Nyolcvanórányi hanganyagon rögzítették a kémügyben a vádlottak padjára ültetett volt titkosszolgálati vezetők elsőfokú tárgyalásait - az első szótól az utolsóig. Ez alapján mégsem sikerült a Debreceni Törvényszék katonai tanácsának olyan jegyzőkönyvet összeállítani a tárgyalásról, amely azt és kizárólag azt tartalmazná, ami a tárgyalóteremben, zárt ajtók mögött elhangzott.
Mivel ezt nemcsak a vádlottak - Szilvásy György volt titokminiszter, Galambos Lajos, a korábbi Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) volt főigazgatója, és hivatali utódja, Laborc Sándor - védői, de a Fellebbviteli Főügyészség és a másodfokú bíróság is kifogásolta, már másodszor kell átírni a jegyzőkönyveket, emiatt pedig fél éve csúszik a másodfokú tárgyalás a Fővárosi Ítélőtáblán.
Világos és egyértelmű az ítélőtábla iránymutatása: a hangfelvételt végighallgatva kell kijavítani a tárgyalás jegyzőkönyvét, ami időigényes munka lesz - mondta Szilvásy György védője. Sebes Péter jelezte: a jegyzőkönyvet már másodszorra kell kijavítania a Debreceni Törvényszék katonai tanácsának, ami elkerülhető lett volna, ha eredetileg is az, és csak az került volna bele, ami valóban elhangzott.
A vádlottak után Szilvásy-Galambos-Laborc ügyként is emlegetett eset hátterét adó információk titkosítása miatt a kémperről még 27 évig jó eséllyel semmit sem tud meg a közvélemény. Hacsak a titokgazda, az NBH utódszervezete, az Alkotmányvédelmi Hivatal főigazgatója fel nem oldja a minősítést, ám ez Göbölös László korábbi közlése szerint a jogerős ítéletig fel sem merül.
A kémügyet még 2009-ben, a Gyurcsány-kormány idején titkosították. Az akkori minősítések alapján kapott az ügy 2089-ig, vagyis 80 évre szóló titkosítást, melyet azonban a 2010-ben hatályba lépett új szabályozás miatt 2011-ben átsoroltak és csökkentettek. Így onnantól számított 30 évig érvényes a minősítés. A 2041-ben lejáró titkosítás azonban még kétszer - egyenként 30-30 évre - meghosszabbítható, akár 2101-ig is.
A titkosítás miatt a Debreceni Törvényszék katonai tanácsa végig zárt ajtók mögött, a nyilvánosság kizárásával tárgyalta a 2012 tavaszán kezdődött pert - a tárgyalóteremben elhangzottak államtitkoknak számítanak. Emiatt az elsőfokú ítéletnek is csak a rendelkező része nyilvános, a szóbeli indoklás és az írásba foglalt ítélet már nem.
A tavaly júliusban kihirdetett elsőfokú ítélet alapján egyaránt 2 év 10 hónap letöltendő börtönbüntetést kapott Galambos Lajos, az NBH volt főigazgatója és Szilvásy György korábbi titokminiszter. A volt NBH-vezetőt kémkedésért tettesként, míg az egykori kormánytagot kémkedésre felbujtásért ítélték el. Galambos utódját, Laborc Sándort bűnpártolásért egy év börtönbüntetésre ítélték, ám a végrehajtást két év próbaidőre felfüggesztették. A negyedik vádlottat, Püski Lászlót a bíróság felmentette.
Az ítélet ellen felmentését kérve fellebbezett Szilvásy, akit állítása szerint bizonyítékok nélkül ítéltek el. Megalapozatlannak nevezte az ítéletet Galambos Lajos védője is, aki - Laborchoz és védőjéhez hasonlóan - szintén fellebbezett, felmentést kérve. A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség viszont Galambos és Szilvásy esetében hosszabb időtartamú, Laborcnál pedig felfüggesztett helyett letöltendő börtönbüntetést és valamennyiük közügyektől eltiltását is kérte.
