Hasraütésszerűen döntik el az ukrán rendőrök, ki sérti meg a közlekedési szabályokat: az osztrák Kurier munkatársát 70 euróra büntették meg, bár állítása szerint szabályosan közlekedett.
"Munkács közelében jártam kedd délután, amikor leintettek az Ukrán Nemzeti Gárda egyik útszéli ellenőrzőpontjánál "- idézte fel a történteket Stefan Schocher.
A katonákból, rendőrökből és a félkatonai Jobb Szektor fegyvereseiből álló csoport bírságolni akart: egyikük, egy magát szakértőnek valló rendőr
ránézésre megállapította, hogy Schocher részeg,
és azzal fenyegette a tudósítót, hogy ezért akár egy hétre is lecsukathatja.
A férfi hiába tiltakozott, mondván, hogy csak ásványvizet ivott: kérte, hogy mérjék meg véralkoholszintjét, erre az intézkedő rendőr az öklét mutatta neki.
Végül elvették a pénzem, és röhögve elengedtek
- írta az esetről Facebook-oldalán beszámoló Stefan Schocher.
Az eset nem számít egyedinek. Az ukrán határon jól szervezett cigarettacsempész-hálózat működik, a helyi rendőrök és vámosok mellett
magyar határőrök is részt vehetnek a csempészésben
Munkács polgármestere, Lengyel Zoltán szerint.
Elképzelhető, hogy a hétvégi lövöldözés mögött is a feketepiaci villongások álltak: szombaton a Jobb Szektor emberei csaptak össze Munkácson egy ukrán parlamenti képviselő testőrségével. A tűzharcban hárman meghaltak és tizenegyen megsebesültek.
A félkatonai alakulat tagjai ezek után a környékbeli hegyekbe menekültek a rendőrség különleges alakulatai elől, hat fegyveres azonban még így Munkács környékén bújkálhat.
A lövöldözés után az ukrán miniszterelnök lépett: Arszenyij Petrovics Jacenyuk a helyi határőrszolgálat teljes vezetőségét menesztette, s nem kizárt, hogy a korrupciós ügyek miatt váltották le Kárpátalja kormányzóját, Vaszil Hubalt is.
Mint az Origo megtudta, magyar oldalon
a NAV nem vizsgálódik az ukrán korrupciós ügyekkel kapcsolatban
pedig a nagybani, kamionos cigarettacsempészéshez a schengeni határ mindkét oldalán szükség lehet lefizetett hatósági alkalmazottakra.