Öt fiatal történész. Állami vezetőnek kijáró fizetés. És egy feladat, amit az elmúlt 23 évben senkinek sem sikerült megoldani.
A múlt héten megalakult a Nemzeti Emlékezet Bizottság, amelynek a törvény szerint többek között az a dolga, hogy feltárja a kommunista rendszer bűneit. A korszakot eddig is kutatták történészek, de a munkájukat akadályozta többek között az, hogy az állambiztonsági iratokhoz nem lehetett teljes mértékben hozzáférni. Így nem lehetett megtudni például azt, hogy kik és hogyan működtek együtt a diktatúra titkosrendőrségével. Időről időre ugyan történt egy-egy leleplezés, de teljes körű feltárásra nem volt lehetőség.
Úgy néz ki, hogy nem lesz most sem. A Nemzeti Emlékezet Bizottság tagjai ugyanis egy hétfői beszélgetésen egyértelművé tették, hogy senki ne várja tőlük az állambiztonság tevékenységének teljes feltárását.
„Ez nem egy ügynökbizottság” – mondta Földváryné Kiss Réka, a kommunista múlt feltárásával múlt hétfőn megbízott Nemzeti Emlékezet Bizottság elnöke, aki szerint az ügynökkérdés csak egy résztémája egy sokkal komplexebb, átfogóbb kutatásnak. A bizottság pedig az egész megbízatásra úgy tekint, mint amelynek általánosabb célja van: a kommunista rendszer működési mechanizmusának a feltárása.
„Társadalmilag sokkal nagyobb súlya van annak, hogy ki és miért állíttatta le a Csepel motorkerékpárok gyártását, mint annak, hogy egy ügynök pontosan mit írt egy vasárnapi ebédről” – példálózott Ötvös István, a bizottság egyik tagja. A hétfői beszélgetésen a bizottsági tagok elmondták azt is, hogy szerintük a munkájuknak része lesz annak kiderítése is, hogy kihez milyen hatáskörök tartoztak a minisztériumi struktúrában, hogyan születtek meg a döntések.
A Nemzeti Emlékezet Bizottságról szóló törvényt tavaly decemberben fogadta el a parlament. A jogszabály szerint a testület feladata többek között a tudományos kutatás, az ismeretterjesztés és az „élő tanúk emlékeinek rögzítése”. A bizottság felállítása azonban leginkább azzal vonta magára a figyelmet, hogy a törvény szerint a megbízatás kiterjed arra, hogy együttműködjenek az ügyészséggel a „kommunista diktatúra alatt elkövetett, el nem évülő […] bűncselekmények elkövetői körének felderítésében”.
A testület tagjai ugyanakkor hétfőn közölték, hogy ők nem fognak célzottan, egyes személyek ellen nyomozásba kezdeni. Legfeljebb akkor kezdeményeznek nyomozást az ügyészségnél, ha a rendszer egészét érintő kutatásuk során jön velük szembe olyan név, akit bűnösnek feltételeznek. „A koncepciós pereket csak kutatjuk, mi nem kreáljuk azokat” – mondta Földváryné.
A bizottság feladata az is, hogy „a feltárt tényadatokból és eredményekből a nyilvánosság számára elérhető online adatbázist” hozzanak létre. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy felelőtlenül, kritikai vizsgálat nélkül közzétesznek mindent, ami a tudomásukra jut. „Nem fogunk WikiLeakst játszani” – mondta Ötvös István.
A múlt hétfőn megválasztott bizottságba három tagot, Földváryné Kiss Rékát, Soós Viktor Attilát és Ötvös Istvánt a Fidesz frakció ajánlotta. Egy tagot, Máthé Áront Navracsics Tibor közigazgatási miniszter delegált. Bank Barbara az egyetlen, akit nem a kormányoldal ajánlott, ő az MTA delegáltjaként került a bizottságba. Földváryné ugyanakkor hétfőn azt ígérte, hogy a bizottság pártpolitikától függetlenül, tisztán szakmai alapon fog működni.
