egyedül vezetne, miközben népes stáb vette körül, és egy teherautó platóján utazott. Ennél is nagyobb kihívás volt természetesen, hogy élete első filmfőszerepének jellemét hitelesen megjelenítse.

Andris feleségét Fullajtár Andrea alakítja, aki Gárdossal a Showbálvány című tévéműsorban ismerkedett meg, és elbűvölte a rendezőt tehetségével. Őt pedig a forgatókönyv egy fontos momentuma ragadta meg: "Amikor elolvastam Gárdos Péter forgatókönyvét, Judit elhatározása és krakkói utazásának motívumai olyan érdekesek voltak, hogy gondolkodás nélkül elvállaltam a szerepet. Judit ugyanis rájön, hogy ha meg akarja fejteni a titkot, amely férjének különös viselkedését övezi, akkor el kell mennie Krakkóba, ahonnan a rejtélyes telefon érkezett. Itt kap magyarázatot férje furcsa viselkedésére."

A lengyel barátnő szerepében a hazájában rendkívül népszerű Agnieszka Wagnert láthatjuk, akinek a magyartól eltérő játékstílusa - amit a rendező nagyon élvezett - egyértelműen megmutatkozik a filmben.

Forrás: MTIKulka legjobb barátját Rudolf Péter játssza, aki már harmadszor forgatott Gárdossal. Egy kisebb szerepet kapott a Szamárköhögés-ben, és főszerepet a Skorpió megeszi az Ikreket reggelire című filmben. Az Utolsó blues-ban egy modern üzletembert játszik, és ennek kedvéért hajlandó volt leborotválni a fejét.

Kisebb, de jelentős szerepben láthatjuk Paudits Bélát, aki évek óta nem vállal színészi feladatot, és Gárdos Péternek is csak azért mondott igent, mert az általa alakított figura egyezik a világnézetével. "A főhős egyetlen esélyét a filmben egy rejtélyes alak kínálja fel" - meséli a rendező. - A zsoké figurája, aki autóstoposként egy ideig utasa lesz Andrisnak, szándékom szerint olyan szereplője a történetnek, akihez hasonlóval mi magunk is bármikor találkozhatnánk mindennapi életünkben. Az ördögnek csak a mesében van szarva és patája."

Művészmozi mindörökkéhttp://forum.origo.hu/forum?act=show&fid=33172

Paudits - aki maga is vonzódik a transzcendenciához - egy albumot mutat a filmben Kulkának, amiben női mellekről készített fotók vannak. Ez adta az ötletet a filmhez kapcsolódó kiállításnak, melynek szintén a női akt a témája. A Mertz galériában látható tárlat több neves művész alkotásait gyűjti össze, köztük ef.Zámbó István, Jovián György, Für Emil és Fehér Zoltán festményeit, és Szebeni András, Bener Miklós és Máté Tamás fotóit.

A kiállítás október 7-án tartott megnyitóján a film képviseletében jelen volt ifj. Seregi László, aki operatőri munkájáért a 33. Magyar Filmszemlén elnyerte a legjobb operatőrnek járó díjat. A beszédet tartó Geszti Péter pedig - aki a főcímdal szövegírója - Renoir szavaival csinált kedvet a látogatóknak. Szerinte ugyanis: "Sose higgy olyan embernek, aki nem hat meg egy szép női kebel!"

Aki úgy érzi, hogy őt határozottan meghatja, licitálhat az alkotásokra, melyeket október 16-án, 18 órakor az Ipar utca 3. alatt található galériában elárvereznek. Az aukció a bevétele az Őrangyal az Életért Alapítvány számláját gazdagítja, mely a Sote I. Számú Gyermekklinikájának közvetíti műszervásárlási célokra.

Gyárfás Dóra

Korábban:
Amerikai-magyar koprodukciós film forog Budapesten
Mácsai Pál: Megtaláltam a hangomat
Bemutatták a Perlasca-filmet