Undor és fűvita a drogtanórán

Vágólapra másolva!
Többek között a marihuána hatásairól és függőségi veszélyeiről vitatkoztak azok a középiskolások, akik részt vettek az egyik fővárosi moziban tartott drogprevenciós tanórán. A heroint mindenki veszélyes kábítószernek tartotta, az egyik tanuló egyenesen undorítónak nevezte a függő intravénás drogosokat. A szakember szerint a tanárok és a szülők többsége teljesen tájékozatlan drogügyben, és még egy 14 éves gyerek is többet tud náluk a kábítószerekről.
Vágólapra másolva!

A drogprevenciós osztályfőnöki óraként is nevezett Háló-Mozi program csütörtök délelőtti foglalkozásán egy budapesti közgazdasági középiskola 96 tizedik évfolyamos diákja vett részt. Ez a harmadik tanév, hogy elindították a Háló-Mozit, amelynek helyszíne egy budapesti bevásárlóközpont egyik moziterme. Itt fogadják hetente kétszer - kedden és csütörtökön - a középiskolásokat.

Fotó: [origo] - Fábián Évi
Sokkal többet tudnak a felnőtteknél

A foglalkozásokon a diákok megnéznek egy drogkérdéssel foglalkozó filmet, amelyet egy úgynevezett animátor és egy volt kábítószeres által vezetett beszélgetés követ. A tanárok csak a moziterem ajtajáig követik a tanulókat: ők külön helyszínen, egy televízión nézik meg a filmet, majd utána elbeszélgetnek egy másik animátorral.

A csütörtök délelőtti foglalkozáson a 16 éves diákokat Hay Éva animátor és egy Iván nevű 27 éves fiatalember - volt kábítószeres - fogadja. Mielőtt elkezdődne a film, az ifjúsági minisztérium drogellenes reklámszpotjait vetítik, amelyek arra szólítják a fiatalokat, hogy a kábítószerfogyasztás helyett inkább sportoljanak. Az egyébként is fegyelmezetten viselkedő diákok akkor csendesednek el igazán, amikor a riportfilm egy saját maga által szétszurkált, véres trikójú heroinistát mutat.

A sokkoló képek mellett egykori drogosok szólalnak meg. Történeteik hasonlók: a drogtól megváltozott az egész személyiségük, komoly fájdalmaik voltak, és éveken át tartó kínlódások után tudtak csak lejönni az anyagról. Egy fiú, akinek az arcát nem mutatják, arról beszél, hogy volt olyan időszaka, amikor a kábítószer hiánya miatt reggelente nem tudott felkelni, összefosta magát, és egész napját csak az tette ki, hogy pénzt szerezzen, amiből aztán heroint vett.

Szomorú és szánalmas

Miután a film véget ér, Hay Éva a diákok véleményét kérdezi a látottakról. Egy lány annyit mond, szomorú, egy másik pedig azt: szánalmas. Amikor az animátor megkérdezi, hogy mit ért ezen, a lány azt mondja: undorítónak tartja, hogy emberek képesek voltak arra, hogy ennyire lecsússzanak, hogy ne bírjanak felkelni az ágyból, hogy maguk alá csináljanak. A volt kábítószeres Iván erre azt mondja: maga részéről másképp ítéli ezt meg, de ebbe nyilván belejátszik érintettsége is. Hozzáteszi: ő nem jutott el addig, hogy összefossa magát.

A Háló-Moziról a GYISM honlapjánhttp://www.gyism.hu/index.php?id=390Linkgyűjtemény a drogkérdésrőlhttp://vizsla.origo.hu/katalogus/egeszseg/egeszsegugy/karos_szenvedelyek/kabitoszerfugges,_drogosok/

A legtöbben Iván élettörténetére kíváncsiak. A fiú azt mondja: 14 évestől 18 éves koráig csak ivott - igaz, rendszeresen -, drogozni 18 évesen kezdett, 19 évesen már szúrta is magát. Három évvel ezelőtt vonult be egy rehabilitációs otthonba, ahol 19 hónapot töltött. Jelenleg dolgozik, és alkalmanként részt vesz a Háló-Mozi a programjain. Elmondja azt is: előfordult, hogy már tisztaként találkozott olyan egykori ismerősével, aki még ma is drogos. Amikor beszélt neki arról, hogy mennyire megváltozott az élete a rehabilitációs otthon után, ismerőse azt mondta neki: "te agymosáson mentél keresztül".

Abban egyetértés van a foglalkozás résztvevői között, hogy a heroin veszélyes anyag, súlyos függőséget okoz, és fogyasztóival legtöbbször túladagolás végez. Hay Éva például azt mondja: azokat a hazai heroinistákat, akik már elmúltak 35 évesek, és még mindig élnek, a szakemberek név szerint ismerik.

"Ön kipróbálta már?"

