Francois Hollande francia elnök gazdasági szükségállapotot hirdetett üzleti vezetők előtt tartott szokásos éves beszédében január 18-án, hétfőn. Az elnök szerint muszáj újraértelmezni Franciaország gazdasági és szociális berendezkedését, tudósít az AP hírügynökség.
Hollande a szükségállapot szimbolikus bejelentése mellett nem akar új jogköröket.
Beszédében az elnök gazdasági reformok sorozatát vázolta fel hallgatóságának. Azt mondta,
a tervezett lépések "nem fogják megkérdőjelezni" a 35 órás munkahetet.
A reformok közt szerepel a dolgozókat védő szabályok fellazítása, így akarja a cégeket új alkalmazottak felvételére buzdítani. Az elnök szeretne tovább- és átképzéseket indítani félmillió embernek.
Emellett további támogatásokat akar adni a kisvállalkozásoknak, és el akarja érni, hogy többen kapjanak gyakornoki állást.
Hollande szerint a dolgozópárti francia üzleti modellt hozzá kell igazítani az egyre erősebben globális és digitális gazdasághoz.
Francois Hollande 2012 óta tölti be az elnöki hivatalt, azóta 600 ezerrel több a munkanélküli Franciaországban, a munkanélküliség 10 százalék fölött van, emlékeztet a Financial Times. Pedig
a legtöbb nagy európai gazdaságban csökkent a munkanélküliség:
az uniós átlag 9,8 százalék, az Egyesült Királyságban 5,2 százalék, Németországban pedig 4,2 százalék.
Olaszországban és Spanyolországban magasabb a munkanélküliség, mint Franciaországban, de ezekben az államokban már csökken.
Franciaországban 15 hónap múlva lesz elnökválasztás, Hollande azt ígérte,
csak akkor indul újra, ha sikerül csökkentenie a munkanélküliséget.
Eddigi lépései (többek közt egy 40 milliárd eurós adócsökkentés a cégeknek) nem vezettek eredményre.