Éves szinten 30 ezer tonna használt gumi, illetve gumihulladék gyakorlatilag károsanyag-kibocsátással nem járó, környezetbarát hasznosítására képes modern üzemet tervez a Homatech Zrt. Százhalombattán, tájékoztat közleményében a cég.
Az üzem a saját energiaellátását biztosító gáz mellett több területen, így zöldáram termelésére is használható szénhidrogén folyadékot, kokszot, valamint acélt állít majd elő további ipari felhasználásra. A kivitelezés 2016 januárjában indul, a tervek szerint másfél évig tart majd. A féléves próbaüzem végén, várhatóan 2017 második felében kezdődhet meg az ipari termelés.
A beruházás Százhalombattán valósul meg, 4,1 hektáros területen, mely jelenleg a Dunamenti Erőmű Zrt. tulajdonában van, írják a közleményben. A százhalombattai önkormányzattal hetek óta zajlanak az egyeztetések, a város vezetése üdvözli az épülő beruházás tervét, állítja a Homatech. Az üzem előreláthatóan 50 munkahelyet fog biztosítani a településen.
A Homatech Recycling Zrt. tulajdonosa 67 százalékban a Bonitás 2002 Befektetési Zrt., 33 százalékban pedig a szlovák nemzetiségű családi tulajdonban lévő DRON Industries, amely a technológia kidolgozója. A beruházásnál alkalmazott technológia licenctulajdonosa az OT Industries. Az OT Industries-nak kisebbségi, 31 százalékos tulajdonosa szintén a Bonitás 2002 Befektetési Zrt.
A Bonitás 2002 Befektetési Zrt. az OTP-vezér Csányi Sándor cégbirodalmához tartozik.
A Dunamenti Erőmű a MET-csoporthoz tartozik. A Homatech egyébként ugyanarra a százhalombattai címre van bejegyezve, mint a Dunamenti Erőmű, erről a HVG írt.
István Gábor, a Homatech vezérigazgatója az Nrgreport.com energetikai portálnak azt nyilatkozta, Csányi Sándor cége, a Bonitás 2002 meglátta a befektetési lehetőséget az OT Industries technológiájában, a Homatech-hel ezért szállt be a projektbe. A vezérigazgató szerint a MET-tel csak a telephely miatt van kapcsolatuk: a MET ingatlant ad el, ők ingatlant vesznek, más kapcsolat nincsen.
A Homatech azt állítja, hetek óta egyeztetnek az üzemről a százhalombattai önkormányzattal, ezzel szemben a Magyar Nemzet úgy tudja, az önkormányzat semmit sem tud a beruházásról. A Homatech már elindította a kiemelt jelentőségű beruházási státusszá való nyilvánítási folyamatot, melyhez 2015 októberében beadták a kérelmet. A Magyar Nemzet szerint a kiemeltté nyilvánítás csupán az önkormányzati közigazgatási hatóságokat érinti, mivel mentesíti a céget a különböző engedélyek beszerzése alól.
A Százhalombattára tervezett hulladékfeldolgozó építésével kapcsolatosan két hete a polgármester és az alpolgármester fogadta a Dunamenti Erőmű vezérigazgatóját és a Homatech Recycling Zrt. két vezetőjét, írja közleményében az önkormányzat. "A találkozón a vezetők tájékoztatást adtak a tervezett beruházásról, a környezetbarát technológiáról. A tájékoztatás alapján a beruházást támogatjuk, hiszen előny és lehetőség a város számára" - írják.