Kisebb vita alakul ki akörül, hogy a fű is okoz-e függőséget. Az animátor szavazásra viszi a kérdést. Arra, hogy a marihuána nem okoz függőséget, tucatnyian jelentkeznek. Hay Éva azt mondja: a fű is alkalmas arra, hogy "beleálljon" valaki, hogy az élete csak e körül forogjon, és elhanyagolja az iskolát vagy a munkáját.

Egy diák azt a kérdést szegezi az animátornak: "Ön próbált már ki valamilyen anyagot?" Hay Éva elhárítja a kérdést, mondván, hogy az túl személyes.

Elhangzik egy olyan kérdés is: havi egy füves cigi elszívása függőségnek számít-e? Végül a résztvevők közösen arra jutnak, a marihuána esetében az számít függőségnek, ha valaki már kényszeresen ragaszkodik hozzá. A fűvel kapcsolatban az animátor annyit még hozzátesz: a heroinisták túlnyomó többsége marihuánával kezdte a kábítószerezést, ugyanakkor az is igaz, hogy a marihuánás cigarettát szívók 80 százaléka soha nem nyúl más szerhez.

Füvező diákok járnak elterelésre/itthon/20030814fuvezo.html

Szóba kerül a drogfogyasztásra vonatkozó büntetőjogi szabályozás és a tanárok törvényben előírt titoktartási kötelezettsége is. A büntetőjogi formulákal nincsenek teljesen tisztában a diákok, de azt azért tudják, az alkalmi fogyasztóknak is van módjuk arra, hogy elkerüljék a büntetést.

A felnőttek félnek és tudatlanok

A tanárok titoktartási kötelezettsége csak szeptember elsejétől lépett hatályba, így nincs túl sok tapasztalatuk az új helyzetről. Egyik fiatal ugyanakkor elmondja: előfordult, hogy amikor egy diák rosszul lett az iskolában, a tanár felhívta a szülőket, vigyék el a gyereket orvoshoz, és vizsgáltassák meg, nem kábítószerezik-e.

Hay Éva azt mondja: a tanárok és a szülők sokszor hibás döntéseket hoznak a hasonló ügyekben, de nem azért, mert rosszat akarnak a gyerekeknek, hanem azért, mert nincsenek tisztában a drogkérdéssel, ráadásul félnek is ettől a problémától. A szakember szerint az átlag felnőtteknél még egy 14 éves gyerek is többet tud a drogokról.

Fotó: [origo] - Fábián Évi
Itt kibeszélhetik magukat a tanárok

Az osztályokat elkísérő tanárok a moziterem előterében, egy televízión nézték végig a diákjaik számára is levetített filmet. A film után Gáspár Sarolta animátor beszélgetett velük a felmerülő kérdésekről. A szakember szerint a tanárok örülnek annak, hogy külön foglalkoznak velük, és hogy valakivel végre megbeszélhetik a drogkérdéssel kapcsolatos gondjaikat.

Az egyik tanárnő azt mondja, egészen egy közelmúltban elvégzett felmérésig úgy gondolták, az ő iskolájuk mentes a drogtól. A diákok anonim válaszaiból ugyanakkor kiderült, sokan vannak közeli kapcsolatban a kábítószerrel. Néhányan bevallották azt is, hogy fogyasztanak drogot, a többség pedig arról számolt be, hogy van kábítószeres ismerősük. A felmérésből megtudták azt is, hogy ez nemcsak az idősebb, hanem a 14-15 éves korosztályra is igaz. Arra ugyanakkor még nem volt példa, hogy valamelyik diák az iskolában fogyasszon drogot - teszi hozzá a tanárnő.

Drogcsomag kellene az iskolába

Tanára buktat le sok drogozó diákot/itthon/20030527tanara.html

A csütörtök délelőtti tanári beszélgetésen szóba került a pedagógusok titoktartási kötelezettsége. A tanárnő ezzel kapcsolatban azt mondja: nem világos, hogy most akkor mit is kell teniük. Eddig, ha valamelyik tanuló kábítószergyanús rosszulléttel jelentkezett az iskolaorvosnál, akkor az iskola ezt jelezte a szülőknek. Most ezt már csak akkor teheti meg, ha a gyerek ebbe beleegyezik. A tanárnő szerint ez nem jó megoldás.

A pedagógus emellett hiányolja azt, hogy az iskolájukban nincs olyan ismeretterjesztő készlet, amely mintákat tartalmaz a legkülönfélébb kábítószerekből. Más iskolákban már látott ilyen csomagot, amely segíti a tanárokat abban, hogy egyáltalán felismerjék a különböző drogokat. A tanárnő hozzáteszi: ha ők is kapnának egy készletet, akkor talán a drogkérdéstől teljesen idegenkedő, főleg idősebb oktatók is jobban képbe kerülhetnének a diákjaikat esetleg érintő drogügyben.

Pethő András

Fotó: Fábián Évi

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!