Az Egyesült Királyságban egy korábbi termék, a „Punk IPA" újracsomagolásával és rózsaszínbe öltöztetésével, megszületett a „Pink IPA", azaz a nőknek ajánlott sör – írja a The Guardian. A gyártó azonban úgy gondolta, csavar egyet a dolgon, és a nőknek ajánlott sörrel a nemek közötti egyenlőtlenség egyik klasszikus színterére, a fizetési különbségekre hívja fel a figyelmet. Kérdés persze, mi sül ki abból, ha emellé még kedvezményt is adnak az árból mindazoknak, akik nőknek vallják magukat.
A független kézműves sörfőzde marketingigazgatója, Sarah Warman, a vele készített interjúkban kifinomult módon érvelt amellett, hogyan szolgál a BrewDog kezdeményezése egy társadalmilag fontos ügyet, illetve hívja fel a figyelmet egy általános problémára. A meglehetősen összetett koncepciót legegyszerűbben úgy lehet átlátni, ha lépésenként valósul meg a ráközelítés az abban foglalt üzenetre:
A cégnél azt is mondják, szándékosan választották és cinizmusnak szánták a rózsaszín címkét a sörön,
mert ezzel azokra a nemi sztereotípiákra hívhatják fel a figyelmet, amelyekkel a nőknek ajánlott sörrel, maguk is harcolni kívánnak.
Ennél a pontnál már több marketingszakember arra a véleményre jutott, hogy sok lesz a jóból, és legyen bár mégoly jó szándékú és – a sörfőzde stábja szerint – gondosan kimunkált a koncepció,
számos ellentmondás fedezhető fel benne.
Az egyik ezek közül épp az, hogy a nőknek készült sör alapját képező Punk IPA-t továbbra is a szokásos áron adja a vállalat, ami legalábbis felveti a nemek közötti megkülönböztetés kérdését.
A cégnél azonban nem jöttek zavarba, sőt, láthatóan felkészültek erre az érvre. Elismerték, hogy ez a helyzet első pillantásra zavaró lehet, de úgy vélik, ezzel is épp arra a „megalapozó” kérdésre mutatnak rá, hogy miért van az, hogy a nők kevesebbet keresnek a férfiaknál.
Márpedig ha ez így van – dobták le az újabb retorikai bombát –, akkor azon sem lehet csodálkozni, hogy a nők olcsóbban juthatnak hozzá a nekik készített,
vélt szarkazmussal rózsaszínbe csomagolt italhoz. Ezért van jelentősége annak, hogy az eltérő címkéjű üvegekben ugyanaz a nedű rejlik.
A sörszeretet univerzalitása jegyében.
Az első visszajelzések meglehetősen vegyes képet mutatnak a koncepcióról. A dicsérő hangok mellett, hangosabbnak tűnnek a kritikusok. Egyes vásárlók tweetekben adnak hangot nemtetszésüknek és a koncepcióban észlelhető ellentmondások kapcsán jelentkező aggályaiknak.
Például a Dew Gibbons ügyvezetője, Paul Domenet – a cég olyan vállalatok designkoncepciót dolgozza ki, melyek női célcsoportoknak szánt termékeket gyártanak – óvatosan csak annyit üzent, még sok tennivaló van az alkoholfogyasztó nők piacán és jövedelmezőségének növelésén. A TheCraftyBeeress, egy népszerű, kézműves sörökkel foglalkozó blognál viszont úgy vélik,
ez nem az a hangvétel, amit ilyen súlyos kérdés kapcsán egy sörgyártó megengedhet magának.
Jo Stevens, Cardiff Central parlamenti képviselő(nő)je pedig azt mondta, nagyon kedveli a cég söreit, de ezt az ötletet elhibázottnak érzi. Hozzátette, ha meg kell magyarázni egy viccet – ahogy azt Sarah Warman teszi –, akkor az valószínűleg igazából nem is vicces.
Mindezek a megjegyzések azonban nem szegték kedvét a gyártónak, Warman pedig marketingvezetőként rendületlenül adja a nyilatkozatokat és válaszokat a koncepciót kikezdő észrevételekre.
A sörgyártó azt is közölte, a Pink IPA-ból származó bevétel egy részét nőket tömörítő szakmai társaságok és jótékonysági szervezetek részére adják majd át.
A nőknek ajánlott sört jelenleg Dél-Koreában, Írországban, Németországban, az USA-ban és Hollandiában forgalmazzák.
A vállalat nagyjából 1000 munkavállalót foglalkoztat világszerte, és a cég azt mondja, házon belül a nemek közötti fizetések egyenlőtlenségét – a férfiak javára – sikerül megtartani átlagosan 2,8 százalékos szinten.