Hétfő hajnalban elhunyt Czeizel Endre - tájékoztatta az orvos-genetikus lánya az MTI-t. A tudóst hosszú, méltósággal viselt betegség után, életének 81. évében érte a halál - közölte Czeizel Barbara.
Gyurcsány Ferenc a barátom, Orbán Viktort géniusznak tartom
„Az öcsém Fideszes, szóval családon belül is vannak ellentétek, de mivel Gyurcsány megkért erre a politikai állásfoglalásra, és mivel ő a barátom, én nem mondhattam nemet neki” – így indokolta Czeizel Endre az Origónak tavaly év végén adott interjújában, hogy kiállt a DK-vezér mellett.
Czeizel Endre 1935. április 3-án született Budapesten. Első generációs értelmiségiként 1959-ben szerzett diplomát a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen. Attól az évtől egészen 1996-ig az Országos Közegészségügyi Intézet kutatója volt. Emellett mellékállásban a János kórházban dolgozott, 1973-ig mint a szülészeti osztály családtervezési tanácsadója, majd 1973-tól főorvosként vezette a humángenetikai és teratológiai (a méhen belüli magzati ártalmakkal foglalkozó tudományág) laboratóriumot (1984-től osztályt). 1996-tól a Nemzeti Egészségvédelmi Intézet főigazgatója. Innen ment nyugdíjba 1998-ban.
Czeizel sokáig nőgyógyászként képzelte el pályafutását. Élete 1965-ben vett éles fordulatot, amikor a szocialista országokban is elfogadottá és művelhetővé vált a genetika kutatása.
Ebben a 2009-es videóban Czeizel Endre az őssejtkutatásokról beszél a tőle megszokott közérthető formában. Ahogy a genetikus fogalmazott, megérti azokat a szülőket, akik beteg gyermekük gyógyulása érdekében élni akarnak az őssejtterápia igen költséges lehetőségével. Ugyanakkor óvatosságra intett ezzel kapcsolatban, és arra kérte a szülőket, hogy várjanak, amíg az EU illetékes szakhatóságai megvizsgálják és engedélyezik az őssejtterápiás kutatásokat.
Mint egy korábbi interjúban elmondta a HVG-nek, részt vett egy továbbképzésen, amelyet dán szakemberek tartottak, és rájött, hogy a genetika kínálja a legjobb lehetőségeket a magzatok életének megmentésére. Innentől kezdve a fő kutatási területe a veleszületett rendellenességek kutatása és megelőzése lett.
Czeizel professzor legfontosabb kutatási eredményének azt tekintette, hogy bebizonyította: az úgynevezett magzatvédő vitamin (amelynek fő alkotórésze a B9 vitamin vagy folsav) meggátolja vagy csökkenti több súlyos fejlődési rendellenesség kialakulását, például a velőcső-záródási rendellenességek (nyitott gerinc, agy- és koponyahiány) létrejöttét. Czeizelt ezért az eredményért 2000-ben Kennedy-díjjal tüntették ki az Egyesült Államokban.
A Kennedy-díjat ifjabb Joseph Kennedy alapította olyan kutatók díjazására, akik sokat tettek az értelmi fogyatékos vagy más születési rendellenességben szenvedő gyerekekért, illetve azért, hogy megelőzzék e kórképek kialakulását. A díjnak olyan rangja van, hogy sokan az orvostudományi Nobel-díj „előszobájaként” is emlegetik.
A magzatvédő vitamin gondolata először Richard Smithells angol gyerekgyógyász professzorban fogalmazódott meg az 1980-as években, de Czeizel Endre volt az, aki igazolta, hogy a megfelelő vitaminkombináció akár 90 százalékos biztonsággal is kivédi a velőcső-záródási rendellenességeket, különösen, ha már a fogamzás előtt pár hónappal szedni kezdi a jövendő mama.