Nem tudott dűlőre jutni az Európai Bizottság és az európai nukleáris hatóságok csoportja (ENSREG), mi szerepeljen abban az úgynevezett stressztesztben, amivel az EU-ban működő atomerőművek biztonságosságát vizsgálják felül a japán fukusimai erőművet ért balesetsorozat után.
A teszttel azt tekintik át, hogyan állnák a létesítmények a természeti csapásokat és egyéb, váratlan eseményeket. A tárgyalások azért szakadtak meg, mert a francia és a brit fél ragaszkodik ahhoz, hogy terror- és kibertámadások ne szerepeljenek a próbákon, mert szerintük ezek állambiztonsági ügyek, nem egy erőmű dolgozóinak feladata a megakadályozásuk. A szakértői csoport legközelebb május 19-20-án találkozik Prágában, de határidő nem szorítja a testületet, minthogy még azt sem tudni, hogy mikor kezdődnek a vizsgálatok. Annyi biztos, hogy a tesztek előzetes eredményét az Európai Bizottság december 9-én terjeszti az uniós tagországok kormányait tömörítő döntéshozó testület, az Európai Tanács elé.
Több ezer oldalt néznek át új szempontok alapján
A fukusimai, a nemzetközi nukleáris eseményskálán már a legmagasabb (7-es) szintűnek minősített balesetsorozat azért következett be, mert a földrengés keltette szökőár tízméteresnél is nagyobb óriáshulláma tönkretette azokat a dízelgenerátorokat, amelyek a vészhelyzetben folyamatosan biztosították volna az áramot az erőmű hűtőrendszereinek - hiszen a külső villamos hálózatot a földrengés működésképtelenné tette. Hűtés híján az automatán leállított reaktor tartályaiban túlmelegedett, megolvadt az üzemanyag, a termelődő hidrogén felgyülemlése miatt pedig több robbanás is bekövetkezett. Pont ezért elképzelhető, hogy a stresszteszt nyomán a dízelgenerátorok szerepét és elhelyezését át kell gondolni az európai erőművekben is - mondta az [origo]-nak dr. Aszódi Attila, a BME Nukleáris Technikai Intézetének (NTI) igazgatója.
A teszt elvégzése jórészt elméleti munka. Az unió területén 143 nukleáris erőművi blokk szolgáltat áramot, és minden egyes létesítmény esetében újra kell értékelni, elképzelhető-e olyan, a tervezési alapon túli esemény, ami az adott erőműben vagy az erőművel bekövetkezhet, megtörténhet. Ez praktikusan annyit tesz, hogy vizsgálják, létezik-e olyan katasztrófaveszély, amire a tervezés során nem irányult kellő figyelem.
"Kevésbé kell arra gondolni, hogy egy erőműnél megjelennek az illetékes nukleáris hatóság felügyelői, mert a szakhatóságoknak amúgy is kutyakötelességük naprakész információkkal rendelkezni a felügyeletük alá tartozó létesítményekről" - magyarázta a NTI vezetője. A teszt tehát gyakorlatilag a több ezer oldalas tervdokumentációk, a hatóságok időszaki jelentéseinek felülvizsgálatából áll, új szempontok alapján. Magyarországon tízévente kötelező felülvizsgálni a Paksi Atomerőmű blokkjainak biztonságát, ezen időszakos felülvizsgálatok dokmentumai, tapasztalatai is rengeteg adatot szolgáltatnak a hazai felügyelő szervnek, az Országos Atomenergia Hivatalnak.
Gondok vannak az USA atomerőműveinek egyharmadával |
Extrém hóesés és tornádó Pakson
Mi várható Pakssal kapcsolatban a teszten? A magyar nukleáris biztonsági szabályzat valószínűségi alapon értékeli az erőművet veszélyeztető eseményeket, és egyaránt érinti az erőmű megépítését, üzemeltetését és leszerelését (a szabályzat egy kormányrendelet mellékleteként hatályos). A szabályzat kimondja: tervezési alapként - vagyis kiindulópontként - kell kezelni minden olyan, magában az erőműben elképzelhető eseményt, amelynek bekövetkezte 100-100000 évente legalább egyszer valószínű. Ugyanígy tervezési alapként kell számolni olyan külső eredetű kezdeti eseményekkel, amelyek valószínűleg 100-10000 évente egyszer előfordulhatnak.
"Paks esetében minden olyan történés ideértendő, amelynek valószínűsége ebbe a tartományba esik, az extrém hóeséstől, a Duna túl alacsony vagy túl magas vízállásától kezdve a tornádón át a földrengésig" - tájékoztatott dr. Aszódi. A meteorológiai, geofizikai stb. vizsgálatok eredményét aztán az időbeli lefutásokkal együtt konkrét terhelésekre számítják át, hogy a mérnökök megállapíthassák, hogy például milyen vastagnak kell lennie egy adott cső falának vagy hogyan kell a gépészeti vagy épületszerkezeteket megtámasztani.