A Nemzeti Emlékezet Bizottság elnöke államtitkári, a bizottság tagjai a helyettes államtitkárokat megillető fizetést kapnak (havi bruttó 997 ezer, illetve 748 ezer forintot). A bizottságban olyan ember foglalhat helyet, aki jogi vagy társadalomtudományi végzettséggel rendelkezik, és nem töltötte be a 18. életévét a titkosszolgálatok 1990. februári átszervezéséig, azaz most nem idősebb 42 évesnél.
A korszakot szintén kutató, de a bizottság munkájában részt nem vevő Ungváry Krisztián történész szerint az életkori megkötés nagy szűkítést jelent, hiszen így sok elismert, idősebb szakember nem vehet részt a bizottság munkájában. Szerinte viszont így is sikerült egy jó, szakmai bizottságot összeállítani. „A neveket és a publikációs jegyzéket elnézve nagy reményeket fűzök a bizottsághoz” – mondta.
„A személyes kapcsolatok, beszélgetések is számítottak a bizottság felállításakor” – mondta Soós Viktor Attila. Szerinte a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen (PPKE) M. Kiss Sándor oktatása idején alakult ki egy jó, fiatal történészgeneráció.
M. Kiss Sándor az Antall-kormányban a Miniszterelnöki Tanácsadó Testület kormányfőtanácsosaként dolgozott. Tagja volt a Történeti Tényfeltáró Bizottságnak, amely az 1956-os forradalom történetét kutatta. 1997-től tavalyi nyugdíjazásáig a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) Történettudományi Intézetének intézetvezetője volt.
A bizottság elnöke az ő lánya, Földváryné Kiss Réka történész-néprajzkutató lett. Kutatási területe az egyháztörténet és az 1956-os forradalmat követő megtorlások története. Soós István Attilával együtt tagja volt a Fehér Hollók nevű munkacsoportnak, amelynek célja az volt, hogy feltárja a pártállami korszak egyházpolitikáját, a keresztény egyházat bomlasztó állami intézkedések rendszerét.
A Fehér Hollók munkacsoport tagjai többször kritizálták a mindenkori kormányok múltfeldolgozással kapcsolatos intézkedéseit, amelyek elodázták vagy veszélyeztették a korszakkal való nyilvános szembenézést. A Nemzeti Emlékezet Bizottsága most hosszú időt kapott a munkára: mandátumuk 9 évre szól.
A bizottság más tagjainak is van kötődése a Pázmányhoz. Ott szerezte a diplomáját Soós Viktor Attila 2004-ben, Ötvös István pedig már 15 éve tanít ugyanitt. Máthé Áron a PPKE Történettudományi Doktori Iskolájának volt tagja, illetve a Terror Háza Múzeum kurátora és a Századvég Alapítvány kutatója volt. Az MTA által delegált Bank Barbara szintén pázmányos volt, 2005-ben Mindszenty Kutatói Ösztöndíjat kapott. A laudációt épp Soós István Attila mondta róla, aki „mester és tanítványa”-ként utalt M. Kiss Sándorra és Bank Barbarára.
A szovjet blokk volt államaival összehasonlítva Magyarországon későn és kis létszámú bizottság alakult meg. Lengyelországban például 2001-ben kezdte meg a működését a Nemzeti Emlékezet Intézet, amely néhány év alatt Lengyelország egyik legnagyobb közintézménye lett. 2005-ben már több mint 1200 embert foglalkoztattak, és jelenleg fiókintézményeket működtetnek Lengyelország összes nagyobb városában.
Lengyelország is le volt maradva ugyanakkor több más térségbeli országhoz képest. Az egykori NDK-ban és Csehszlovákiában 1991-ben, Litvániában pedig 1992-ben indult meg a múlt feltárására irányuló munka.