Tizennégy Oscarra jelölték Ryan Gosling és Emma Stone szerelmesfilmjét
Meryl Streep rekordott döntött, Mel Gibson és Natalie Portman is a jelölt, Amy Adams hoppon maradt. Tudjon meg mindent a 2017-es Oscar-jelölésekről!Magyar idő szerint kedden délután 14 óra 18 perckor kezdték el bejelenteni a 2017-es Oscar-jelöléseket Los Angelesben. A legjobb élő szereplős kisfilm kategória jelöltjeit Az utolsó szamuráj-ban nyújtott alakításáért Oscar-jelölt Ken Watanabe konferálta fel, az öt jelölt egyike Deák Kristóf Mindenki című alkotása lett. Ebben a kategóriában eddig csak egyetlenegyszer kapott magyar film Oscar-jelölést, 53 évvel ezelőtt Szabó István Koncert című vizsgafilmje.
A Mindenki rendezője, a 34 éves Deák Kristóf az Origónak mesélt arról, hogy amikor az első vetítéseken látta, milyen erős érzelmi hatást vált ki a filmje, tudatosan kezdett el dolgozni a stratégián, ami végül a mai Oscar-jelöléshez vezetett.
Így örültek a Mindenki alkotói az Oscar-jelölésnek
Videó készült a feszült várakozásról, és a bejelentés utáni önfeledt mámorról, nézze meg!Olyan fesztiváloknál próbálkozott például, amelyeken ha díjat nyer a film, azzal automatikusan jelölhetővé válik az Oscarra – a Mindenki két ilyen díjjal is bebiztosította magát. Deák arra is rámutatott, hogy a kisfilmek között nagyon sok a megrázó, lehangoló dráma, és a Mindenki azzal tudott kitűnni, hogy egy nagyon pozitív, felemelő film, sok zenével, ami lelkesíti a nézőket.
A 25 perces Mindenki főszerepeit két gyerekszínész, Gáspárfalvi Dorka és Hais Dorottya, illetve Szamosi Zsófia játssza. A Jászai Mari-díjas Szamosi tíz évig volt a Pintér Béla Társulat tagja, szerepelt az Átok és a Terápia című tévésorozatokban, de olyan filmekből is emlékezhetünk rá, mint az Állítsátok meg Terézanyut!, a Lora, Az éjszakám a nappalod, valamint A martfűi rém, amiben az ártatlanul elítélt férfi testvérét alakította.
A kilencvenes évek elején játszódó film történetét így foglalta össze Deák Kristóf író-rendező az Origónak adott interjújában: „Van egy kislány, új iskolába kerül, amiben eleinte nincs sok öröme, de bekerül a kórusba. Lehet, hogy nem ő a legjobb, de nagyon szeret énekelni. Igen ám, de a kórusvezető néni meg nagyon szeret díjakat nyerni, fesztiválokra járni, úgyhogy az első adandó alkalommal megkéri ezt a kislányt, hogy inkább csak tátogjon a kórusban, mert akkor mindenkinek jobb lesz. És innen indul a probléma.”
Deák Kristóf 1982-ben született – abban az évben, amikor először nyert Oscar-díjat magyar nagyjátékfilm (Szabó István Mephistó-ja). Első filmes munkáját 2005-ben, Steven Spielberg részben Magyarországon forgatott München című történelmi drámájában kapta. A vágóstábban dolgozott egy hétfős asszisztenscsapat tagjaként, nyersanyagot tekercselt, csapózott, és hordta a koffeinmentes teát Spielbergnek, aki kétszer még köszönt is neki.
Spielbergnek hordta a teát, most két lépésre van az Oscartól
Deák Kristóf pont moziban volt, amikor megtudta, hogy kisfilmje a legjobb tíz közé került az Oscaron, a 34 éves rendező most olyan boldog, mintha elvitte volna a lottó ötöst. Spielberg alatt kezdte a szakmát, angliai egyetemen gyűjtötte a tudást, a Hacktionnel vált belőle igazi rendező, a Mindenkit pedig nagyon is tudatosan terelte az Oscar irányába. Elmesélte, hogy az örömhír bejelentése után pár órával már amerikai ügynökök bombázták levelekkel. Olvassa el interjúnkat!Deák tizenkét epizódot rendezett az m1-en sugárzott Hacktion című tévésorozatból, 2009 óta Angliában él, ahol elvégezte a University of Westminster rendezői mesterszakát. Sokáig szabadúszó vágóként dolgozott, 2014 óta rendezői munkákkal keresi a kenyerét.
Harmincnégy évével Deák Kristóf az Oscar-díjra jelölt magyar filmek rendezői közül a harmadik legfiatalabb: Szabó István 26 éves volt a Koncert jelölése idején, Jankovics Marcell pedig négy hónappal volt fiatalabb, mint Deák most, amikor a Sisyphus című animációs kisfilmje a legjobb ötben szerepelt az 1976-os gálán.
A Mindenki a tizenhatodik magyar film, amit Oscarra jelöltek. A díjat eddig háromszor hoztuk el: 1981-ben Rofusz Ferenc A légy-gyel, egy évvel később Szabó István a Mephistó-val, tavaly pedig Nemes Jeles László a Saul fiá-val.
A frissen Oscar-jelölt magyar kisfilm a Médiatanács Magyar Média Mecenatúra programjának támogatásával készült, operatőre a Karlovy Varyban díjazott Szerdai gyerek-et is fényképező Maly Róbert volt, a zenéjét Balázs Ádám szerezte, akinek egy száma (a Malek Miklóssal közösen írt Tell Me Girlfriend) a Jóbarátok című amerikai tévésorozat egyik részében is felcsendült.
Legközelebb február 27-én hajnalban szurkolhatunk a Mindenki csapatának, akkor rendezik meg ugyanis a 89. Oscar-gálát a Los Angeles-i Dolby Theatre-ben. A filmet legközelebb március 4-én lehet megnézni a magyar Cinemax tévécsatornán.