"Az ember leül a bokorba, és álmodozik" - mondta a szipuzásról az [origo]-nak névtelenül nyilatkozó hajléktalan férfi, aki saját bevallása szerint többször is kipróbálta már a drogozásnak ezt a fajtáját. "Nem egyszer csináltam, meg ez a két fiú is" - mutatott az út túloldalán álldogáló ismerősei felé. A háromfős társaságot az Ecseri és Üllői út kereszteződésének közelében szólítottuk meg, nem messze attól a helytől, ahol múlt szombaton szipuzás közben halt meg egy 16 éves fiú.
"Mosolygós, pirospozsgás arcú gyerek volt" - mondták a srácról azok a büfések, akik szombaton mentőt hívtak hozzá. Ismerték már látásból a farmeros, kapucnis kabátos fiút, napok óta bejárt az üzletbe zacskót kérni. "Aznap is jött volna zacskóért, de nem adtam neki" - mondta az [origo]-nak a gyros büfé dolgozója, akinek egy idő után gyanússá vált, hogy a fiú mire használhatja a zacskókat. A büfés úgy emlékezett vissza, hogy a srác nem volt mérges az elutasítás miatt, köszönt és továbbállt, szerzett zacskót máshonnan.
Legközelebb délután 2 óra körül hallottak felőle: egy fiatalember szólt nekik, hogy a fiú mozdulatlanul fekszik az üzlet mögött és a nála lévő több doboznyi öngyújtógáz akár robbanást is okozhat. Nem mertek hozzányúlni a zacskóval a fején fekvő fiúhoz, az őket figyelmeztető fiatalembert kérték meg, hogy egy bottal próbálja leszedni a fejére szorult zacskót és hívták a mentőket. A büfések elmondása szerint a félóra múlva kiérkező mentősök már semmit nem tudtak tenni, megállapították, hogy a 16 éves fiú meghalt. Az esetről azóta is árulkodnak a pavilonsor mögött szanaszét heverő öngyújtógázos flakonok és nejlonzacskók. A BRFK munkatársainak közvetítésével megpróbáltunk kapcsolatba lépni a fiú szüleivel, de a rendőrségtől azt a tájékoztatást kaptuk, hogy nem tudták elérni a hozzátartozókat.
Büntetés nem jár a ragasztóbizniszért
Halálos áldozatot évente néhány esetben követel a szipuzás, azt viszont megbecsülni sem tudják a szakemberek, hogy hányan élnek rendszeresen az oldószerek, ragasztók szippantásának bódító hatásával. Büntetni senkit nem lehet azért, mert ragasztót vásárol vagy ad el - mondta az [origo]-nak Topa Zoltán, a BRFK bűnmegelőzési osztályának munkatársa. A szipuzás egy esetben vonhat maga után büntetést: ha egy felnőtt 18 éven aluli fiatalt kínál meg és biztat az egyébként kábítószernek nem minősülő anyag használatára. Az illetőt ebben az esetben akár hároméves börtönre is ítélhetik.
Napokkal később is szipuzásról árulkodott a tragédia helyszíne
Mivel az olcsó ragasztószereket bárki megveheti, a használók általában veszélytelenebbnek tartják a szipuzást az illegális drogok fogyasztásánál. "Legális, nincs benne amfetamin" - mondta a szipuzást már többször kipróbáló névtelenül nyilatkozó férfi az [origo]-nak. "Igaz, ami igaz, bele is lehet halni" - tette hozzá, majd felsorolt néhány tragikusan végződött esetet. Volt egy lány, aki azt hitte, hogy ő a hableány és bedrogozva ugrott a folyóba - mesélte, majd megjegyezte, több olyan történetet is ismer, amikor valaki véletlenül magára gyújtotta a drogozáshoz használt anyagot.
A szipuzás áldozatainak azok számítanak, akik a ragasztószerek belélegzése közben halnak meg, jóval többen vannak viszont azok, akiknek a ragasztók belélegzése miatt tartósan károsodik az egészségük. Jellemző például, hogy a szipusok furcsán mozognak, ami a mérgező anyagok kisagyra gyakorolt hatásával függ össze. Ezen kívül tartós használat során károsodik a máj és a vese is - mondta az [origo]-nak Rácz József, a Kék Pont Drogambulancia pszichiátere. A halálesetek általában oxigénhiány miatt következnek be, a szipusok olyan erősen szorítják a fejükre a drogozáshoz használt zacskót, hogy a levegő teljesen kiszorul belőle.
A szegények drogja
A szipuzással legtöbben nyomorúságos élethelyzetükből menekülnek egy álomvilágba, ezért is nevezik a szegények drogjának. A használót eufórikus érzés tölti el: van, aki űrhajósnak vagy rocksztárnak képzeli magát. Nagy szegénységben élő családoknál már óvodáskorú gyereknél is előfordul - mondta Rácz József pszichiáter.
Mivel a rossz családi körülmények között élő gyerekek az első számú veszélyeztetettek, az elszegényedő városrészek iskoláiban a rendőrök rendszeresen tartanak megelőző előadásokat. Ezeken az órákon - elrettentésképpen - beszélnek a gyerekeknek a tragédiával végződött esetekről is. A megelőzésnek egyik módja az is, amelyet a főváros IX. kerületében alkalmaznak, ahol az iskolaidőben utcán csellengő gyerekeket egyszerűen bekísérik az iskolába. Az utcán szipuzó gyerek láttán a rendőrök először mentőt hívnak, majd olyan civil szervezetekhez irányítják a fiatalokat, ahol segítséget kaphatnak.
A leszokás - más drogokhoz hasonlóan - az idő előrehaladtával egyre nehezebb. A gyerekek könnyebben lemondanak róla, de aki felnőtt korában szipuzik, nagyon nehezen tudja abbahagyni - mondta Rácz József pszichiáter, akinek volt már olyan 30 év körüli betege, akinek sikerült rendeznie a korábban problémás családi körülményeit, de a szipuzásról nem tudott segítség nélkül leszokni.
Tiefenthaler Eszter