A 38 éves Lisa Hewer egy húsz évvel ezelőtti motorbalesetben elveszítette két első fogát. "Bár protézist viseltem, mindig a szám elé vettem a kezem, akárhányszor elmosolyodtam" - idézte fel az asszony a Daily Mail című brit bulvárlapnak, amely beszámolt keserű magyarországi fogászati tapasztalatairól. A nőnek barátja ajánlotta fel, kifizeti számára a kezelést, amellyel megoldják, hogy kivehető protézis helyett hidat építenek be a szájába, és állandó műfogakat kap.
A brit fogorvosi árakat azonban túl magasnak találta a nő, a díjszabás ugyanis 18 ezer fonttól 48 ezerig (forintban kb 6,5 milliótól 17 millióig) terjedt. Egy nőknek szóló magazinban olvasott a magyarországi lehetőségről, amelynek utánanézett. Egy külön ilyen utak szervezésére szakosodott irodán keresztül jutott el augusztus közepén Szombathelyre, ahol vállalták, hogy 3500 fontért (1,2 millió forint) végrehajtják a beavatkozást. Lisa Hewer a tükörbe nézve úgy érezte, nagyon szép munkát végzett a fogorvos, bár érzett valamilyen zavaró fájdalmat fogazatának felső részén. Az orvos akkor állítólag nyugtatgatta, hogy ez normális, és hamarosan elmúlik.
Kivehetik az összes fogát
Pár nappal később azonban erősödött a fájdalom, és a Daily Mail cikke szerint egy helyi fogászaton megállapították, olyan sokat reszeltek le a nő fogából, hogy megölték az ideget. Lisa Hewer azt mondta, hogy újabb nyolcezer fontba kerülne rendbe hozni a hibát, erre azonban nincs pénze, úgyhogy valószínűleg ki fogják venni az összes fogát, és teljes protézist kell viselnie. A nő nagyon el van keseredve. "Az evés és a beszéd nagyon nehezemre esik. Közel vagyok a síráshoz, akárhányszor a történtekre gondolok" - mondta a lapnak.
A Daily Mail emlékeztet arra, egyre több brit utazik külföldre - Magyarországra, Lengyelországra vagy éppen Törökországba -, hogy komolyabb fogászati beavatkozást hajtasson végre magán. Az alacsonyabb költségek mellett vonzza őket az is, hogy a közvetítő irodák városnézést, egyéb programokat is szerveznek a kezelés mellé.
Egy szájhigiéniával foglalkozó brit szervezet, a British Dental Health Foundation azonban épp kedden adott ki egy közleményt, amely szerint jelentősen megugrott azoknak az embereknek a száma, akiknek rossz tapasztalatai vannak a külföldi fogorvosi beavatkozásokról. Az alapítvány ezt az általa működtetett segélyvonalra érkezett panaszok alapján állítja. A szervezet ezért óva inti a briteket attól, hogy külföldön kezeltessék magukat.
"A piac törvényei uralkodnak"
A Magyar Orvosi Kamara alelnöke, Gerle János fogorvos az [origo]-nak azt mondta: akárcsak Angliában, Magyarországon is vannak jó fogorvosok. A brit egészségügy Magyarországról is csábít orvosokat, márpedig biztosan nem tennék ezt, ha alulképzettek lennének - tette hozzá. Egy betegeket képviselő brit szervezet fogorvos elnöke, Anthony Halperin is kijelentette a Daily Mailnek, hogy jók a külföldi szakemberek, becslései szerint a kezelések 95 százaléka jól végződik, és brit orvosoknál is felmerülhetnek előre nem kalkulálható problémák.
A külföldi rendelőktől óvó alapítvány ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy a Lisa Hewer esetében is alkalmazott komplex kezelések normális esetben akár hónapokig is tartanak, ezért teljesen irreális, hogy egy tíznapos vakáció alatt hajtsanak végre ilyeneket. Gerle János erre azt mondta, ha a beteg beül a székbe, akkor az ráutaló magatartás, és jogi értelemben is szerződést kötött az orvosával a kezelésre. A kérdésre, hogy az orvos esetleg felvilágosíthatná, több időre van szükség a kezeléshez, azt válaszolta: "Nem szabad elfelejteni, hogy a piac törvényei uralkodnak, mert mi is beléptünk ebbe a rendszerbe."