Választási csalás gyanúja miatt nyomoz a rendőrség Baktalórántházán, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 5-ös számú országgyűlési választókerület székhelytelepülésén.
A vizsgálat a térségi NyíltTÉR című hetilap legutóbbi számában megjelent cikk alapján indult. Nagy Miklós, a NyíltTÉR főszerkesztője, a választási csalásra utaló újságcikk szerzője olyan információhoz jutott, hogy a választás második fordulója előtt pénzt kínáltak Baktalórántházán egyes szavazóknak azért, ha a Fidesz-MDF jelöltjére voksolnak.
A főszerkesztő birtokába került az a felvétel is amelyen, bár a kazetta hangminősége nem a legjobb, de tisztán hallható, hogy kétezer forintot ajánlanak annak, aki arra a bizonyos jelöltre szavaz. A cikkben megszólaltattak számos érintettet, akik közül többen elismerték a voksvásárlást. A rendőrségi vizsgálat során meghallgatták a titokban készült hangfelvételt, a szalag eredetiségét szakértő vizsgálja.
A hangfelvételt az MSZP kampányfőnöke, Szabados József juttatta el a rendőrséghez. Ő volt az, aki a diktafont odaadta egy házaspárnak, hogy a szavazatvásárlásról szóló egyik megbeszélésre vigyék magukkal. Az MSZP-nek az a gyanúja, hogy a voksvásárlást a polgármesteri hivatalban szervezték, de szakértőnek kell megállapítania, hogy pontosan ki beszél a szalagon. A beszélgetésből az derült ki, hogy addig körülbelül 250-300 ember vállalta, hogy pénzért a Fidesz-MDF jelöltre szavaz. A feltételezések szerint a szavazőkörben működő szavazatszámláló bizottság egyik tagja ellenőrizte, hogy a kliensek betartották-e a szavukat s ha igen, akkor azt megjelölték a listán. A magnófelvételen az szerepel, hogy addigra már összegyűlt 500 ezer forint, ami 2000 forintos szavazatonkénti árral számolva pontosan 250 bérszavazót jelent.
Szabados az [origo]-nak azt mondta: a Fidesz kampánycsapatába tartozó emberek osztogatták a pénzt, nem maga a jelölt. Arra a kérdésre, hogy miért nem tettek már korábban feljelentést, azt mondta: az Országos Választási Bizottság csak a baktalórántházi eredményeket semmisítette volna meg, ez azonban nem változtatta volna meg az eredményt. Szerinte ugyanakkor más választókerületekben is történtek hasonló lefizetések, ám ezt nem tudja bizonyítani.
A Szabolcs-Szatmár Bereg megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője, Fülöp Gergely az [origo]-nak azt mondta: egyelőre ismeretlen tettes ellen zajlik a nyomozás, mivel még nem tisztázott az ügyben az érintettek szerepe. Jelenleg is folyik még a tanúk felkutatása Baktalórántházán, de már eddig is számos személy kihallgatása megtörtént. A rendőrség reményei szerint egy hónapon belül lezárhatják az ügyet.
Papcsák Ferenc fideszes országgyűlési képviselő provokációnak tartja, hogy személyét a választás rendjét sértő bűncselekmény gyanújával hozták összefüggésbe. Papcsák az MTI-nek elmondta: olvasta a térségi NyíltTÉR című közéleti hetilapban megjelenteket, és megítélése szerint abból az derült ki, hogy, éppen az MSZP ígért pénzt a szavazatokért. A képviselő "furcsának" minősítette az esetet, mondván, közte és MSZP-s országgyűlési képviselőjelölt ellenfele között mindig korrekt és jó volt a viszony. Hozzátette: reméli, hogy országgyűlési képviselőtársának, Gazda Lászlónak nincs köze a gyanúsítgatáshoz.
Értetlenségének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy tekintettel a jelentős szavazat-különbségre, "mi vezérelhette az MSZP baktalórántházi vezetőit a törvénysértési gyanú felröppentésekor". Papcsák Ferenc jelezte, ha valaki azzal vádolná meg, hogy ő áll a voksvásárlás mögött, megteszi a szükséges jogi lépéseket.
A Fidesz és az MDF párt közös jelöltje - Papcsák Ferenc - megnyerte a választást a baktalórántházi szavazókerületben. Papcsák 17 100, míg ellenfele, Gazda László (MSZP) 13 748 érvényes szavazatot kapott.