Ne a jelenlegi szabályozás szerinti kétszeres összeget, hanem csak az alappótdíjat követeljék a közlekedési társaságok a szülőktől, ha gyermeküket jegy nélküli utazáson érik - írja Szabó Máté ombudsman hivatalának közleménye.
A közlemény emlékeztet rá: a BKV 24 500 forintos fizetési felszólítást küld a szülőknek, ha a gyermeküket bliccelésen kapták, és harminc napon belül nem fizették be a pótdíjat. Ezt az eljárást több szülő sérelmezte, mert gyermekeik nem számoltak be otthon a jegyellenőrzésről, így a szülők arról sem tudhattak, hogy be kellene fizetniük az idővel jelentősen emelkedő pótdíjat.
Az ombudsman a jelentésében arra figyelmeztet, hogy a 14 éven aluli gyermekek nem képesek számolni a bliccelésből származó jogkövetkezményekkel, gyakran előfordul, hogy elfelejtenek jegyet venni, vagy rosszul osztják be a pénzüket, és már nem marad a jegyre. Ilyenkor nem feltétlenül tehető felelőssé a szülő a növekvő pótdíjjal, hiszen nem is értesült a történtekről.
A jelenlegi jegyárakhoz képest a fővárosban elég magas a pótdíj: két napon belül 6000, utána 12 000 forint, de 30 napon túl, a postai értesítéskor már 24 500 forint, ami a 2011-re megállapított minimálbérnek csaknem az egyharmada - írja a közlemény.
Az országgyűlési biztos ezért kezdeményezte Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszternél, hogy dolgozzák ki a 18 éven aluli gyermekek pótdíjazásának keret- és részletszabályait. A közlekedési társaságok csak az alapösszegű pótdíj megfizetését követelhessék a gyermeknek vagy törvényes képviselőjének postán küldött első értesítésben, és csak az után növekedhessen a pótdíj.
Szabó Máté vizsgálta a pótdíj mint szankció jogi szabályozását is, és megállapította, hogy széttagolt, nehezen követhető, és felveti a jogbiztonság sérelmének állandó és közvetlen veszélyét. Az országgyűlési biztos ezért felkérte az igazságügyi minisztert arra is, hogy kezdeményezze a pótdíjra vonatkozó teljes jogi szabályozás áttekintését, és kezdje meg az újraszabályozás előkészítését.