"Amint kapok egy fényképet, helyszínnel és dátummal, akkor reagálok. Csak pletykák vannak" - ezt válaszolta Hegedűs Zsuzsa szociológus az [origo]-nak adott videointerjúban azokra a kritikákra, amelyek szerint az alapítványa által a hátrányos helyzetű kistérségek falvaiban, a mélyszegénységben élőknek osztott háziállatokat a megsegítettek egy része értékesítette vagy megette.
"Nyár van, nincs iskola, nincs óvoda, semmit nem kapnak az óvodában, az iskolában, ha megfőznek egy tyúkot, főzzék meg. Ha mind a tízet megfőzik, akkor is jó" - mondta az alapítvány vezetője, aki szerint a program ettől függetlenül fenntartható, a tapasztalatai szerint a családok többsége az eredeti céloknak megfelelően állattenyésztésbe és a nekik juttatott vetőmagcsomag segítségével kertművelésbe kezdett, a terményt pedig a jövőben értékesíthetik is, és tartós jövedelemforráshoz jutnak.
"Ősztől kezdve egyébként megint járni fogom ezeket a kistérségeket, összehívom a családokat, ott lesznek az önkénteseim, és leülünk, megbeszéljük, hogy mi az, ami ment, mi az, ami nem ment, és természetesen javítani fogunk" - nyilatkozta a szociológus.
Az immár egy éve a miniszterelnök fizetett főtanácsadójaként működő szakember az interjúban nem volt hajlandó válaszolni arra kérdésre, hogy milyen tanácsokat adott legutóbb Orbán Viktornak. "Az tartozik a nyilvánosságra, hogy ezért a pénzért én csinálok-e valamit, vagy elmentem a Riviérára üdülni" - mondta Hegedűs Zsuzsa. Szerinte a miniszterelnök főtanácsadója bizalmi állás, a tanácsok felhasználásáról így kizárólag a miniszterelnök dönt.
A szociológus a beszélgetés során értékelte a kormány néhány intézkedését is. Az egykulcsos adóról például azt mondta: ugyan nem tartja igazságosnak a rendszert, de az ország jelenlegi helyzetében, a versenyképesség erősítése érdekében szükség volt rá. "Amikor összeomlás fenyegeti az országot, aminek a legnagyobb vesztese mindig az alsó egyharmad és az alsó középosztály, akkor nincs mese, a pénzügyi stabilitás mindent felülír" - mondta.
Ugyanígy nem tartja igazságosnak azt sem, hogy az iskolákban tanuló gyerekek után fizetett állami normatíva nem tesz különbséget egy budai és egy borsodi gyerek között, de éppen úgy, ahogyan a Bokros-csomag idején a családi pótlék differenciálásáról hozott intézkedést megbukott az Alkotmánybíróságon, az oktatási fejkvótát sem lehet megkülönböztetett módon adni. Szerinte ez is arra bizonyíték, hogy a szociális problémák nagy részét felülről nem lehet megoldani. "Egy civil akció megteheti, hogy azt mondja, csak a 47 leghátrányosabb térségbe megy, de az uniformizált állami intézkedésekkel ezt nem lehet megtenni" - jelentette ki.
Arra a kérdésre azonban, hogy miért nem teszi szóvá hangsúlyosabban ezeket az igazságtalanságokat a kormányfő tanácsadójaként, azt válaszolta, hogy ez nem a feladata: "Én nem vagyok lobbista. Arról nincsen szó, hogy én elmegyek fülbe súgni" - mondta.
Az interjú legfontosabb részeit itt a teljes változatot pedig ezen a linken tekintheti meg.