"A nagyszüleim és a szüleim is bunyevácoknak vallották magukat, sokáig nem is tudtam róla, hogy a bunyevácokat a horvát népcsoportok közé sorolják" - mondta az [origo]-nak Vörös Szilárd, a Bajától húsz kilométerre fekvő Felsőszentiván polgármestere, miért támogatja anyagilag is a dél-magyarországi szláv közösség önálló kisebbségé nyilvánítását szorgalmazó mozgalmat.
A kezdeményezés elindítója, a mozgalmat lelkesen szervező bajai Muity Mijo, a Bunyevác Túlélők Egyesületének elnöke évek óta küzd a bunyevácok önálló nemzeti és etnikai kisebbként való bejegyzéséért. Muity az [origo]-nak azt mondta, a magyar többségi társadalom és a parlament súlyos hibát követett el 1993-ban, amikor a kisebbségekről szóló törvény 13 nemzetiséget tartalmazó listájára csak a horvátokat vette fel, a bunyevácokat nem.
A bajai férfi ezen szeretne változtatni, ezért indította el tavaly azt a népi kezdeményezést, amelyet azóta az Országos Választási Bizottság (OVB) és az Alkotmánybíróság (Ab) is hitelesített. Muity bízik benne, hogy a szükséges számú aláírás összegyűjtését követően az országgyűlés megszavazza majd a törvénymódosítást, és 14. kisebbségként nyilvántartásba veszi a bunyevácokat.
Identitásháború
Ingerülten reagáltak ugyanakkor a kezdeményezésre a magyarországi horvátok vezetői, akik szerint a mozgalom szervezői ezzel csak megosztják az egyébként is csökkenő létszámú hazai horvát kisebbséget. "Ilyen alapon a szintén horvátnak tartott sokácok, rácok, a magyarországi bosnyákok is kérhetnék, hogy nyilvánítsák őket önálló nemzetiséggé. Nyilván sokan meglepődnének, ha a palócok hirtelen bejelentenék, hogy nem tekintik magukat magyaroknak" - mondta az [origo]-nak Szolga József, az Országos Horvát Önkormányzat (OHÖ) hivatalvezetője.
Hepp Mihály, az OHÖ elnöke - aki az [origo]-nak azt mondta, anyai ágon bunyevác származású - úgy véli, a kezdeményezést olyan emberek indították el, akik vélhetően arra utaznak, hogy újabb kisebbségi önkormányzatok kialakításával pozíciókhoz jussanak. Hepp szerint az is elképzelhető, hogy a kezdeményezés mögött Szerbia áll, mert szerinte a belgrádi kormány a horvátok megosztásában érdekelt. Az OHÖ elnöke azt mondta, erre utal az is, hogy Szerbia már 1991 óta önálló nemzetiségként tartja számon a bunyevácokat, 2003-ban pedig még a szerbiai Bunyevác Nemzeti Tanácsot is létrehozták. Hepp szerint Muity Mijo "maga sem tudja, hova tartozik", különben nem vállalta volna el 1994 és 1998 között a bajai szerb önkormányzat vezetését.
Hepp Mihály (középen)
"Azért csatlakoztam a horvát helyett a szerb önkormányzathoz, mert bunyevácként nem szerettem volna az erőszakos horvát asszimiláció áldozatává válni" - utasította vissza Hepp állításait Muity, aki szerint inkább Horvátország avatkozik be a magyarországi kisebbségi ügyekbe. Mutiy az [origo]-nak azt mondta, elgondolkodtató, hogy a legutóbbi kezdeményezését a parlamenti pártok - néhány képviselő kivételével - egységesen leszavazták 2006-ban. Muity szerint nem zárható ki, hogy ebben a zágrábi kormány lobbitevékenysége is benne volt.
Kik azok a bunyevácok? |
Tóth Ágnes, az MTA Etnikai-nemzeti Kisebbségkutató Intézetének történész-igazgatója az [origo]-nak azt mondta, nemcsak szociológia és nyelvi, hanem politikai kérdés is, hogy az állam kiket tekint kisebbségnek. Tóth szerint sok függ attól, hogy "milyen az államhatalmi elit nemzetiség-felfogása", és hogyan viszonyul a magyar kormány az adott etnikum anyaországához. A történész azt mondta, a bunyevácok elismerése nyilván hatással lenne Horvátország és Magyarország kapcsolatára is, ami Jugoszlávia felbomlása óta kifejezetten jónak mondható, kiegyensúlyozottabb, mint a szerb-magyar viszony.
Változó akadémiai álláspont
A bunyevácok elismertetésért több mint tíz éve küzdő Muity négy évvel ezelőtt már közel járt a sikerhez. A bunyevác egyesület elnöke azt mondta: több mint 2600 támogató aláírást gyűjtött össze, de az országgyűlés mégis elutasította a bunyevácok felvételét a magyarországi kisebbségeket tartalmazó listára.
A 2006-os parlamenti vitában a frakciók arra hivatkoztak, hogy a történészek, néprajzkutatók véleményét kikérő Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) akkori elnöke sem támogatta a dél-magyarországi szláv csoport önálló kisebbségi közösségként való elismerését, mert ezt Vizi szerint sem a történeti, sem a nyelvi "különfejlődésük nem indokolja".
Bunyevác asszonyok
Muity Mijo bízik benne, hogy most is ugyanolyan súlya lesz az akadémiai álláspontnak, mint 2006-ban volt. Vizi E. Szilveszter utódja, Pálinkás József ugyanis tavaly májusban támogatásáról biztosította a mozgalmat. Az MTA 2008-ban megválasztott új elnöke a Muitynak címzett 2009 májusi levelében azt írta: "az önálló nemzeti kisebbségé válás igénye kultúrtörténetileg és bizonyos mértékben nyelvileg is megokolható".
Befolyásos támogatók
A Bunyevác Túlélők Egyesülete most befolyásos politikusokat is a mozgalom mellé állított. A kezdeményezést népszerűsítő, Muity által indított blog szerint Zsigó Róbert országgyűlési képviselő, Baja fideszes polgármester-jelöltje és Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója is támogatja a mozgalmat. Kubatov az [origo]-nak azt nyilatkozta, gyerekkorában számtalan kellemes nyarat töltött Baján, és apai ágon ő is bunyevác, ezért sorsközösséget vállal az elismeréséért küzdő közösséggel.
A hunok is megpróbálták |
Hiába szerezte meg a Muity Mijo egyesülete az MTA elnökének támogató levelét, az Országos Horvát Önkormányzat mégis megtámadta az Alkotmánybíróságon 2010. január 11-én született OVB-határozatot, amely hitelesítette a népi kezdeményezés aláírásgyűjtő ívét. Kérdésünkre, hogy miért nem bízzák a parlamentre a döntést, és miért fordultak az Alkotmánybírósághoz, Hepp Mihály azt mondta, az íven szereplő kérdés félrevezető, tartani lehet attól, hogy a megtévesztik majd az aláírókat. "Sok magyarországi horvát fog igennel válaszolni arra a kérdésre, hogy bunyevácnak vallja-e magát, ahogy sok palóc és székely is büszke a hagyományaira. Az a gond, hogy a népi kezdeményezés nem tisztázza, hogy a bunyevácok nemzetiségi státuszának elismerése a horvát kisebbség rovására történne meg" - mondta az [origo]-nak az OHÖ elnöke.
Az Ab július 13-án viszont elutasította az Országos Horvát Önkrományzat kifogásait, és zöld utat adott a kezdeményezésnek, így Muity Mijo egyesület megkezdhette az aláírások gyűjtését, a végső döntést a parlament hozza majd meg.