Mindezek alapján a Fővárosi Ítélőtábla katonai tanácsa idén tavaszra ki is tűzte a másodfokú tárgyalást. Ám a március 21-re és április 11-re is kitűzött első tárgyalási napokat az utolsó pillanatban elhalasztották. Ennek oka az volt, hogy a Fellebbviteli Főügyészség a védelem beadványai alapján észlelte azokat az anomáliákat, amelyek első fokon történtek.
Ezeket a Népszava korábban cikksorozatban tárta fel, és lényegük, hogy az eljáró katonai tanács súlyos eljárási szabályszegéseket követett el. Az egyes tárgyalásokról szóló, végleges, bíró által hitelesített jegyzőkönyvek például nemhogy a törvényben fő szabályként előírt 8 napon belül nem készültek el, de az ítélethirdetésre, sőt jóval későbbre sem.
A jegyzőkönyvvázlatként szolgáló "tárgyalási jegyzetek" ráadásul sok esetben olyan mondatokat tartalmaztak, amelyek a tárgyaláson el sem hangzottak. Ezeket az anomáliákat a végleges jegyzőkönyvben sem tisztázták. Sőt kiderült, hogy több esetben jelentős eltérés volt a tárgyalási jegyzőkönyvek írásos szövege és a tárgyalásokról készült hangfelvétel között.
Az idén májusra végül a Debreceni Törvényszék katonai tanácsa „kijavította" a jegyzőkönyveket, de azok a védők szerint még mindig nem voltak "összhangban" a tárgyalásokon felvett hanganyaggal. Ezért a volt miniszter védője, Sebes Péter fellebbezést nyújtott be a jegyzőkönyv-kijavító végzés ellen, amit a Fővárosi Ítélőtábla is megalapozottnak talált, és szeptemberi végzésében ismét utasította a törvényszéket a jegyzőkönyvek kijavítására.
Ez hosszadalmas munka lesz, talán az idén már nem is lesz tárgyalás - mondta kérdésünkre Galambos védője. Molnár Lajos szerint az „nem normális, hogy egy tárgyalási jegyzőkönyv másodszori nekifutásra sincs köszönő viszonyban sem a tárgyaláson elhangzottakkal". Úgy vélte, más eljárási hibák miatt is hatályon kívül kellene helyezni az ítéletet, és elölről tárgyalni az ügyet.
Eljárásjogi hiba a nyomozati szakaszban is történhetett: Galambost a Pintér Sándor belügyminiszter felügyelte Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) hallgatta ki 2011 őszén, előzetes letartóztatása idején, holott "papíron" a szervezetnek már semmi köze nem volt az ügyhöz. Az NVSZ ugyanis nem nyomozati szerv, felderítő tevékenységre korlátozódó hatásköre is csak "a nyomozás elrendeléséhez szükséges gyanú megállapításáig vagy kizárásáig terjedhet".
A kémpert első fokon tárgyaló - és a jelek szerint súlyos eljárási hibákat elkövető – Debreceni Törvényszék katonai tanácsának egyik tagját, Böröndi Gábort a Bocskai lövészdandár parancsnoki posztjáról az elsőfokú ítélet után nem sokkal előléptették, és a szárazföldi haderő élére nevezték ki.
Eljárást indítottak és vádat emeltek viszont később a kémügy nyomozati bírójaként eljáró hadbíró ellen, aki nem találta megalapozottnak a kémügyben a volt titokminiszter elleni gyanút, ezért 2011-ben nem adott helyt az ügyészség előzetes letartóztatási kérelmének, és elengedte Szilvásy Györgyöt. Varga Béla már nem bíró, a dandártábornokot 2011 végén nyugdíjazták, majd gondatlanságból elkövetett államtitoksértés és jogellenes fogva tartás miatt indult eljárás ellene.
A hadbíró elleni eljárásokat szintén titkosították, de 2013 novemberében, még az elsőfokú tárgyalás megkezdése előtt feloldották a minősítést. A dandártábornok a perben az utolsó szó jogán is ártatlanságát hangoztatta, és koncepciós ügyészségi eljárást emlegetett. A volt hadbíró első fokon megrovást, vagyis a legenyhébb büntetést kapta végül.