Nem sok jót vár olvasóink többsége 2007-től

Vágólapra másolva!
Újra lesznek zavargások, ismét nyugati országokban sújtanak le merénylők, Magyarország hoppon marad a labdarúgó Európa-bajnokság megrendezéséért folyó versenyben és még az időjárás is bolond lesz - egyebek mellett erre számít azoknak a többsége, akik részt vettek az [origo] szavazásos játékán, amelyen arra kerestük a választ, milyen év lesz 2007. Az összefoglaló a kedd esti állapotot tükrözi, addig 7-10 ezer voks érkezett egy-egy témára.
Vágólapra másolva!

"Megjelennek a korábbról ismert símaszkos, barikádokat építő és köveket dobáló randalírozók is, és összecsapnak a könnygázgránátokat és gumilövedéket bevető rendőrökkel" - az [origo] szavazásán résztvevők túlnyomó többsége, mintegy kétharmada erre a lehetőségre voksolt, mikor azt a kérdést tettük fel, vajon 2007-ben is lesznek-e zavargások. Arra számítanak, hogy tavasszal megszaporodnak a kormányellenes demonstrációk, és ezzel együtt elkerülhetetlenné az erőszak is.

Visszatérő merénylők

Egyébként sem tűnnek túl optimistának azok, akik részt vettek a jövőlatolgató játékban. 2006-ban ugyan egyik nyugati országban sem voltak súlyosabb merényletek, olvasóink azonban úgy vélik, 2007-ben ez nem lesz így. A túlnyomó többség - közel 85 százalék - szerint "tévedés azt hinni, hogy a militáns csoportok megelégednek az iraki utak mentén elhelyezett pokolgépek pusztításával, fő törekvésük továbbra is a nyugati világ megfélemlítése".

Bolond időjárás

Hasonló arányban érkeztek a pesszimista szavazatok az időjárásra vonatkozó kérdésre is. 2006-ot a szélsőséges viszonyok jellemezték: világszerte özönvizek, orkánok, tornádók pusztítottak, felbolydultak az évszakok, januárban szinte tavaszias hőmérsékletekkel kezdődött az év, majd március közepéig méteres havakat is lehetett mérni a hegyekben. Kedd estig közel hétezren mondtak véleményt erről a témáról, és alig több mint ezren gondolták úgy, hogy ez most másképp lesz. A többiek úgy vélik, továbbra is árgus szemekkel kell figyelni az időjárásjelentéseket, és az emberi tevékenység által okozott globális felmelegedés felborítja az évszakok rendjét, és komoly károkat okoz a természetben és a mezőgazdaságban.

Hogyan fog menni az üzlet?

Forrás: MTI

A magyar gazdaságot illetően már megosztottabbak olvasóink. Két lehetőséget vázoltunk fel a jövőlatolgatós játékban. A szigorú költségvetés, az elsősorban a vállalkozásokat sújtó megszorító csomag, a bércsökkenés és a megszaladó infláció egyesek szerint cégbezárásokhoz, tömeges kirúgásokhoz vezet, a külföldi befektetők pedig elkerülik Magyarországot. Mások szerint viszont a magyar gazdaság erős, hogy kibírja mindezt, és legfeljebb halványabb eredmények lesznek, de válság nem. Az utóbbit némileg többen osztják ugyan, de az 53-47 százalékos arány azt jelzi, van némi bizonytalanság.

Népszavazási forgatókönyvek

Vegyes az összkép a Fidesz népszavazási kezdeményezése kapcsán is. Az [origo] által szavazásra bocsátott mindhárom forgatókönyvre sok szavazat érkezett. A legtöbben (közel 40 százalék) úgy vélik, hogy nem is lesz referendum, mert az Alkotmánybíróság kifogásain elbukik a kezdeményezés. Valamivel kevesebben (33 százalék) gondolják azt, hogy lesz ugyan népszavazás, de érdektelenségbe fullad, illetve a többség nemmel szavaz a Fidesz kérdéseire. A legvalószínűtlenebbnek azt a lehetőséget találták olvasóink (27 százalék), hogy bejön a legnagyobb ellenzéki párt számítása, és felülírja a Gyurcsány-kormány reformterveit.

