A vártnál is jobban teljesíthet idén a magyar gazdaság

Mercedes gyár Kecskemét
Mercedes-Benz startet Produktion des neuen CLA Coupés in Kecskemét: Einbau des Cockpits. Mercedes-Benz starts production of the new CLA Coupé in Kecskemét: Installation of the cockpit.
Vágólapra másolva!
Nagyon úgy tűnik, hidegen hagyják a magyar gazdaságot a külső környezet problémái, és bár messze van még az év vége, egy kis szerencsével meglepetést is láthatunk az idei növekedési adatokban.
Vágólapra másolva!

Egyelőre semmi jele a növekedés lassulásának, az első kéthavi adatok szerint a tavalyi utolsó negyedévhez képest érdemben gyorsulhatott a magyar gazdaság kibocsátása – mondta a Világgazdaságnak Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. Bár márciusról még nincsenek statisztikai adatok, és az év vége is nagyon messze van, a szakember szerint 2022 elején még nyoma sem volt a kilátások bárminemű romlásának. Emlékeztetett rá, hogy a tavalyi utolsó három hónap is „bivalyerős" volt, a GDP akkor 7,1 százalékkal bővült, és ehhez a dinamikus időszakhoz képest gyorsult a termelési volumen az ágazatok többségében. Mindezek alapján pedig úgy számolt, hogy az első negyedévben a 8-8,5 százalékot is elérhette a növekedési ütem.

– emelte ki Suppan Gergely. Gyakorlatilag ömlik a külföldi működő tőke a gazdaságba, a nagyobb piaci szereplők egymás után jelentik be legújabb beruházásaikat, ahogy a fogyasztás is lendületesen növekszik az első két hónapban kifizetett 1200 milliárdos jövedelmi transzfernek köszönhetően.

Illusztráció Forrás: Daimler AG/© Daimler AG/Daimler Ag - Global Communications Cars

Ami egyedüliként aggodalomra ad okot a szakember szerint, az a külső környezet romlása, például Németország recesszióba süllyedését sem zárja ki, ami rontja a magyar ipari termelés kilátásait.

De még ezzel együtt is úgy látja, hogy

a 6 százalékos növekedési ütem egy nagyon alacsony ipari termelési volumen mellett is összejöhet.

Nem mindenki osztja azonban a Takarékbank elemzőjének optimizmusát. A Magyar Nemzeti Bank és a kormány előrejelzése is elmarad ettől, a jegybank 2,5 és 4,5 százalék közötti bővülést jósolt márciusi inflációs jelentésében, és Varga Mihály pénzügyminiszter is jócskán lerontotta a tavaly év végén prognosztizált 5,9-es ütemet: március végén a Figyelőnek adott interjújában 3–4 százalék közé tette az idei növekedés mértékét.

Az elemzők közül Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője a legpesszimistább, az orosz–ukrán háború gazdasági hatásai miatt 2022-re mindössze 2,5 százalékos GDP-bővülést valószínűsít.