Vádat emelt az ügyészség a VIP-lista közzététele miatt<br/>

Vágólapra másolva!
Vádat emelt a VIP-lista közzététele miatt a Világgazdaság című napilap több munkatársa ellen az V., VIII. és XIII. kerületi ügyészség. Az ügyészség 537 rendbeli banktitoksértés vétségével vádolja a lap 1999. augusztus 30-i számában közölt, A Postabank teljes VIP-listája című cikk miatt a főszerkesztőt, a felelős szerkesztőt és a szerzőt.
Vágólapra másolva!

Sárik Attila ügyész, a Fővárosi Főügyészség osztályvezetője közölte: a vád szerint a Világgazdaságban úgy tették közzé a Postabank Rt. exkluzív betéteseinek és kedvezményes kamatozású hitelt felvevőinek nevét, illetve az általuk elhelyezett és felvett összegeket, hogy arra sem a bank, sem az érdekeltek nem jogosították fel őket. A büntető törvénykönyv alapján a vádlottakat akár két évig tartó szabadságvesztés büntetéssel is sújthatja a bíróság. Az ügyészségen nem tudtak felvilágosítást adni arról, hogy milyen szakaszban vannak a VIP-lista közzététele miatt más lapok munkatársai ellen indított büntetőeljárások.

Bánki András, a Világgazdaság főszerkesztője elmondta: "Nem gondolom, hogy bűncselekményt követett el a Világgazdaság azzal, hogy közzétette a Postabank VIP-listáját - közölte Bánki.

Bánki András elmondta: vitatják, hogy a banktitok-sértést elkövették, mert a VIP-listáról már korábban is nyilvánosságra kerültek nevek.

A Világgazdaság által közölt dokumentum védelméről a titokgazdának kellett volna gondoskodnia - mondta a főszerkesztő.

A banktitok-sértés akkor minősíthető bűncselekmények, ha a társadalomra való veszélyessége megvalósul. A társadalomra való veszélyesség a Világgazdaság esetében olyan csekély fokú, hogy nem büntethető - állítja a főszerkesztő.

Bánki szerint a volt Napi Magyarország, valamint az Élet és Irodalom ellen is ezzel az indokkal ejtette a vádemelést az ügyészség. Bánki András szerint meglepő, hogy a 150 milliárdos Postabank-ügyben újságírók ellen történik az első vádemelés.

Az eljárást a Postabank Rt., illetve az Állami Pénz- és Tőkepiaci Felügyelet feljelentése nyomán indította meg az Országos Rendőr-főkapitányság, banktitoksértés alapos gyanújával. A rendőrség tavaly szeptember 2-án házkutatást tartott a Világgazdaság szerkesztőségében, továbbá Bánki András főszerkesztő és Illisz László újságíró, a vitatott cikk szerzőjének lakásában. Négy nappal később pedig gyanúsítottként hallgatták ki Bánkit, Illiszt és Kamasz Melinda főszerkesztő-helyettest, az augusztus 30-i szám felelős szerkesztőjét.

(MTI)

Ajánló:

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!