"Már most jelzem előre (...) ne higgye el majd senki, amikor az első statisztikák megjelennek, hogy több az ilyen szabálysértés, nem lett több, kevesebb lett, de többet derített fel a rendőrség" - mondta két éve, bizottsági meghallgatásán Pintér Sándor belügyminiszter. A közbiztonság gyors javítását ígérő miniszter szerint ugyanis a statisztikák csalókák lehetnek, valójában "kevesebb lesz a cselekmény, több lesz felderítve belőle".
A gyors rendteremtést ígérő Pintér szavai akkor nyertek igazi értelmet, amikor tavaly megjelentek az első statisztikák a 2010-es bűnözési adatokról: hirtelen 13 százalékkal, 394 ezerről 447 ezerre ugrott a hatóságok tudomására jutott bűncselekmények száma. Ez a hirtelen ugrás megtörve a korábbi évek lassan csökkenő tendenciáját, és - legalábbis a statisztika alapján - a 2001-es szintre vetette vissza a bűncselekmények számát.
A növekedés ráadásul kisebb mértékben, de 2011-ben is folytatódott: a Legfőbb Ügyészség által közzétett, és az Országos Kriminológiai Intézet által az [origo] kérésére kiegészített statisztika szerint tavaly 451 371 bűncselekményt regisztráltak, ami majdnem 4200-zal több, mint 2010-ben. A különböző bűncselekménytípusok terén nagy eltérések látszanak: jelentősen csökkent például a közlekedési bűncselekmények száma, de 54 százalékkal megugrott a gazdasági bűncselekményeké.
Több gyilkosság, kevesebb rablás
A legsúlyosabb bűncselekményből, emberölésből tavaly 142-t követtek el, ami kilenccel több, mint 2010-ben. Ha azonban az emberölési kísérleteket is beleszámoljuk - hiszen nem az elkövetőn múlt, hogy életben maradt az áldozata -, akkor az látszik, hogy folytatódik az évek óta tartó, de nagyon lassú csökkenés. Komolyan csökkent viszont a szándékos súlyos testi sértések száma: tavaly 6791 ilyen bűncselekmény történt, szemben a 2010-ben regisztrált 7832-vel.
Csökkent a rablások száma is, tavaly 3186 ilyen bűncselekmény történt, ami kétszázzal kevesebb, mint 2010-ben, de még így is több mint 2009-ben vagy az azt megelőző években. Folyamatosan növekvő tendenciát mutat azonban a kifosztások száma (ezt követi el például az, aki egy leitatott embertől veszi el az értékeit): 2006-ban még csak 332 ilyen bűncselekményt regisztráltak, 2010-ben már 1043-at, tavaly pedig 1484-et.
Kevesebb lopás, több betörés
Kontrát Károly belügyi államtitkár már április elején azt mondta a rossz közbiztonság miatt a parlamentben a belügyminisztert kérdező jobbikos Staudt Gábornak, hogy "a vagyon elleni bűncselekmények száma 7,8 százalékkal csökkent". A Legfőbb Ügyészség által közzétett adatok szerint az államtitkár tévedett ugyan a mértékben, de valóban kevesebb volt az ilyen bűncselekmény: 6 százalékkal, 273 ezerről 256 ezerre esett vissza. A leggyakoribb ilyen bűncselekményből, a lopásból tavaly 136 800-at regisztráltak, ami háromszázalékos csökkenést jelent 2010-hez képest, de ez is több, mint 2009-ben volt.
A statisztika persze csalóka is lehet. 2007-ben például azért kezdett csökkenni a bűncselekmények száma, mert ekkor emelték fel 20 ezer forintra az úgynevezett szabálysértési értékhatárt. Ez azt jelenti, hogy az ennél kisebb értékű lopásokat (amiből 2011-ben majdnem 60 ezret regisztráltak) kivették a bűnügyi statisztikából, azok szabálysértésnek számítanak. Mivel április 15-től immár 50 ezer forint az értékhatár, ez valószínűleg meg fog ismétlődni a 2012-es és 2013-as statisztikákban is.
A lopással szemben tovább nőtt a betörések száma: tavaly több mint 45 ezer ilyen bűncselekmény történt, ami az utóbbi évek legmagasabb értéke, hiszen 2010-ben 44 ezer, 2009-ben pedig 37 ezer betörés volt. A rossz betörési statisztika már a parlamentben is téma volt, a Budapesten az egyik legrosszabb számokat produkáló II. kerület polgármestere, a fideszes Láng Zsolt nyújtott be írásbeli kérdést a belügyminiszterhez.
