Óriásplakátok, közmunka és kényszerirtások a parlagfű ellen

Vágólapra másolva!
Az ÁNTSZ felvilágosító kampányba kezd a parlagfűről. A reklámok azokat a földtulajdonosokat célozzák meg, akik eddig nem irtották a gyomot telkeiken. A munkaügyi minisztérium közmunkával, a földművelésügyi tárca pedig kényszerirtásokkal akar javítani az allergiások helyzetén. A Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület szerint a kormány parlagfű elleni intézkedései több ponton is elhibázottak, a zöldek pedig a parlagfűirtás kifejezést kifogásolják, mondván, senki ne hirdesse egy növény kiirtását, még ha az a parlagfű is. 
Vágólapra másolva!

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat hamarosan felvilágosító kampányba kezd a parlagfűről. A reklámok nem elsősorban a betegeknek szólnak, hanem azokat a földtulajdonosokat célozzák meg, akik eddig nem irtották a parlagfüvet telkeiken. Tévé- és rádióreklámokban, óriásplakátokon és tájékoztató füzetekben figyelmeztetik a földtulajdonosokat, hogy ha nem gyommentesítenek, mulasztást követnek el. Ennek ellenére a kampány célja nem a fenyegetőzés, sokkal inkább az, hogy a gazdákban tudatosodjon, hogy mások egészségének ártanak hanyagságukkal. Péterfia Éva, az ÁNTSZ főosztályvezető-helyettese szerint a magyar földtulajdonosoknak tudomásul kellene venniük, hogy a gyomirtást a világ egyetlen országában sem végzik el a tulajdonos helyett. "Ausztriában mindenki meg tudja csinálni, kevesebb is az allergiás megbetegedések száma" - fogalmazott.

A felvilágosítás része egy fotópályázat is. A feladat "minél informatívabb kép készítése a növényről". Péterfia Éva tapasztalatai szerint, bár sokan hallottak a parlagfűről, magát a növényt kevesen ismerik fel. Olyan képeket várnak, melyeket később tankönyvekben, felvilágosító füzetekben használhatnak.

Parlagfűirtás helyett parlagfű-mentesítés

Az ÁNTSZ csak úgynevezett közösségi akciók keretében a civil szervezetek és a lakosság segítségével irtja a parlagfüvet. A munkaügyi minisztérium a közmunkában történő irtásért, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium pedig a kényszerirtásokért felel. Ha a tulajdonos nem hajlandó kiirtani a parlagfüvet a földjéről, a Növény és Talajvédelmi Szakszolgálat emberei kivonulnak és megteszik helyette a költségek utólagos behajtásával. Péterfia Éva elmondta, hogy a hivatalos szóhasználat kerüli az irtás kifejezést, helyette a parlagfű-mentesítést használják, mert zöld szervezetek tiltakoztak az ellen, hogy egy növény kiirtását hirdessék, még akkor is, ha olyan kártékony, mint a parlagfű.

A parlagfű elleni akciók előreláthatólag 2-3 hét múlva indulnak, közvetlenül a növény virágzása előtt. Péterfia Éva szerint ez a legmegfelelőbb időpont az irtásra. A kampány is ebben az időszakban kezdődik.

Juhászné Halász Judit, a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület elnöke az [origo]-nak elmondta, hogy a kormány parlagfű elleni intézkedéseit több ponton is elhibázottnak tartják. Juhászné legfőképpen az együttműködés hiányát, a véleményük figyelmen kívül hagyását kifogásolja. Az elnök szerint a munkaügyi minisztérium közmunkapályázatára a határidő rövidsége és a kedvezőtlen feltételek miatt az önkormányzatok nem jelentkeztek elegen. A médiakampánnyal kapcsolatban csak egyesületük anyagait, szórólapjait kérték el, a véleményüket azonban nem kérdezték. "A civilek munkáját egyáltalán nem vették figyelembe" - állítja.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!