A kiskereskedelmi csatározásban jelenleg minden arról szól, hogy ki, melyik forgalmazó képes alacsonyabb áron kínálni a termékeket.Éppen ennek köszönhető az olyan diszkontláncok térhódítása, mint amilyen a Lidl és az Aldi. A termelők szerint viszont ennek az árháborúnak éppen ők isszák meg a levét, és sokak megélhetése forog kockán.
Az egyik jelentős banánexportáló ország például Kolumbia.
Kolumbia éves banánkivitele 918 millió dollárra rúg, a mennyiség 85 százaléka Európába kerül.
Az ország banántermelőinek szakszervezete nemrégiben hangot adott elégedetlenségének azzal kapcsolatban, hogy az Aldi a banánok dobozonkénti felvásárlási árát 0,60 dollárral csökkentené 2019-ben a mostani szinthez képest.
A banánokat dobozonként adják el, egy doboz nagyjából 18 kilogrammnak felel meg. A dobozok ára 7 és 16 dollár között mozog. A gazdák szerint az átvételi ár csökkenése azt eredményezné, hogy olcsóbb, silányabb munkaerőt kéne foglalkoztatniuk, ez pedig a banán minőségének romlásához vezetne.
Ezt pedig a világ számos, Kolumbiától távoli országában is megéreznék.
Ráadásul sokak megélhetése múlik a banántermesztésen, egy ekkora árváltozás pedig a csőd szélére sodorhatja a termesztőket.
Nem ez az első eset, hogy az Aldi a piaci erejét használja alacsonyabb árak kikényszerítéséhez, és minden bizonnyal nem is ez lesz az utolsó. A banántermesztők sajtóközleményben reagáltak az Aldi döntésére, és arra kérték a vállalatot, hogy jól fontolják meg az árcsökkentést.
A Numbeo adatai szerint azonban Európára igencsak ráférne az olcsóbb banán.
Az oldal rangsorolta a világ országait annak alapján, hogy ott mennyibe kerül 1 kilogramm banán.
A lista első 15 helyezettjének többsége olyan európai ország, ahol az Aldinak komoly piaci részesedése van. Összehasonlításképp: például Norvégiában 2,76 dollár körül mozog 1 kiló banán ára, míg az Egyesült Államokban 1,48 dollár, Egyiptomban pedig 0,65 dollár.