Az új 50 forintost kétmillió példányban gyártják. Az új érme szeptember 3-tól folyamatosan kerül majd forgalomba. Az ötlet, hogy az érméken nemzeti és történelmi emlékhelyek logói jelenjenek meg, a Nemzeti Örökség Intézetétől származik. Radnainé dr. Fogarasi Katalin az intézet elnöke azt mondta, az új 50 forintos érmén a nemzeti történelmi emlékhelyek közös logója van.
Az érmékkel az emberek akár a pénztárakban is találkozhatnak majd.
Az elnök hozzátette 8 éve nem jelent meg új forgalmi emlékérme Magyarországon.
A történelmi kettős csomó arra akarja felhívni minden magyar figyelmét, hogy mennyire fontosak a nemzeti és történelmi emlékhelyeink.
Sokat tanulhatunk ezeknek a helyeknek az üzenetéből, amiből sokat is hasznosíthatunk, mondta Banai Péter Benő államháztartásért felelős államtitkár, az új 50 forintost bemutató tájékoztatón.
Banai Péter Benő azt mondta, a pénzkibocsátás az inflációtól és a gazdaság teljesítményétől függ. Most viszont a nem száguldó infláció hívta életre az új pénzt. Hozzátette, Magyarországon kedvező makrogazdasági folyamatok vannak.
Gerhardt Ferenc a Magyar Nemzeti Bank alelnöke elmondta, az érmét Kósa István tervezte. 12 ezer számozott érmét is kiadnak, ezek díszcsomagolásban megvehetők.
Jelenleg tizennégy nemzeti emlékhely található az országban, amelyek jelentőségét a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság javaslata alapján az Országgyűlés törvénnyel ismerte el. Nemzeti emlékhely például a Hősök tere, a Kossuth tér, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Várnegyed, Pannonhalma, Ópusztaszer vagy a Fiumei úti temető is.
A történelmi emlékhelyek száma 46, aminek jelentőségét a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság javaslata alapján kormányrendelet ismerte el. Ilyen többek között az Andrássy út 60., vagyis a Terror Háza, a keszthelyi Festetics-kastély, a kőszegi vár, az egykori recski munkatábor vagy a soproni tűztorony is.
Ezzel az új 50 forintossal ugyanúgy lehet majd a közértben fizetni, mint a kerecsensólyom ábrájú érmével
– mondta egy numizmatikus az Origónak.
A pénzt értéke most 50 forint, kétmillió példányt adnak ki belőle, pár év múlva a numizmatikus szerint 200-300 forintot érhet egy ilyen nemzeti emlékhelyes érme.
A numizmatikus példaként említette, hogy az 50 forintos hátoldalán emléket állítottak már Magyarország európai uniós csatlakozásának, de a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat 15. évfordulójára is új 50 forintos érméket bocsátottak ki. Érmesorozat készült a Magyar Vöröskereszt fennállásának 125. évfordulójára, és az 1956-os forradalom és szabadságharc emléke is felkerült már az érme hátoldalára. Legutóbb 2007-ben a római szerződés 50. évfordulójának állítottak emléket az 50 forintoson.
A numizmatikus szerint elkerülhetetlen, hogy az új ötvenesek közül néhány forgalomba kerüljön majd, hiszen nincs kétmillió éremgyűjtő az országban – mondta.
Ennek az új 50-esnek nincs eszmei értéke most.
A numizmatikus a modern pénzekkel kapcsolatban szkeptikus.
Példaként említette a 2000-ben kiadott kétezer forintost, ami a magyar millennium emlékére jelent meg, és egy aranyszínű csík is volt rajta. Ezt a bankjegyet félmillió példányban nyomták ki, ma 2850 forintért árulják – mondta.
Az érmeszakértő azt mondta az új 50 forintos sem anyagában, sem színében, sem súlyában, sem alakjában nem tér el a kerecsensólymot ábrázoló 50 forintostól.
Az új 50 forintos érme átmérője egyébként 27,4 milliméter, súlya 7,7 gramm, anyaga réz, színe pedig ezüstfehér, pereme sima.
A Magyar Pénzverő Zrt. az 50 forintos forgalmi érme emlékváltozatából sorszámozott díszcsomagolású normál verdefényes vereteket is kiad. Az MNB ugyancsak díszcsomagolásban a 2015. évi forgalmi érmesorban különleges kivitelű veretet is árusít az éremboltjában és online megrendelés útján is - közölte a jegybank.