A magyar és a japán szabályozás között pont ez a különbség: a fukusimai - és a többi japán - erőmű tervezésekor nem valószínűségekkel számoltak, hanem azt tekintették át, a történelemben korábban (körülbelül kétezer évre visszamenően) milyen nagyságú cunamik és milyen magnitúdójú földrengések fordultak elő. Ezzel együtt még vizsgálat tárgya, hogy korrektek voltak-e a fukusimai erőmű létesítését megelőző számítások, de arra már van bizonyíték, hogy a március 11-i rengés miatt a talajgyorsulás több ponton meghaladta a tervezési alapot.
Sokféle erőmű üzemel Európában
A stresszteszteket minden országban az adott állam atomenergia-hivatala végzi el, de az eredményeket független ellenőrzésnek vetik alá. Ha egy erőmű nem megy át a teszten, akkor az illető tagállam dönti el, mi történjen - ha a szükséges javítás műszakilag nem kivitelezhető vagy egyszerűen nem érné meg, az adott reaktort le kell állítani és le kell szerelni. Ha egy tagállam erre nem hajlandó, akkor a közvélemény erőteljes nyomásával kell szembenéznie, mert az Európai Bizottság a teszt és a független ellenőrzés eredményeit egyaránt nyilvánosságra hozza.
"Alig van összehasonlítási alap, annyira sokfélék az EU-ban működő erőművek az elhelyezkedés, a műszaki megvalósítás és a kockázati profil szempontjából" - válaszolta a BME NTI igazgatója azon kérdésünkre, megtörténhet-e, hogy valamelyik létesítmény elbukik a teszten. "Csak akkor lenne könnyebb a helyzetünk, ha az unió egyetlen ország lenne. Vannak tengerparton és a szárazföld belsejében épült erőművek. Más a földrengésveszély Dél-Európában és Skandináviában. Ezen felül mások a technológiák: Paks ugye orosz fejlesztés, ami eltér a francia rendszerű létesítményektől, vagy vegyük Finnországot, ahol amerikai és orosz rendszerű reaktorok is működnek" - mondta a szakértő.
Örményországban van a legveszélyesebb erőmű
Aszódi Attila ezzel együtt elképzelhetőnek tartja, hogy Paks esetében is további biztonságfokozó beruházásokat kell végrehajtani. Olyan baleset viszont nem valószínű, mint amilyen több reaktorblokkot is súlyosan károsított Fukusimában. A Duna parti erőműben ugyanis évek óta zajlik a súlyos baleset kezelési program megvalósítása, ennek keretében pedig például az ún. hidrogén-rekombinátorok felszerelése - a berendezések szerepe az, hogy időben visszaalakítsák az esetleges üzemanyag-sérülés során nagy mennyiségben keletkező hidrogént vízgőzzé, így az oxigén jelenlétében nem robbanhat be. "Mint utólag megtudtuk, a Fukusima Daiicsiben nem is voltak ilyen berendezések" - mondta.
A fukusimai balesetsorozat után hat nappal Nagy Anna kormányszóvivő közölte, hogy a kormány szerint Paks teljesen biztonságos. Mivel már korábban növelték a négy reaktor és az egész erőmű földrengésállóságát, és elkülönítették a biztonsági rendszereket, köztük a vészhelyzetben bekapcsoló dízeláramfejlesztőket, fel sem merült az erőmű bezárása. Fellegi Tamás energiaügyekben illetékes miniszter pedig azt nyilatkozta, Magyarország támogatja a tesztelést. Ezzel együtt tény, hogy 2003. április 10-én épp Pakson volt az addigi tíz év egyik legsúlyosabb, 3-as szintre sorolt üzemzavara: túlhevültek az üzemanyagkötegek a mosásukra szolgáló tartályban, ezután hideg víz ömlött rájuk, így súlyosan megsérültek - mindez kisebb nukleáris szennyezést okozott (az üzemzavarok kronológiáját itt olvashatja).
Mivel a nukleáris szennyezés átnyúlik a határokon, az Európai Bizottság azon dolgozik, hogy a földrész érintett, de nem EU-tag államait - Svájcot, Oroszországot, Örményországot és Ukrajnát - is bevonja a tesztbe. Az orosz hatóságok válasza pozitív: javaslatokat tettek a nemzetközi nukleáris biztonsági szabályozás javítására. Az örményországi Metszamorban, földrengésveszélyes területen működik a volt Szovjetunió legkockázatosabbnak tartott atomerőműve. A létesítményt már 1988-ban leállították egy 6,9-es rengés miatt, de a kilencvenes években muszáj volt visszakapcsolni az energiaínség miatt. Leállítása 2017-re várható, amikor elkészül egy korszerű, Pakshoz hasonlóan nyomottvizes reaktorokkal szerelt létesítmény.