Szabad Nép
A barcsi Vörös Csillag Termelőszövetkezetben már hozzászoktak a külföldi látogatókhoz. Aki a tsz vendégkönyvében lapozgat, meggyőződhet róla, hogy úgyszólván a világ minden részéből jártak itt vendégek.
A tsz tagsága hétfőn ismét vendégeket fogadott, s meg kell mondani, hogy ezt a látogatást nagy izgalom öröm és várakozás előzte meg. Fél tizenkettőkor Barcsra érkezett M. A. Szuszlov elvtárs, a Szovjetunió Kommunista Pártja Központi Bizottsága Elnökségének tagja és Rákosi Mályás elvtárs az MDP Központi Vezetőségének első titkára, továbbá J. V. Andropov elvtárs, a Szovjetunió magyarországi nagykövete és Vég Béla elvtárs, az MDP Központi Vezetőségének titkára.
Szuszlov elvtársat magyarországi látogatása során mindenütt jókedvvel és virággal fogadják |
A szövetkezet udvarán Losonczi Pál, a tsz elnöke, valamint Tóth István, a Somogy megyei pártbizottság első titkára, László István, a Somogy megyei Tanács elnöke és Mandik Béla, a Barcsi járási pártbizottság első titkára köszöntötte a vendégeket.
- Mi már régi ismerősök vagyunk -ezekkel a szavakkal üdvözölte Szuszlov elvtárs a tsz elnökét. - Losonczi elvtárs minálunk alaposan megbírált egy kubáni kolhozt. Nos, mi idejöttünk, hogy visszaadjuk a kölcsönt - toldotta meg mosolyogva.
- Állunk elébe - válaszolta Losonczi, majd beljebb invitálta a vendégeket, s röviden ismertette a tsz fejlődését. Elmondta, hogy kezdettől fogva nagy gondot fordítottak az állattenyésztésre. Tavaly már a bevétel zömét, mintegy négymillió forintot, az állattenyésztésből nyerték. Száz hold után például 67 mázsa 80 kiló sertéshúst értékesítettek.
- S mi van a növénytermeléssel? -vetette közbe Szuszlov elvtárs.
- Azzal sem kell szégyenkeznünk - felelte Losonczi elvtárs. - Búzatermelésünk például tavaly hektárra átszámítva, átlagosan 25 mázsa 90 kiló volt.
Aztán csak úgy peregtek a kérdések és a feleletek egymás után:
- Egy tagra mennyi munkaegység jut?
- Ha az öregeket, meg az évközben belépetteket is számítjuk, akkor 216.
- Mennyi volt egy munkaegység értéke?
- 1949-ben még 15 forint, de 1955-ben már néhány fillér híján 60 forint.
- Van-e tartalékuk?
- Van bizony. Többek között (bár ezt nem szívesen vallom be Rákosi elvtárs előtt) van néhány vagon búzánk is - válaszolta nagy derültséget keltve Losonczi elvtárs.
Most Rákosi elvtárs kérdezett:
- Mennyi búzát adtak be az államnak?
- Szabad áron kétszer annyit, mint amennyit előírtak, ezzel sem vallottunk szégyent.
Ezután mindenki felkerekedett, hogy megnézze a tsz büszkeségeit: a tehenész, a sertéstenyésztő és a sertéshizlaló farmot. Több óra hosszáig tartott ez az út, a vendégek tüzetesen tanulmányozták a farmok munkáját.
A tehenész-farmon például Miseta Mihály brigádvezető beszámolt arról, hogy a teheneket egyedileg takarmányozzák, s az a tehén, amelyik nyolc liternél több tejet ad "teljesítménye" szerint külön abraktakarmányt kap.
-De úgy látom, nem valami jó ez a jászol az egyedi takarmányozáshoz, mert a tehenek eleszik egymás elől a takarmányt - jegyezte meg Szuszlov elvtárs.
- Amennyire lehet, vigyázunk rá, hogy el ne egyék - felelte az öreg Miseta - de annyi bizonyos, hogy a jászol régimódi, s még nem tudtuk újjal pótolni.
A sertéshizlaló farmon Szili István bácsi, a brigádvezető gyorsan "átvette a parancsnokságot". Mindent töviről hegyire megmutatott és elmagyarázott.
- Aztán mit kapott ezért a sok munkáért a tsz-től? - kérdezte Rákosi elvtárs.
- Tavaly 423 munkaegységre körülbelül 25 000 forintot kaptam, aztán még a feleségem is dolgozott, az is kapott jócskán, meg ott van a háztáji gazdasági is, úgyhogy van mit aprítanom a tejbe.
- Valóságos burzsuj - tréfálkozott Szuszlov elvtárs.
- Hát kérem, ha meghallgatják, elmondok erről egy pár dolgot - vette át ismét a szót Szili bácsi. - Bizony, ha nem jönnek hozzánk a szovjet csapatok, talán még ma is ellető kanász vagyok az uraságnál. Mert az voltam, s olyan házban laktam, ahol két családnak jutott egy szoba. Krétával húztunk egy vonalat a szoba közepén, s attól erre mi laktunk, amarra meg a másik család. Most meg kétszobás, szép családi házat vettem, ott lakom az asszonnyal együtt. Elárulom azt is, hogy a feleségem 53 éves és most vágatta le a haját, daueros frizurát csináltatott magának. Nagyon megfiatalodott a menyecske. Hát még én, négy éve vagyok szövetkezeti tag, s azalatt legalább tíz évet fiatalodtam.
- Látja, látja - mondotta Szuszlov elvtárs - ha ezt megtudják az egyéni gazdák ők is belépnek, s lehet, hogy ők már húsz esztendőt is fiatalodnak.
Losonczi, Szuszlov, és Rákosi elvtársak a barcsi téesz ünnepi asztalánál nem csak komoly dolgokról beszéltek |
Jócskán benne voltak a délutánban, amikor megkezdődött az ünnepi ebéd.
- Látom, Losonczi elvtárs tanult valamit Kubánban - jegyezte meg Szuszlov elvtárs. - Ott következnek a fogások ilyen gyorsan egymás után, mint maguknál. De maguk bőséges ellátással talán már Kubánt is lefőzték.
Ebéd közben Losoncsi elvtárs felköszöntötte a vendégeket, s erre Szuszlov elvtárs is pohárköszöntőt mondott.
- Először is hadd köszönjem meg Losonczi elvtárs szavait, amelyekkel a Szovjetunió Kommunista Pártjától és a szovjet kolhozparasztságtól kapott segítségről emlékezett meg. Ha kevés időt is tölthettünk önöknél annyit nyugodtan megállapíthatunk, hogy az önök termelőszövetkezete erős, biztos lábon áll. S itt nemcsak gazdasági eredményeikre gondolok. Egyik legörvendetesebb tapasztaltunk, hogy sok olyan emberrel találkoztunk, akik lelkes, odaadó hívei a közös gazdaságnak. Meg vagyok győződve róla, hogy az elvtársak az eddigi eredményekre és ezekre a kiváló termelőszövetkezeti emberekre támaszkodva tovább lépnek előre, s hamarosan egész falujukat bevonják közös gazdaságba. Sok sikert kívánok önöknek, hogy még gazdagabb legyen az egész szövetkezet, még jobban boldoguljon a tagság. Éljen a Szovjetunió kolhozparasztságának és a magyar szövetkezeti parasztságnak örök barátsága!