Hozzávetőlegesen 2500 négyzetkilométernyi kiterjedésű, egybefüggő ritkaföldfém-lelőhelyet találtak japán kutatók a Csendes-óceán fenekén, Tokiótól mintegy 1850 kilométerre, Minamitorishima sziget közelében. Ha állításaik helytállók, a lelet évszázadokra megoldhatja napjaink technológiai vállalatainak egyik legégetőbb problémáját – számol be róla a CNBC.
A Nature Publishing Group publikálta tanulmány szerint a terület egyedülállóan gazdag olyan ritkaföldfémekben, melyek nélkülözhetetlenek a napjaink csúcstechnológiáit fejlesztő és tulajdonló vállalatok, valamint egyes űrtechnológiai megoldások számára. E fémfélék nélkül
nem készülhetnek egyre többet tudó elektronikai eszközök, elektromos járművek és az azokba való akkumulátorok sem.
Az Origo is írt arról, hogy a világ élvonalbeli vállalatainak – legyen szó akár autógyártókról, akár mobiltelefonokat is szállító technológiai cégekről – folyamatos kihívást jelent az, hogy a gyártáshoz szükséges nyersanyagok rendelkezésre álljanak.
A japán kutatók azt mondják, a most feltárt terület nagyjából 16 millió tonna ritkaföldfém-oxidot koncentrál. Ebből meg lehet oldani:
A szenzációs lelet bejelentése kapcsán egyesek nem fukarkodtak a nagy ívű állításokkal, és úgy fogalmaztak, az óceáni terület
„végtelen készleteket"
biztosít az ezekre az elemekre igényt tartó iparágak számára.
Tűzgyűrű és ritkaföldfém: a Csendes-óceán titkai
Nem állítanak valótlant a második részénél tartó, Tűzgyűrű című hollywoodi akciófilm készítői azzal kapcsolatban, hogy a Csendes-óceán mélysége földtani szempontból különleges régió. „Tűzgyűrű" a neve az óceán partjainál futó hatalmas sávnak, melyben sok működő és szunnyadó vulkán található. Ebben a tenger alatti térségben különösen sok, változó mélységű és elmozdulású földrengés zajlik – ilyen hasadékokon át érkeznek a felhőkarcoló méretű óriásszörnyek a világba a filmek szerint.
Nemcsak a technológiai vállalatok számára, hanem az államközi viszonyok szempontjából is óriási jelentőségű lehet a lelőhely. Japán ugyanis azért kezdett kutatásba, mert Kína 2010-ben visszatartotta ritkaföldfém-szállítmányait, hiszen azokat saját gyáraiban is hasznosítani tudta.
A felkelő nap országának ekkor más megoldás után kellett néznie, különösen akkor, amikor a kínai szállítmányok elapadása után, egyes elemek ára meredeken kezdett emelkedni.
Ha a mostani lelőhelyen megindul a kitermelés, az drasztikusan letörheti Kína diktáló szerepét az értékes nyersanyagok piacán.
A minden kétséget kizáróan rendkívül értékes lelőhely azonban várhatóan még úgyis érintetlen marad legalább néhány évig, hogy a japán kormány is támogatja a feltárásra létrejött, számos céget és kutatócsoportot tömörítő konzorciumot.
Az óceán fenekéről kitermelni ezeket a fontos ritkaföldfémeket egészen más technológiákat kíván, mint a szárazföldön.
Szakértők szerint csak a megvalósíthatósági tanulmány elkészítéséhez öt évre lesz szükség, és bizonyosan nagyon sokba fog majd kerülni a munkálatok beindítása.