Vezérek és pozíciók

Fotó: Fábián Évi

A két politikai oldal vezéralakjának pályafutása szempontjából sem mellékes a 2007-es év. Gyurcsány Ferenc az MSZP elnöki posztját akarja megszerezni a februári tisztújító kongresszuson. A párton belül volt némi zúgolódás az őszödi beszéd kiszivárgása és a hatalmas szocialista vereséget hozó önkormányzati választások után, de egyelőre nem bukkant fel egy rivális jelölt sem. Orbán Viktor egy hónappal később, a Fidesz márciusi kongresszusán mérettetheti meg magát: akkor fog kiderülni, két parlamenti választási vereség után is megkerülhetetlen-e a pártban, vagy akad olyan párttársa, aki nyilvánosan is szembeszáll vele. Olvasóink ugyanakkora nem számítanak nagy meglepetésre egyikük esetében sem, a túlnyomó többség (mindkét esetben nagyjából 65 százalék) szerint ugyanis Gyurcsány és Orbán is megerősíti pozícióját.

Brüsszel nem táltosodik meg

Az európai uniós nagypolitikában sem várnak rendkívüli fejleményeket a játék résztvevői. Azt a kérdést tettük fel, vajon megtáltosodik-e az EU vagy pedig folytatódik a maszatolás, és 2007 sem fog másról szólni, mint a bővítés körüli ellentmondásokról, az időnként újraéleszteni kívánt halott alkotmányról és a stratégiai kérdések körüli széthúzásról. Nos, olvasóink többsége nincs túl jó véleménnyel az idén január elsején 27 tagúra bővült közösségről, legalábbis erre utal, hogy szavazásunkon egyértelmű fölénybe (82 százalék) került a második lehetőség.

Álomnak tartják az Eb-rendezést

Forrás: MTI

Általános vélemény, hogy a magyar labdarúgó válogatott legközelebb akkor lép pályára nemzetközi tornán, ha azt Magyarország rendezi. Az [origo] szavazása alapján úgy tűnik, az is általános vélemény, hogy ez nem fog a közeljövőben bekövetkezni. Idén születik döntés a Horvátországgal közösen benyújtott, a 2012-es Európa-bajnokság megrendezésére szóló pályázatról, olvasóink túlnyomó többsége - mintegy 75 százaléka - azt mondja, hoppon maradunk és ez még jobban csökkenti az amúgy is csekély érdeklődést a sportág iránt, a gazdasági gondokkal küszködő klubok közül több is csődbe megy, újabb pályák szűnnek meg, az amatőrizmus közelébe kerül a magyar labdarúgás.

Tovább nézik ugyanazt

"Győzike örök" - erre a válaszlehetőségre szavazott az olvasók több mint kétharmada, amikor azt kérdeztük, vajon változnak-e 2007-ben a tévénézési szokásos. Ők úgy vélik, a két nagy kereskedelmi csatorna szappanoperái és showműsorai mellett továbbra sem rúg labdába senki. A kisebb tematikus adók, a rétegműsorok előretörésére a több mint 7000 szavazó közül alig 2400-an adnak esélyt.

Nem lesz zeneforradalom

A magyar zenei piacon is kevesen számítanak forradalmi változásokra, illetve arra, hogy a nyugati trend megjelenik nálunk is. Az általunk feltett kérdés az volt, hogy vajon miközben világszerte tinédzserek milliói alapítanak zenekarokat, amelyeket már nem a rádióból, hanem a MySpace-ről, a Youtube-ról vagy zeneblogokról ismernek meg a rajongóik, addig vajon a mindig pár lépéssel a világ mögött kullogó magyar zeneipar ráeszmél-e minderre 2007-ben? Olvasóink szerint nem. Több mint 70 százalék voksolt arra, hogy minden ugyanúgy megy majd tovább, mint eddig: tart a kereskedelmi rádiók uralma, ugyanazokat a "sztárokat" hallhatják a fiatalok mindenütt, még az eddiginél is kevesebben jönnek ide külföldről koncertezni.