„Hat kollégámmal együtt a médiaszobában voltunk Nizzában, és 20 perc után a teremben már mindenki a portugál–magyar meccset nézte. Hihetetlen volt, azt mondtuk egymásnak, hogy Magyarország nem lenne könnyű ellenfél. Az én első reakcióm is az volt, hogy kemény lenne a magyarokat kapni. Főleg a csapat taktikája lepett meg. Egyként védekeztek, és egyként támadtak. Az jutott eszembe, hogy a pillanat legjobb csapatát látom” – idézte fel az Origónak Johan Walckiers a magyarok harmadik, 3-3-ra végződött csoportmeccsén látottakat.
Az Eb-n tartózkodó szakíró szerint Magyarország és Wales eddig a torna két meglepetéscsapata. „Az Európa-bajnokság előtti esélylatolgatásomban azt írtam, a magyarok vélhetően a csoport harmadik helyén végeznek. Végül öt ponttal csoportelsők lettek, és minden egyes pontot megérdemeltek. Nagyon kemény feladat ezt a csapatot legyőzni.”
Megkérdeztük, mi igaz abból, hogy Marc Wilmots szövetségi kapitánynak nem éppen felhőtlen a kapcsolata a játékosaival. „Wilmots és a játékosai azon igyekeznek, hogy a külvilág azt lássa, minden tökéletes, de vannak olyan játékosok, akik megkérdőjelezik a taktikája helyességét. Ilyen például Romelu Lukaku, aki jobban szeretné, ha olyan szélsők játszanának mellette, akik többet futnak, és jobban kiszolgálják. Vagy ott van Thibaut Courtois, aki azt mondta az első meccs után, hogy az olaszok taktikai szempontból lefocizták a belgákat. És ami szintén komoly probléma, hogy nincs itt az Eb-n az erős csapatkapitányunk, Vincent Kompany.”
Szerinte Wilmots tökéletes menedzsere a játékosoknak. Tudja, hogyan készítheti fel a futballistáit a mérkőzésre, és tudja, hogyan érdemes őket játszatni. A probléma, hogy nem elég erős taktikailag.
Abban reménykedik, hogy a sztárok megnyerik a csapatnak a meccset.
Amellett négy év alatt nem tudott belőlük csapatot formálni. A csapatot a kapus előtt két részre lehet osztani: öt védőre és öt támadóra. De a két blokk nem képes túlságosan jól együttműködni.”
A játékosok ettől még jó barátságban vannak egymással, sokat viccelődnek, a pályán azonban ez a felszabadultság nem látható. Amint a gyepre lépnek, megfagynak. És ekkor Wilmots nem tesz semmit, nem olyan rendszerben játszatja a csapatát, mint ahogy a futballisták kvalitásai alapján kellene – magyarázta Walckiers. Egy példát említett:
Fellaini nem egy 10-es. De megpróbált úgy játszani Olaszország ellen, mintha az lenne.
Ennek az lett a következménye, hogy Lukaku nem kapott jó labdákat, mivel tulajdonképpen egyedül volt elöl.”
Mindeközben a belgáknál is van egy olyan sztár, mint a spanyoloknál Pedro, aki durcásan azt mondta, nincs értelme a keretben lennie, ha alig játszik. „Nainggolannak gondja van azzal, amikor Dembélé elé kerül a sorban. Óriási akarattal játszott a selejtezők során, de a lelkesedése mára alábbhagyott” – állítja Walckiers.
Kérdésünkre kijelentette, nem érti, Juhász Roland miért nem játszott a norvégok elleni pótselejtező visszavágóján, majd a magyar–osztrákon sem. „Meglepett a dolog. Az Anderlecht története egyik legnagyobb hibáját követte el, amikor Juhásztól megvált 2013-ban.
Számomra ő az igazi védő megtestesítője.
Rendben, nem fog 60 méteres passzt adni a támadóknak, de nagyon jól védekezik, és kiválóan fejel. Ráadásul pontrúgások után egészen gólerős.”
Meglepő, hogy a szakíró nem örült Portugália elkerülésének. „A portugálokkal játszani ismerős dolog lett volna. Az emberek nem sokat tudnak a magyar csapatról, csak annyit, hogy le kell győzni őket. És éppen ebben rejlik a veszély. Sokan nem is sejtik, mennyire jó a magyar válogatott. Nincs igazi sztárja, de valódi csapatként működik. Megvannak az erősségei, de ezeket ügyesen elrejti az ellenfelek elől.
A játékosok egymásért futnak, és olyan rendszerben játszanak, amelyet Storck rájuk optimalizált.”
Az újságíró azért egyetlen olyan játékost sem tudott mondani a magyarok közül, akit szeretne a belga keretben tudni, de van olyan dolog, amit irigyel tőlünk. „Minden pozícióra van egy sztárunk, mégis van valami, amit szeretnék látni a válogatottunkon, ez pedig a magyarok mentalitása. Néha ez bizony hiányzik a belga csapatból.”
Az Eb előtt egyébként csak pár játékost ismert a magyar válogatottból. „Juhászt már említettem, mennyire nagyra értékelem, Dzsudzsákot is ismertem, Gera Zoltánt pedig csodálatos játékosnak tartom. Király Gáborról is tudtam, hogy ki, de nem csak a nadrágja miatt. Nagyon jó kapus.”
A belgák 2000-ben a hollandokkal közösen rendezett Eb-n egyetlen meccset sem nyertek, azóta viszont igazi sztárválogatott lett Belgiumé. „Azóta felnőtt nálunk egy példa nélküli generáció. Ha összehasonlítjuk az akkori és a mostani játékosokat, a különbség hihetetlen.
A 2000-es generációból egyetlen egy játékos sem férne be a mostani csapatba.
Nemcsak a kezdőbe, hanem a 23-as keretbe sem.”
Walckiers azt is sejti, mi történne, ha a belgák elvéreznének a nyolcaddöntőben. „Ez esetben véget érne a Wilmots-éra, mindenki dühös lenne rá. Most Belgiumnak olyan lehetősége van elérni a döntőt, ami egy életben egyszer, ha adódik. Éppen ezért nagyon nagy a nyomás a csapaton.”