Nincs egyetlen magyar név sem a 2015-ös Világgazdasági Fórum résztvevői között. A Külügyminisztérium az Origónak megerősítette, a magyar kormány részéről senki sem megy el a svájci Davosba. Érdeklődésünkre a Nemzeti Bank azt válaszolta, tőlük sem lesz ott senki, de azt nem mondták meg, hogy miért nem.
A davosi Világgazdasági Fórumon minden évben a világ legbefolyásosabb üzleti és politikai vezetői gyűlnek össze. Az üdülővárosban nem csak előadásokon és panelbeszélgetéseken vesznek részt. A helyszín eléggé kicsi, ezért kötetlen tárgyalásokra is könnyű sort keríteni. Idén például velük találkozhattak volna a magyar kormány képviselői, ha elmentek volna:
A listát hosszan folytatni lehetne a meghatározó gazdasági szereplők nevével: ott lesz például Bill Gates, a Microsoft és Jack Ma, az Alibaba alapítója, Mary Barra, a General Motors, valamint Marissa Mayer, a Yahoo! igazgatója.
A Világgazdasági Fórumra nem lehet csak úgy besétálni, csak az mehet el, akit meghívnak. Nem tudjuk, Magyarországról ki kapott meghívót: kérdeztük a találkozó szervezőit, de azt a választ kaptuk, hogy a rendezvény adatvédelmi szabályzata miatt nem oszthatják meg az információt.
Megkérdeztük a jegybankot, hogy valóban nem megy-e tőlük senki Davosba, és miért nem. Azt megerősítették, hogy nem mennek el, de arra nem válaszoltak, hogy miért nem. A Külügyminisztériumnak is feltettük ugyanezt a kérdést. Azt válaszolták, a kormányt senki sem fogja képviselni a fórumon.
A külügy indoklása így hangzik: "A Külgazdasági és Külügyminisztérium képviselői az Európai Unió különböző fórumain, és számtalan kétoldalú tárgyalás során képviselik Magyarország érdekeit a legfontosabb ügyekben, így az energiabiztonsággal és a biztonságpolitikával kapcsolatban is. Az évi, rendszeres fórumból nőttek ki az utóbbi években a regionális kezdeményezések – Magyarország rendszeres meghívottja a szintén évente, minden nyáron megrendezett kelet-közép-európai regionális gazdasági fórumnak.
Cikkünkre a Nemzetgazdasági Minisztérium is reagált, ezt írták: "A Nemzetgazdasági Minisztérium képviselői is számos nemzetközi pénzügyi-gazdasági fórum folyamatos résztvevői. Többek között az IMF és a Világbank tavaszi, ill. éves közgyűlésén, az Euromoney konferencián és az EBRD éves közgyűlésén is képviselteti magát a nemzetgazdasági tárca. A minisztérium megnövekedett feladatai nem teszik lehetővé, hogy minden nemzetközi gazdasági témájú eseményen részt vegyünk."
Nem valószínű, hogy a fórum hozzájárulhat a geopolitikai válságok, mindenekelőtt az ukrán válság megoldásához. "Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az a véleményem, hogy Davos egy nagy show" - mondta Rácz Margit, az MTA KRTK Világgazdasági Intézetének főmunkatársa az MTI-nek. "Mindenki elmond valamit, van, akire jobban odafigyelnek, van, akire kevésbé, de azt, amit az érintett felek nem voltak képesek rendezni, a fórumon aligha tudják" - tette hozzá.
Magyarország szempontjából különösen fontosak a Davosban napirendre kerülő energiakérdések, véli Rácz Margit. Az energiabiztonság mind az EU, mind a NATO tagállamai számára biztonságpolitikai kérdés. Ha ezen a téren átgondolt kezdeményezés történne, akkor a davosi Világgazdasági Fórum hasznos lenne.
Magyarország évek óta nem vesz részt a davosi találkozón, utoljára Gyurcsány Ferenc ment el még 2008-ban. 2009-ben a Kormányszóvivői Iroda azt közölte, hogy „a budapesti Nabucco-csúcs és a gazdasági világválság magyarországi hatásaival foglakozó rendkívüli parlamenti ülésnap nem teszi lehetővé, hogy a miniszterelnök is részt vegyen az idei Világgazdasági Fórumon”. 2009 elején még Gyurcsány Ferenc volt a miniszterelnök, de már csak néhány hónapig, Bajnai Gordon áprilisban váltotta.
A régióból nem csak Magyarország hiányzik a szerdán kezdődő davosi találkozóról. Nem lesz ott senki Szlovákiából, Csehországból és Romániából sem. Viszont Szerbiát például Aleksandar Vucic miniszterelnök képviseli, Ausztriát a gazdaságért is felelős alkancellár, Lengyelországot pedig Mateusz Szczurek pénzügyminiszter.
A 2015-ös Világgazdasági Fórum hivatalos központi témája „az új globális környezet” lesz, aminek kulcskérdéseit a szervezők tíz pontban foglalták össze:
A résztvevők természetesen az aktuális témákról, például az olajár eséséről is beszélni fognak. Terítéken lesznek az ukrajnai és a közel-keleti konfliktusok, az ebola járvány és betegségek általában.
A találkozót 1971 óta minden évben megtartják, Klaus Schwab ekkor hozta létre a Világgazdasági Fórum elődjét és szervezte az első találkozót Davosban. Eleinte kimondottan gazdasági találkozó volt, mai formáját és nevét 1987-ben nyerte el. A Világgazdasági Fórum nem függ egyetlen államtól sem, alapítványi formában működik, körülbelül ezer vállalkozás tagja, ezek pénzelik.