A Emberi Jogok Európai Bírósága felhívta a figyelmet, hogy
csak tavaly 24 esetben marasztalta el Magyarországot ésszerűtlenül elhúzódó ítélethozatal miatt,
és 400 további ilyen ügy vár döntésre Strasbourgban. A konkrét ügyben a munkáltatójával jogvitában álló férfinak ítélt meg 1000 euró, azaz 308 ezer forint kártérítést és 2400 euró perköltséget a strasbourgi bíróság. Az ítélet egyelőre nem jogerős.
Magyarországnak a döntés véglegessé válásától számított egy éven belül kell majd orvosolnia a túlzottan elhúzódó polgári peres eljárások problémáját.
A bíróság hangsúlyozta, a tagállamok joga dönteni arról, hogyan hajtják végre az ilyen ítéleteket. Választhatnak aközött, hogy
felgyorsítják az eljárásokat, vagy kártérítést fizetnek azoknak, akiknek a jogai ily módon sérültek.
A bíróság mindazonáltal azt is világossá tette, hogy inkább az eljárások felgyorsítása volna kívánatos, a kártérítés akkor szerencsésebb, ha az eljárás már nagyon elhúzódott, és ez ellen utólag már nem lehet tenni semmit.
A strasbourgi bíróság azt is tudatta, hogy
a jelenleg is döntésre váró ügyek elbírálását ugyanúgy folytatják,
viszont a mostani döntés jogerőre emelkedése után beérkező ügyeket nem kezdik el kivizsgálni, amíg Magyarország rendezi a problémát.
Az Országos Bírósági Hivatal válaszában azt írta: az Európai Bizottság által összeállított igazságügyi eredménytábla adatai szerint Magyarország az ítélkezés hatékonyságára vonatkozó mutatók többségét illetően már az elmúlt években is a tagállamok első harmadában foglalt helyet.
A 2015 márciusában megjelent legfrissebb adatok szerint pedig a polgári peres ügyek intézésének gyorsasága alapján
a magyar bíróságok a hatodikak az Európai Unióban.
Felidézték azt is: Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke "A szolgáltató bíróságokért!" elnevezéssel programot hirdetett, aminek
egyik célja, hogy megszüntessék a késedelmeket.
Mivel az ítélkezés hatékonysága a bíróság mellett a jogalkotó, az ügyészek, az ügyvédek, a szakértők és az ügyfelek közös felelőssége, a program nagy hangsúly helyez e szereplők együttműködésére.
A program része továbbá egy a bíróságok elnökeinek részvételével közösen elkészítendő cselekvési terv, hogy az ügyfelek ésszerű időben hozzájussanak a döntésekhez - tették hozzá.