A holland VNU ügyvezető igazgatója és Bajnai Gordon, a CA-IB igazgatója |
A múlt
Fenyő János tavaly februári halálával egy nagy vagyonnal és rendezetlen ügyekkel bíró vállalkozást hagyott maga után. Bár már maga is elkezdte a vállalkozás konszolidálását, halála után majdnem egy év telt el, amíg sikerült átláthatóvá tenni a céget. Ez után a felelős tulajdonos, a SETARA Alapítvány - amelynek 4 tagú kuratóriumát három liechtensteini ügyvéd és Fenyő egykori bizalmasa, Székely Herbert alkotja - megbízta az értékesítéssel a CA-IB Értékpapír Rt-t.
A SETARA többek között azt szabta feltételül, hogy a Vico-tulajdon csakis politikamentes csoport kezébe kerülhet - mondta Bajnai Gordon, a CA-IB ügyvezető igazgatója a szerződés tényét bejelentő sajtótájékoztatón.
A CA-IB zártkörű, meghívásos pályázatot hirdetett elsősorban nemzetközi háttérrel rendelkező befektetők számára. Előzetesen 16 érdeklődővel tárgyaltak, többségüket első körben meg is hívták ajánlattételre. Később négy ajánlattevőre szűkítették a kört, akiknek lehetőségük volt a Vico-t átvilágítani. Október elején a társaságok megtették kötelező érvényű ajánlatukat.
Bajnai Gordon közölte: a tárgyaláson résztvevőkkel titoktartási nyilatkozatot írtak alá, ezért nem árulhatja el, kik vettek még részt a pályázaton. Korábban a sajtóban megjelent cikkek szerint a másik nagy esélyes az magyar-amerikai Intercom volt.
Szabó György, a VNU Budapest Lapkiadó Rt. ügyvezető igazgatója |
A VNU már a tárgyalás elején közölte, hogy a Népszavát nem akarja megvenni, mivel a politikai napilap nem illik a magazinokat, telefonkönyveket kiadó cég profiljába.
Mivel a SETARA Alapítványnak is az volt a célja, hogy Fenyő János akaratának megfelelően megőrizzék a Népszava önálló szellemiségét, a CA-IB párhuzamos tárgyalásokba kezdett a Népszava eladásáról. A Népszava kiadásához szükséges eszközök és a lapkiadási jogok az NSZ 1999 Rt. tulajdonába kerültek. Jelentős pénzösszeget invesztált a SETARA a Népszavába, hogy a lap eladható legyen.
A lap végül a Népszava vezetőit tömörítő News 99 Vagyonkezelő és Lapkiadó Kft. többségi tulajdonába került. A Kft. ügyvezető igazgatója a Népszava főszerkesztője, H. Bíró László. A kisebbségi tulajdonos pedig a dolgozókat tömörítő Népszava Dolgozóinak Kultúrális és Szociális Egyesülete.
és a jövő
H. Bíró László, a Népszava főszerkesztője |
Ez év végéig még a rózsadombi ingatlanban marad a Népszava, de már tárgyalnak az új helyről. Valószínűleg abba az ingatlanba fognak beköltözni, ami jelenleg a Mai Napnak ad helyet.
A VNU Budapest először meg akarja közelebbről is ismerni a tulajdonába került lapok kiadási, eladási struktúráját, és majd azután döntenek azok sorsáról. Kisebb átalakítások mindenképpen lesznek. Egyelőre az a céljuk, hogy a jövedelmezőség elérje a nyugati országok szintjét. "Jelenleg a magyar magazinok még nincsenek azon a szinten" - mondta Szabó György, a VNU Budapest Lapkiadó Rt. vezérigazgatója. Szabó jövőre körülbelül 12 milliárd forintos bevételre számít, ebből 7 milliárdra számítanak a volt Vico-lapok részéről.
A VNU tulajdonába került a Cicero nyomda is, ami eddig kiadta a Vico-lapokat. A nyomda már nem megfelelő minőségű, így itt már nem fognak nyomtatni, hanem a személyzetet átviszik a Zrínyi nyomdába, ahol ezentúl készülni fognak ezek a lapok. A Cicerót pedig eladják.
Szabó azt is elmondta: a VNU-nak "nem szokása" épületeket tulajdonolni, hanem bérlés útján szokták megoldani az elhelyezést. Így várhatóan a két tulajdonukba került ingatlant is el fogják adni.
Kapcsándi Dóra
Ajánló:
A Magyar Nemzet cikke
Korábban:
(1999. november 24.)