Nagy a bankok felelőssége, nyomasztó ez rendesen – mondta Kormos Zoltán, az OTP Bank igazgatója a januártól bevezetett csokhoz kérhető kedvezményes hitelről.
Amikor engem hitelezni tanítottak, azt mondták,
azt mérlegeljem, hogy odaadnám-e a saját pénzem annak a családnak.
A jogszabály egyetlen gyengéje, hogy a nyilvánvalóan teljesíthetetlen vállalásokat – vagyis ha látszik, hogy egy család nem tudja majd fizetni a törlesztőrészletet – a bankoknak el kell utasítaniuk, de ehhez
nem kaptak mérlegelési szempontrendszert.
Ugyanakkor a rendelet kimondja,
ha a bank elutasítja a csokhoz kapcsolódó hitelkérelmet, a családnak a kormányhivatalnál van fellebbviteli lehetősége.
Annyi biztos, hogy az új csok sokak fantáziáját megmozgatta. A pénzintézeteknek pedig sok mérlegelni valójuk nincs, ha megvan a családban a három gyermek, akkor a támogatás jár, ha bevállalják a hármat, akkor is.
Ha viszont valaki kedvezményes hitelt kér a csokhoz, az már más kockázatot jelent a pénzintézetek és az igénylők számára is – nyilatkozta több bank is az Origónak.
Az UniCredit szerint fontos, hogy az igénylők a hitel benyújtása előtt bizalommal forduljanak a tanácsadókhoz minden olyan anyagi jellegű kérdéssel, amit esetleg érzékenynek gondolnak,
nehogy adósságcsapdába kerüljenek.
Az UniCreditnél az ügyfelek figyelmét leginkább arra hívják fel, hogy ha a hitelfelvétel után bármilyen fizetési nehézségbe ütköznek, rögtön jelezzék a banknak, mert vannak lehetőségek a könnyítésre.
A bank a korábbi támogatásoknál is azt tapasztalta, hogy főként meglévő gyermekek után igényelték őket, ami feltételez egyfajta megfontoltságot az ügyfelek részéről.
Az MKB Bank kérdésünkre azt írta: árfolyamkockázat most nincs, így ilyen külső tényező nem befolyásolja a hitelek jövőjét. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az ügyfelek mérlegelés nélkül dönthetnének a többéves pénzügyi elköteleződés mellett.
A bank szakemberei nem tapasztaltak olyat, hogy az igénylők meggondolatlanul vállalnák a csokot vagy a mellé felvehető kedvezményes kamatozású hitelt.
Az MKB-nál év eleje óta többezres nagyságrendben érdeklődtek otthonteremtési programok után, de a februári módosítások miatt a többség kivár.
A Magyar Nemzeti Bank azt mondja, önerőként lehet felfogni a csoktámogatást. Az OTP ehhez képest az ügyfelek érdekében konzervatívabb.
A pénzintézet szerint a bevállalt gyerekekre felvett támogatás nem önerő, hanem egy ígérvény, ugyanúgy, mint egy hitel.
Kormos Zoltán szerint a hosszú devizahiteles időszak után ez a minimum, amit az ügyfelekért megtehetünk, hogy konzervatívabban értékeljük a lehetőségeiket, mint ahogy ők maguk teszik.
A csokprogram bevezetése óta, vagyis 2015 júniusától a magyar bankokhoz kilencezer csokkérelem érkezett, és ezek felét az OTP fogadta be. A támogatások 9 százalékát kérték új lakásra, a többi használtlakás-csok volt.
Az OTP igazgatója szerint nem arról van szó, hogy az emberek nem igénylik a csokot, hanem arról, hogy nincs mire igényelni, ugyanis
nagyon kevés Magyarországon az új építésű ingatlan.
Becslések szerint hatezer eladatlan új lakás van jelenleg a piacon. Ebbe a körbe az új lakások és az épülők is beleértendők.
A friss csokrendeletben újdonság, hogy a folyamatban lévő újlakás-építések után is igényelhető a csok,
ehhez 70 százalékos készültségi fokra van szükség.
Ez nagyjából szerkezetkész állapotot jelent. Azért csak ekkor száll be az állam a lakások támogatásába, mert korábban sok olyan ingatlant finanszíroztak, ahol csak pár téglasor állt.
Az OTP-hez
50 csokkérelem és 20 darab kedvezményeshitel-kérelem érkezett be februárig.
Ezek nagyon alacsony számok, ezt az OTP is elismerte. Egyelőre folyósítás nem volt, mivel az új kérelmek fizetési ütemezése ezt még nem indokolta.
A K&H Banktól megtudtuk, naponta 15-20 ügyfél kéri szakembereik segítségét a csokhoz.
A családok otthonteremtési kedvezményének összege új lakás építésénél vagy új lakás vásárlásánál egy gyermek esetén 600 ezer, kettőnél 2 millió 600 ezer, míg három vagy több gyermek esetén 10 millió forint. Változás a korábbi előírásokhoz képest, hogy a
vételárat nem korlátozza a rendelet.
Az adó-visszatérítési támogatás egyidejűleg és legfeljebb egy alkalommal, 2015. január 1-jén vagy azt követően kiállított számla alapján legkésőbb 2019. december 31-ig igényelhető. A támogatás összege megegyezik az építéséhez megvásárolt anyagok és igénybe vett szolgáltatások számlájában feltüntetett és a kiállított számla szerint megfizetett általános forgalmi adó összegével, de
legfeljebb 5 millió forint lehet.
A közmunkások a 10 millió forintos csokot kérhetik, de a kedvezményes hitelt nem. Ha valaki közmunkás, és nincs kétéves tb-jogviszonya, még mindig megoldást jelenthet számára a használtlakás-csok.
Emelet-ráépítéshez is kérhető a támogatás,
csak annyi a változás, hogy külön albetétként kell szerepelnie az ingatlannak. Az ingatlan-nyilvántartásban egy új ingatlant kell létrehozni, és ennek fizikailag is külön bejáratúnak kell lennie.
Gyermekvállalás esetén, ha nem jönnek össze a babák, esetleg azért mert az egyik szülő meghal, vagy meddő a pár, akkor a
kormányhivatal tartja fenn a jogot, hogy a méltányosságot mérlegelje,
alaphelyzetben a támogatást igen magas kamattal vissza kell fizetni.
Arra minden bank felhívja az igénylők figyelmét, hogy ha a család nem tudja teljesíteni a vállalásait, azért kemény büntetőkamatok járnak. Például egy 10 éves időtartamra vállalt 10 milliós csoknál 16 millió forintot kell visszafizetni, ha a családban nem születnek meg a bevállalt gyerekek. A határidő lejárta után 60 napja van a családnak a csok visszafizetésére. A halva született gyerekek után is jár a csok - írta az Erste Bank az Origónak. A bankfiókba érkező minden második ügyfél a csok iránt érdeklődik.
Sokak szerint a csok az építőipar fellendülését célozza, és nem szociális segítségnyújtás a saját lakás nélküli családok számára. Azoknál a családoknál nincs sok kockázat, akiknél már megszületett a három gyermek, hiszen a csok egy vissza nem térítendő támogatás. A kedvezményes hitel elbírálásánál a bankok a Magyar Nemzeti Bank által megszabott szabályokat követik.
A fő szabály, hogy az igazolt jövedelem felénél nagyobb törlesztőrészlet nem vállalható.