A rendszertelen menstruáció okai különbözőek, következményei pedig akár súlyosak is lehetnek. Éppen ezért vegyük komolyan a figyelmeztető jeleket.
A szabálytalan menstruáció tünetei és lehetséges okai
- rendszertelen menstruáció; stressz, utazás, alváshiány, betegség, koplalás, böjt
- a menstruáció kimaradása; terhesség, jelentős súlycsökkenés, anorexia, kis mennyiségben adagolt fogamzásgátló tabletta hosszú időn keresztül, extrém stressz (pl. haláleset a családban)
- túl gyakori menstruáció (gyakrabban, mint 25 naponként); gyulladások, elváltozások a méhszájon, mióma a méhben, hormonzavar
- túl gyenge vagy túl rövid menstruáció (napi 1-2 tampon vagy betét egy-két napon át); hosszú időn át szedett fogamzásgátló
- túl erős, túl hosszú menstruáció (több mint napi nyolc tampon vagy betét több mint hét napon át - vashiányos vérszegénységhez vezethet); spirál, szülés, mióma a méhben
- soron kívüli menstruáció (köztes, illetve pecsételő vérzés); peteérés, nem előírás szerint szedett tabletta (hasmenés miatti csökkent hatás), ha a vérzés szex közben vagy utána jelentkezik, akkor polip a méhszájon
- túl fájdalmas menstruáció; endometriózis, pszichés feszültség.
Hónapról hónapra ugyanaz a műsor
Ha nem szedünk fogamzásgátlót, a havi vérzések között havonta megérik egy petesejt az egyik petefészekben. Ezzel egy időben megvastagszik a méhnyálkahártya. Körülbelül a ciklus közepén megreped a védőburok, és szabad útjára engedi a petét, mely a petevezetéken át a méhbe vándorol. Ha a petesejt megtermékenyül, akkor beágyazódhat a méhnyálkahártyába. Amennyiben megtermékenyülésre nem került sor, a petesejt elhal, a méhnyálkahártya leválik, és megkezdődik a vérzés.
Három nap csúszás nem számít
Szerencsésnek mondhatja magát az, akinek menstruációja óramű pontossággal, 28 naponként ismétlődik, mindig egyformán hosszú ideig tart, és mindig egyforma erősségű. Az úgynevezett hold-ciklus azonban semmiképpen sem jelent mércét minden nő számára.
Ha valakinek a havi vérzése 25 vagy maximum 34 naponként jelentkezik, az még az elfogadható tartományba esik, feltéve, ha rendszeresen (maximum három nap csúszással vagy előbb) megjön. A vérzés tarthat mindössze két napig, de akár egy hétig is.
A stressz mindent összezavarhat
A peteérést serkentő hormonok külső hatásokra nagyon érzékenyen reagálnak. A stressz, az alváshiány, a fizikai megterhelés és az utazások oda vezethetnek, hogy a menstruáció túl hamar kezdődik, vagy néha várat magára egy-két napot. Ha a rendszertelenség túl gyakran fordul elő, orvoshoz kell fordulni. A nőgyógyásznak el kell mondani, milyen erősek a vérzések (támpont: hány betétre vagy tamponra van szükség naponta), milyen gyakran jön meg, és hány napig tart. Egyszerűbb, ha menzesznaptárt vezetünk, ahová minden fontosat bejegyzünk. Az orvos vizsgálatokkal, a vérképből vagy esetleg ultrahangvizsgálat segítségével tisztázhatja, hogy a rendszertelenséget valamilyen betegség vagy netán hormonzavar okozza-e.
Szánjunk időt a pihenésre, kikapcsolódásra, mert a fizikai megterhelés, a kialvatlanság és a stressz is okozhat vérzési rendellenességeket .
Ha terhesség esetén hirtelen vérzés jelentkezik, azonnal nőgyógyászhoz kell menni, hiszen fennállhat a vetélés lehetősége!
A láz, a nagyon erős görcsök vagy szédülés a menstruáció ideje alatt gyulladásra vagy méhen kívüli terhességre utalhatnak. Ebben az esetben is azonnal keresse fel orvosát.
Gyakran a tüszőrepedés felelős a fájdalmakért
Előfordul, hogy a menstruáció kezdetekor vagy néhány nappal előtte görcsös, húzó fájdalom vagy nyomás jelentkezik a hasban, deréktájon, esetleg a combban vagy a medence környékén, és a kellemetlen érzés akár az egész menstruációt végigkísérheti. Ezek a panaszok szinte csak akkor lépnek fel, ha tüszőrepedés történt. Az orvosok feltételezik, hogy a nyálkahártya kilökődését elősegítő méhösszehúzódások ilyenkor erősebbek. A régiek esküdtek rá, hogy a hasra helyezett melegítőpalack enyhíti a fájdalmat. Ha ez nem segít, próbálkozhatunk hideg (hűvös) palackkal, mert ez összehúzza a méh véredényeit.
Segítség a strandra
Ha egy esti program vagy strandolás miatt kivételesen azt szeretnénk, hogy a szokásosnál gyengébb legyen a menstruáció, igyuk meg 1-2 citrom kifacsart levét, vagy kapjunk be egy levélnyi C-vitamint. Az erek így összehúzódnak, és a vérzés csökkenni fog. Igaz viszont, hogy a menstruáció így valamivel tovább tart.
Mahr Kinga