„Czeizel Endre méltósággal viselt, hosszan tartó betegsége után, életének 81. évében ma hajnalban elhunyt. Apósomként és barátomként is nagyon fog hiányozni, nyugodjon békében!” - írta a Facebookon Fodor Gábor, a Liberális Párt elnöke.
Fodor második felesége ugyanis Czeizel Barbara gyógypedagógus, a hétfőn hajnalban elhunyt genetikus gyógypedagógus lánya volt, akitől két gyermeke született.
Czeizel Endre az az ember volt, aki „alakította és meghatározta azt a kort, amelyben élt” - írta az Együtt. A halálhírre kiadott közleményük szerint „életművével
maradandót alkotott, elévülhetetlen érdemeket szerzett több tudományterületen,
ismeretterjesztő tevékenységével pedig generációk gondolkodására volt óriási hatással”. Halálát az Együtt hatalmas veszteségnek tartja.
„Ragyogó ember volt. Sokak reményének hordozója és megvalósítója. Az élet embere volt. A jövő hordozója genetikusként, közemberként” - írta Czeizel Endréről Gyurcsány Ferenc. A volt miniszterelnök, pártelnök a Facebookon emlékezett meg a genetikusról.
Azt írta, sokan általa értették meg, hogy „bár megismételhetetlenek vagyunk, de gyermekeinkben továbbélünk”. Tartozik neki a humanizmusban hívő demokratikus sokaság, amely erőt meríthetett Czeizel derűjéből, szabadelvű demokratizmusából - folytatta Gyurcsány.
Az MSZP mély megrendüléssel értesült Czeizel Endre haláláról - írta közleményében a párt. A szocialisták szerint
egyike volt azoknak a magyar tudósoknak, akiknek munkásságát világszerte elismerték,
A szocialisták hozzátették: Czeizel Endre
igazi büszke hazafi volt: hatalmas tudását bárhol kamatoztathatta volna, ő mégis itthon akart élni, itt akart dolgozni.
Távozásával nem csak egy kiváló szakembert, hanem egy igazi humanistát veszítettünk.
Czeizel Endre egyedülálló életpályát mutathat fel, munkássága nagy tiszteletet és elismerést érdemel, halálával a magyar orvosgenetikai ismeretterjesztés jeles személyisége távozott - mondta Falus András, a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetének korábbi igazgatója.
Az akadémikus mégis Czeizel legnagyobb érdemének a tudományos ismeretterjesztést tartja.
A genetikai ismeretterjesztés Öveges professzorának tekinthető.
Emberközelbe hozta a tudományt, a genetikai ismeretterjesztésben abszolút úttörőszerepet játszott - emelte ki Falus.