A veszprémiek megtették, amit az ország megkövetelt, megszűnt a Fidesz–KDNP kétharmados kormányzása a parlamentben – így értékelte saját győzelmét a független Kész Zoltán, aki a fideszes Navracsics Tibor helyét foglalhatja el az Országgyűlésben. Mandátuma a kétharmados kormánypárti többséget megbontja ugyan, de nem biztos, hogy gátolja a kétharmados törvények módosítását.
Kész Zoltán győzelme egyúttal azt is jelenti, hogy a Fidesz–KDNP frakciószövetségnek nem lesz újra kétharmados többsége az Országgyűlésben, akkor sem, ha a Veszprém megyei 3-as számú választókerületi mandátumot sikerül megtartaniuk az április 12-ei tapolcai időközi választáson.
Ám László Róbert, a Political Capital elemzője szerint a kétharmados döntésekhez a szavazáson jelen lévők kétharmada szükséges, ez pedig továbbra is meglehet. Néhány személyi kérdés és az alaptörvény módosítása azonban mostantól már nem lesz könnyű a Fidesznek – mondta az Origónak László Róbert.
A Fidesz csak a minősített kétharmadot veszítette el. Vannak ugyanis olyan törvények, amelyeket az Országgyűlés (199 képviselő) kétharmadának szavazatával lehet módosítani. Ilyenek például a választási rendszerre vonatkozó szabályok és az alkotmány. Van azonban olyan jogszabály, amelyhez az éppen jelen lévő szavazók kétharmada kell. Ilyen volt a trafiktörvény módosítása decemberben. Ennek lényege, hogy a trafikok csak állami ellátótól vehetnek árut. Ez úgy ment át, hogy sem Gyurcsány Ferenc, sem Vona Gábor nem vett részt a szavazáson. Ezzel a fegyverrel a Jobbik az ideologisztikus törvények szavazásakor simán élhet, azaz, nem mennek be a terembe gombot nyomni, de a volt miniszterelnök esete is mutatja, hogy akár a baloldal is kihasználhatja ezt a lehetőséget.
Kész Zoltán győzelmének inkább szimbolikus értelemben, mintsem a kormánypártok hétharmados többségének elbukása miatt van jelentősége, hiszen sarkalatos, illetve kétharmados törvényeket továbbra is el tudnak fogadtatni a kormánypártok – ismerte el az Origo kérdésére Szentpéteri Nagy Richard is.
A Méltányosság Politikaelemző Központ elemzője szerint a vasárnapi győzelem inkább azért fontos, mert az ellenzék erőre kaphat, és esélyessé teheti magát egy 2018-as győzelemre. Ezt erősítette meg László Róbert is, aki szerint mostantól a Fideszről el lehet hinni, hogy bárhol ki tud kapni.
Bár győzelemre készült, arra talán még az ellenzéki pártok többsége – az MSZP, a DK, az Együtt és a Liberálisok – által támogatott, független Kész Zoltán sem számított, hogy ilyen jelentős előnnyel veri meg a Fidesz– KDNP által indított ellenfelét, a város alpolgármesterét, Némedi Lajost. Már a szavazatok harmadának összeszámolásakor látszott, hogy a verseny nem is olyan szoros, mint ahogy előzőleg várták.
Kész Zoltánnak még vasárnap este gratulált fideszes ellenfele, Némedi Lajos éppúgy, mint az uniós biztossá választott Navracsics Tibor, akinek a parlamenti mandátumát elnyerte. Gratulált a Fidesz is, és még Orbán Viktor miniszterelnök is megállapította: van tanulsága a kormánypártok vasárnapi vereségének. Széles Gábor pedig arra is rájött, ki örülhetett mindennek a legjobban: Simicska Lajos.
Miként arra az Origo által megkérdezett szakértők is utaltak, a veszprémi győzelem önbizalmat adott az ellenzéknek. Olyannyira, hogy a Demokratikus Koalíció (DK) és a Párbeszéd Magyarországért (PM) már előrehozott választásokat emlegetett – akár már 2016-ra.
Az MSZP nem ment ilyen messzire: Tóbiás József pártelnök csak annyit mondott értékelőjében, hogy új társadalmi együttműködés példája volt a veszprémi választás. A harmadik legjobb eredményt elért Jobbik olvasatában is megbukott a Fidesz, a Liberálisok pedig a Fidesz uralmának további bontását sürgették.
Török Gábor elemző szerint Veszprém egyik tanulsága, hogy a kormánypárt helyzete, megítélése láthatóan rosszabb annál, amit az elmúlt hetekben gondoltak róla. Vasárnapi Facebook-bejegyzésében a politológus úgy fogalmaz: "A kormánypártok győzelmi reményét ma már csak az ellenzék megosztottsága és gyengesége biztosítja, ha ez változik (legalább a szavazók szintjén – mint ma láttuk), a mostani támogatottság mellett az új választási rendszer egy parlamenti választáson egyharmad közelébe zsugorítaná a Fidesz–KDNP frakcióját."
Ugyanakkor Török szerint az ellenzék nagyon keveset nyert, hitelessége nem javult. A Fidesz kezéből ugyan kiütötte a kétharmadot, de a mandátumot csak a Fidesszel szembeni ellenérzés és a valódi támogatók elrejtése hozta. Ha a győztes "független" jelölt a baloldali pártok színeiben indult volna, nem biztos, hogy nyerhetett volna – írja Török Gábor.