Túljutott a lakáspiac a nehezén

Vágólapra másolva!
Nem tört meg a lakásépítők fejlesztési kedve, a megszorításoktól való félelem túlzottnak bizonyult. Akár már idén tűrhető évet zárhat az ingatlanpiac, mert a kereslet sem mutat jelentősebb visszaesést.
Vágólapra másolva!

A 2006-os év valóban rosszabbul sikerült az ingatlanpiacon, mint a korábbiak, de a jelek szerint ez volt a mélypont, 2007 első negyedévének mutatói már sokkal biztatóbbak - hangzott az Otthon Centrum Lakáspiaci Monitor című kiadványának tavaszi számát bemutató sajtótájékoztatón.

A tendenciákat jól érzékeltetik a fővárosi adatok. Tavaly összesen 6500 társasházi lakást adtak át Budapesten, erre az évre azonban 14 ezret terveznek a fejlesztők. Valkó Dávid, az OC vezető elemzője ugyanakkor hangsúlyozta, a tapasztalatok szerint a tervezett átadások 40-45 százaléka könnyen átcsúszhat a következő évre.

A hagyományosan mérsékelt évkezdeti forgalom az idén a szokásosnál korábban pörgött fel, ami viszont feltehetően a második negyedéves lassulást vetíti előre. Az áremelkedés valószínűleg egyenletes lesz, a januári 1-3 százalékos drágulás éves szinten 5-7 árnövekedést sejtet.

Egyértelmű tendencia a lakások koncentrációja: míg az éppen értékesített fővárosi beruházások 52 százaléka legfeljebb 30 lakásos, addig a most épülő otthonok 57 százaléka 100 vagy annál több lakásos projektben található. Ezzel párhuzamosan fokozatosan csökken az eladatlan mennyiség, ma már kevesebb mint 1300 ilyen lakás van Budapesten.

A típus szerint keresettségben tetten érhető változás, hogy mind többen érdeklődnek az 1+2 félszobás és a 2+1 félszobás lakások iránt. Kimondottan népszerűek az elmúlt fél-egy évtizedben épült, úgynevezett "újszerűek"; ezek négyzetméterára bizonyos esetekben még a közeli új építésűek árát is felülmúlja. Befektetési céllal ugyanakkor továbbra is a Belvároshoz közeli, jó közlekedésű, felső emeleti lakásokat érdemes választani - mondta Valkó Dávid.

Ilyeneket vesznek a külföldi vásárlók is, akik száma stagnál, évente nagyjából 5 ezren lehetnek, többségük ír, brit vagy spanyol. A prágai és varsói viszonyokhoz képest alacsony budapesti árszint vonzza őket.

A panelpiacon a távhődíjemelés utáni félelmekre rácáfolva nem következett be jelentős kínálatbővülés, és ezáltal olcsóbbodás sem (igaz, ennek oka lehet a kirívóan enyhe tél is). Arányuk a meghirdetett használt lakásokon belül 15 és 18 százalék között maradt.

Az építési telkek ára stagnál Budapest peremén - a családi házas övezetekben -, valamint az agglomerációban. Felértékelődnek viszont a városok központjai, Budapesten pedig a centrumhoz közeli rehabilitációs területek, valamint a Duna-part.

Galambos Péter