A Mindentudás Egyeteme által szervezett "Ki miben mindentudós?" vetélkedő győzteseiként egy svájci út volt a nyereményünk, ahol a világ vezető kutatóintézetébe, a CERN-be látogattunk el. Természetesen mielőtt a részecskefizikusok fellegvárába beléphettünk volna, vendéglátóink arról is gondoskodtak, hogy megismerhesük Svájc szépségeit. Zürichben városnézéssel töltöttük az első napot, majd Bern és Genf következett. A szevrezők mindegyik helyszínen a tenyerükön hordoztak minket.
Frohner Ákos fogadja a csapatot |
Valószínűleg mindenki tisztában van azzal, hogy a görög atomosz (oszthatatlan) kifejezés nem is annyira igaz az atomra. Középiskolában már megtanulhattuk, hogy egy atom protonból, neutronból és elektronból épül fel. Esetleg egyesek még azt is, hogy ezen kívül milyen részecskék léteznek még. Itt azt kutatják, hogy ezek az apró építőkövek milyen más alkotóelemekre bonthatók tovább.
Így épül a CMS |
A CERN olyan, mint egy hatalmas olvasztótégely: az itt dolgozó munkatársak mintegy 120 nyelvet beszélnek, bár hivatalosan csak az angolt és a franciát használják. A nemzetköziség eszméje jól rímel a szintén svájci székhelyű ENSZ vagy NOB alapgondolataira. "Nem az a fontos, honnan jöttél, hanem az, hogy milyen ötleteket hozol." Az intézet nyitottságára jellemző, hogy nemcsak a tudományos eredmények hozzáférhetőek szakcikkek formájában, hanem készségesen vezettek végig a legkülönfélébb eszközök között és létesítményekben - és közben naiv és laikus kérdéseinkre éppúgy türelemmel és szívesen válaszoltak, mint a szakmaibb jellegűekre.