Válaszában Pintér azt írta, a közölt 2008-2010. évi, "negatív bűnügyi statisztikákat tükröző adatok a szocialista kormányzat intézkedéseinek hiányosságait támasztják alá, a lakásbetörések számának kedvezőtlen alakulása az előző kormányzati rendszer tehetetlenségének a következménye". A 2010 utáni időszakban pedig Pintér szerint torzít a statisztika, mert a II. kerületi rendőrkapitányság illetékességi területéhez képest "egyéb koordinált bűncselekményfajták is a hatáskörébe tartoztak", e probléma "megoldása folyamatban van".
Bankkártyás csalók és bundázó focisták
Kiugró, 54 százalékos növekedést mutat a gazdasági bűncselekmények száma, 32 490 ilyen jellegű bűncselekmény szerepel a statisztikában, szemben a 2010-es 21 119-cel. Ez annak ellenére következett be, hogy jelentősen (34 százalékkal) csökkent a pénzhamisítások, 23 százalékkal pedig az adócsalások száma. Az úgynevezett elkövetési érték összesen 33,4 milliárd forint volt, ami egymilliárddal kevesebb, mint 2010-ben.
A növekedés egyik oka, hogy jelentősen, 29 százalékkal megugrott a "készpénzt helyettesítő fizetési eszközzel visszaélések", vagyis a bankkártyacsalások száma. Pál Tamás őrnagy, a BRFK számítógépes bűnözés elleni egységének vezetője korábban az [origio]-nak azt mondta: tavaly az első félévben ugrottak meg nagyon a bankkártyás bűncselekmények, nagyon sok adatlopó szerkezetet szereltek fel a köztéri automatákra. "Régen a betöréseket is csak a nagymenők csinálták, aztán elterjedt a tudás, és a kisebb bűnözők is belefogtak. Ez történhetett a banki adatlopással is"- mondta az őrnagy.
Kontrát Károly április elején a parlamentben egy másik lehetséges okot említett: tavaly Hajdú-Bihar megyében "vádemelési javaslattal fejeztek be egy gazdasági titok megsértése miatt indult bűncselekmény megalapozott gyanúja miatt folytatott eljárást, amelyben a rendőrség több mint 10 ezer bűncselekményt derített föl." Részleteket Kontrát nem árult el. A Legfőbb Ügyészség által közölt összefoglaló nem részletezi az összes ilyen jellegű bűncselekményt, a Belügyminisztérium pedig későbbre ígért választ arra, hogy mi lehet a gazdasági bűncselekmények megugrásának oka.
Ugyancsak 54 százalékkal, a 2010-es 481-ről 740-re nőtt a korrupciós bűncselekmények száma. A korrupciós esetek többsége (676) vesztegetés, kisebb része (64) befolyással üzérkedés volt. A hirtelen növekedés oka lehet egyrészt a Fidesz által szorgalmazott elszámoltatás, vagyis az előző kormány idején elkövetett bűnök felderítése, de az úgynevezett bundabotrány is, amely miatt tavaly több edzőt és futballistát is letartóztattak.
Amire büszke lehet a kormány
"Még egy jó hírről szeretnék tájékoztatás adni önnek és a Tisztelt Háznak: hamarosan Magyarország képviselője átveheti az Európai Unió által 2012-ben [adományozott] a közúti közlekedésbiztonsági teljesítményindex díját, amelyet Dániával megosztva kap. Ennek az a lényege, hogy jelenleg Magyarország az ötödik legbiztonságosabb ország az unióban" - mondta büszkén április elején a parlamentben Kontrát Károly, jelezve, hogy az elmúlt évek szigorának köszönhetően jelentősen javultak a közlekedési baleseti statisztikák.
Ez meglátszik a közlekedési bűncselekményeken is: tavaly 15 százalékkal esett vissza a számuk 2010-hez képest. 13 százalékkal kevesebb volt a halálos kimenetelű közlekedési baleset okozása: a 2010-es 291 után tavaly 254 ilyen esetet regisztráltak. Ennél is nagyobb mértékben, 22 százalékkal esett vissza az ittas vagy bódult állapotban járművet vezetők száma: a két évvel ezelőtti 9916 után tavaly csak 7783 sofőrt kaptak el részegen.