Budapest, 2013. április 9.
Lovász László Széchenyi-nagydíjas, Wolf- és Kiotó-díjas matematikus, az MTA rendes tagja előadást tart a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Széchenyi István emlékestjén, a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében, 2013. április 9-én.
MTI Fotó: Mohai Balázs
Vágólapra másolva!
Élesen bírálja a kormány felsőoktatási stratégiáját Lovász László, az MTA elnöke egy NOL-interjúban. Szerinte több diplomásra van szüksége Magyarországnak, de nem jut elég pénz a fizetésre és az eszközökre sem.
A magyar egyetemek még a régióban is alulfinanszírozottnak számítanak, és a bürokratikus kötöttségek is nagyobbak.
Túl sok egyetem van ma, legtöbbjük profilja eltorzult az uniós csatlakozás óta.
Ma már nem lehet érettnek tekinteni valakit a 18 éves koráig összeszedett tudásával. A Bologna-rendszer viszont nálunk merevebb, mint máshol, ezért több képzés szétzilálódott.
Nem valószínű, hogy javul a felsőoktatás finanszírozása a következő években. Az intézmények költségvetési helyzetének javítása elengedhetetlen a fizetések, a műszerezettség és a könyvtárak fejlesztése érdekében. A GDP 1 százalékát kellene a felsőoktatásra fordítani.
A kormányzati koncepcióban nem szerepelnek megfelelő hangsúllyal a tudományos alapozó tantárgyak, mint a matematika és fizika.
A bölcsészképzés nem felesleges, de át kell gondolni, és gazdasági, jogi alapismeretekkel bővíteni.
A egyetemen belül minél rugalmasabb legyen a pályamódosítás.
Az egyetemi felvételi akkor jó, ha képességet mér, és nem tudást. Az utóbbi kirekesztheti a szegényebb sorból érkező tehetségeket. Ha a középiskolák nem képesek nyelvtudást adni a diákoknak, akkor katasztrófát okoz az, ha mégis elvárjuk azt az felsőoktatáshoz.
Több diplomásra lenne szükség. A diplomások között kisebb a munkanélküliség. A gondot nem a képzés jelenti, hanem az, hogy nincs megfelelő munkalehetőség.
Egy komoly szakmunkásnak is kell nyelvet tanulnia.