Jack Ma 1964-ben született a kínai Hangcsou városában. A fivéreivel egy olyan országban nőtt fel, amely teljesen elszigetelt volt a nyugati világtól, a családja pedig egész gyermekkorában nélkülözött. Az Egyesült Államok egykori elnöke, Richard Nixon 1972-ben ellátogatott Ma szülővárosába, és ez volt az első fordulópont a fiatalember életében.
Hangcsou ezután valóságos turistaparadicsom lett.
Rengeteg külföldi özönlött az országba, Ma pedig felfedezte a friss üzleti lehetőséget. Minden reggel ellátogatott a város leghíresebb szállodájához,
és ott várta a gazdag nyugati turistákat, akiknek idegenvezetést ajánlott fel.
Az eredetileg Ma Yunnak keresztelt fiatalember ekkor kapta a Jack nevet, mivel a turisták gyakran csak így szólították a fiút.
Ma nem rendelkezett befolyásos barátokkal, politikai kapcsolatokkal, de még pénzzel sem, ezért az egyetlen út előre a tanulás volt. A gimnázium elvégzése után beadta a jelentkezését egy egyetemre,
azonban kétszer is megbukott a felvételi vizsgán.
A harmadik próbálkozásra sikeres volt, és felvették a Hangzhou Teachers Institute-ra. Ma 1988-ban végezte el a képzést, és megpróbált minél hamarabb munkát találni. Elmondása szerint az elképzelhető összes állásra jelentkezett.
Az elején mindenki elutasította, még a KFC sem tartott igényt a munkájára. Hosszas keresés után, viszont sikerült angoltanári munkát találnia a helyi egyetemen, ahol mindössze havi 12 dollárt keresett.
A Világgazdasági Fórumon (WEF) Jack Ma elmondta, hogy szerette volna folytatni tanulmányait a világ egyik legjobb egyetemén, a Harvardon,
azonban a felsőoktatási intézmény tízszer utasította el a felvételi kérelmét.
Miután megelégelte a kevés fizetést, úgy döntött, hogy saját vállalkozásba kezd, és egy fordítócéget alapított. Ennek köszönhetően jutott ki 1995-ben az Egyesült Államokba, ahol életében először kipróbálta az internetet. Az első internetes keresése a "sör" volt, és nagy meglepetésére a keresés egyetlen kínai sört sem talált.
Ekkor döntött úgy, hogy létrehoz Kínának egy saját internetes céget.
Az első két próbálkozása sikertelen volt, de néhány évvel később, még utoljára megpróbálta megvalósítani az álmát.
Egyik nap áthívta 17 közeli barátját a lakására, ahol sikerült meggyőznie őket, hogy fektessenek be pénzt az Alibabába. A terve egyszerű volt. Készített egy oldalt, ahová a kereskedők feltölthetik termékeiket, a vevők pedig egyenesen tőlük rendelhetik meg azt, amit szeretnének.
Az oldalnak nagy sikere lett, és hamarosan elkezdte bevonzani a globális befektetőket is.
1999 októberében a Goldman Sachs 5 millió dollárral, a SoftBank pedig 20 millióval szállt be az üzletbe.
Ma számára mindig is fontos volt, hogy munka közben jól szórakozzon, és az is, hogy az alkalmazottak számára jó légkört tudjon teremteni.
Az első profittal zárt év után, minden alkalmazottnak adott egy flakon Silly String nevű játékot.
A 2000-es években pedig volt egy pont, amikor a dolgozók szünetben kézen álltak azért, hogy motiváltak és energikusak maradjanak.
Az igazán nagy áttörés 2005-ben jött, amikor a Yahoo 1 milliárd dollárt fektetett a vállalatba. Mint később kiderült, az üzlet mindkét cég számára kedvező volt. Az Alibaba muníciót kapott az eBay elleni harcban, a Yahoo pedig az Alibaba IPO-ja után 10 milliárd dollárral lett gazdagabb.
Az Alibaba 25 milliárd dolláros kezdeti nyilvános részvénykibocsátása
a New Yorki-i értéktőzsde történetének legnagyobbja volt.
A hatalmas sikernek köszönhetően Jack Ma 28,4 milliárd dolláros vagyonnal Kína leggazdagabb emberévé vált. Ugyan azóta ketten is megelőzték, de még jelenleg is a figyelemreméltó harmadik helyen áll.
Azóta valósággal szárnyal az Alibaba. Az idei Szinglik Napján ismét rekordot döntött a cég.
Egy nap leforgása alatt 25 milliárd dollárnyi bevételt sikerült termelniük.
Az Alipay, az Ali Fashion AI és a Buy+ alkalmazásoknak köszönhetően pedig úgy tűnik, a cég még egy ideig biztosan a csúcson marad.