Nem akartuk úgy eltüntetni a stadiont, hogy abból az új arénába semmi se maradjon”
– mondta Skardelli György építész-tervező, aki a szomszédos Papp László Budapest Sportarénát is tervezte. Az elmúlt két évtizedben már nem volt használható a felső karéj, így
a stadion már rég megérett az újjáépítésre.
A régi stadionból megtartanak néhány jellegzetes elemet, így például az eredetileg 11 emeletesre tervezett, de csak négyemeletes toronyépületet is megmentik, oda múzeumot terveznek.
Bízom benne, hogy a Puskás-hagyaték is ide tud majd költözni”
– mondta az építész. Puskás Ferenc hagyatéka jelenleg Felcsúton, a Puskás Ferenc Akadémián van.
A korábbi Népstadion jellegzetes pilonjai (lépcsőtornyai) sem tűnnek el teljesen: az új pilonok ugyanis hasonlóak lesznek azokhoz, amiket most kezdtek el bontani. Ezek fogják majd tartani a fedést biztosító acélszerkezetet, így az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) előírásainak megfelelően
mind a 65 ezer néző fedett helyen ülhet majd.
A lépcsőkről az építész elmondta, hogy a korábbi menekítési tervekkel szemben nem kell majd 20 perc a stadion teljes kiürítéséhez, ezt sikerült leszorítani 8 percre.
A költségcsökkentések miatt át kellett variálni az eredeti terveket:
több, a labdarúgáshoz nem köthető funkció kikerült a stadionból,
így 76 ezer négyzetméterrel kisebb lesz a létesítmény területe. A csökkentést a megrendelő kérte, hogy olcsóbb legyen a kivitelezés – körülbelül 100 milliárd forintból épül majd az új aréna.
A foci mellett persze más rendezvényeket, főként koncerteket is rendeznek majd az új Puskás-stadionban. Korábban több neves zenekar is fellépett már itt: például a Queen – amely a koncertfilmjét is itt forgatta –, valamint a Rolling Stones, az AC/DC, vagy épp a U2.
A koncertekkel kapcsolatban Skardelli György elmondta, a játéktérre négy kapun lehet majd bemenni, kettőn kamionok is beférnek majd, ezzel is könnyítve egy-egy színpad felállítását.
Az elmúlt években nem volt ilyen nagy méretű, több tízezer fő befogadására alkalmas stadion Budapesten. Amikor egy ekkora aréna valószínűleg tényleg megtelt volna, mint például a Románia elleni Eb-selejtezőn, akkor a 22 ezres Groupama Arénában volt a meccs, telt ház előtt, mint a hazai Eb-selejtezők nagy részében.
Ha a közeli Papp László Sportarénában, vagy épp a Syma Csarnokban van egy nagyobb rendezvény, már attól bedugulnak a környék utcái,
így a Hungária körút és a Kerepesi út is, nem beszélve a kisebb mellékutcákról. (A tervezett Puskás-stadion 65 ezer fős lesz, a Papp László Sportaréna 12 500 fő, a Syma Csarnok 4–10 ezer fő befogadására alkalmas.)
Ha több tízezres tömeg érkezik majd a stadionhoz, szükség lesz új parkolókra is – ez azonban egyelőre nem megoldott.
A sportaréna parkolójában 1200 autó fér el, de ha rendezvény van, már ezt sem bírja el a környék úthálózata”
– mondta az Origónak Skardelli György. Az új Puskás-stadion területére nem terveztek parkolót. Ezt a problémát a későbbiekben még meg kell valahogy oldani. Szóba jöhet például a Dózsa György út túloldalán lévő MÁV-terület is, ahol akár egy többszintes parkolóház is elférhet, de erről még nincs döntés.
Fürjes Balázs, a beruházást felügyelő kormánybiztos korábban elmondta, hogy minden feltételnek megfelelő új létesítmény épül, amelyben 2020-ban három Európa-bajnoki csoportmérkőzést és egy nyolcaddöntőt rendezhetnek. Ugyanis az UEFA újításának köszönhetően
Budapest is egyike lesz annak a tizenhárom városnak, amely otthont adhat a 2020-as Európa-bajnokság mérkőzéseinek.
Az új létesítmény a kormány reményei szerint otthona lehet a világsztárok koncertjeinek, olyan nemzetközi produkcióknak, amelyek alkalmas létesítmény hiányában eddig nem jutottak el Magyarországra.
A Puskás Ferenc Stadion bontása a tervek szerint nyolc hónapig tart, az új aréna építése idén decemberben kezdődhet el, és 2019-ben fejeződik be.